- Akt 1
- 23. 9. - Příjezd do Bajo Montaña
- 24. 9. - Kamarád Ryf
- 25. 9. - Recce Huntingu
- 26. 9. - Jörg
- 27. 9. - Přepadení kočáru
- 28. 9. - Odjezd černých kočárů
- 1. 10. - Další anal ýza lootu
- 2. 10. - Hunting on Fire
- 3. 10. - Další skladiště on Fire?
- 4. 10. - Pochůzky po městě
- 5. 10. - Vaelrik Emebervein
- 6. 10. - Alessandro Herrera
- 7. 10. - Konec zrzavé svině
- 8. 10. - Rolling Bones
- 9. 10. - Návštěva u portálu
- 10. 10. - Diego je ultra zmrd
- 11. 10. - Kill them all
- 12. 10. - Soaré
- 13. 10. - Houby
- 4. 11. - Zpátky na Kaloranu
- 5. 11. - 11. 11.
- 14. 11.
Yenda counter

rok 166 po 3. vpádu 9. luna
Prolog
1. 9. - Setkání a zadání první mise
Ve městě Mogan jsem našel inzerát od Akrivise - Štědré Hřívy, že hledá dobrodruhy na pár akcí. Potřebuju cash a nemám co dělat, tak třeba něco dobrého z toho bude. A je to dobrý začátek.
Potkáváme se v hospodě, spojujeme se ještě s pár divnýma lidma a vyrážíme na první akci, kterou je najít a zabít Diego Sombra - černý pavouk.
- Křupka - fighter
- Akrivis - wild mage
- Sylveth - bard
- Rufus - zloděj
Pronajímáme si loď, Rufus platí zálohu 5 zlatých a plujem na sever do Bajo Montaña, kde podle informací od Sylvetha měl být naposledy spatřen (ale později se dozvídáme že to je tak trochu cca 100 let z5).
Na večer parkujem na břehu řeky a jdem rovnou spát.
V noci
Spíme na lodi.
Během hlídky Rufus a Sylveth vidí bílou lišku na opačném břehu, ale pokaždé uteče když k ní jdou nebo na ní nějak reagujou.
Během mé hlídky:
Přišla liška na náš břeh. Bílá s modrýma očima, srst delší skoro jako šaty a špičaté uši.
Říká, že nás čeká bolest a utrpení. Mám se držet skupiny a dokážeme velké věci, možná i zachráníme svět.
Pak odešla a už se nevrátila.
2. 9.
Byli jsme přepadeni na vodě. Natažený řetěz a pak na nás čekalo 7 banditů. Rozjebali jsme je, jeden poslední utekl.
V noci
Sylveth našel během hlídky zamčenou truhličku. Rufus ji otevřel, do truhly se vejde víc než by mělo.
Byly tam walkie-talkie (2 - Akrivis a Rufus) a 10 diamantů (2 dostal Akrivis a 8 Sylveth). Truhličku má Rufus.
3. 9.
Plujem dále a vplováme na velké jezero Dobhainn.
Na jezeře se ptáme stráží, co s odměnou za ty lapky, co jsme zabili (máme klobouk jejich šéfa).
Přijíždíme do hlavního města oblasti Lagonie - Ciudad de Lagon. Zjišťujeme, že šéf těch lapků je černý pavouk, hodně hledaný hajzl který má organizaci lapků která terorizuje okolí. Snažíme se o něm něco zjistit od totálně vyndaného šerifa Pedra.
Info: Černý pavouk má skrýš někde na severu na kraji pustin.
Historické okénko: Děti věčné noci - kult, který chce přivést zpět Amariel, bohyni temného slunce; Bůh měsíce se jemnuje Thaeleran.

Vyrábíme naší falešnou obchodní vlajku.
Plujeme směrem na sever do Bajo Montaña s tím že chceme, aby nás znovu přepadli bandité. Ve slepé větvi řeky potkáváme elfa Olerona (super bard) vypadá dost přátelsky a zná například Křupkovo jméno a dostanu od něj jeho kořalku.
4. 9.
Plujeme dál na sever po řece Ifferon.
U vody jsme narazili na mrtvé lidi přivázané na stromě.
Našli jsme blízko prázdný kemp se vzkazem:
Nejpozději 15. dne buďte zpět v B.M., potkáme se v huntingu jako vždy.
-kresba 7nohého malého pavouka, držícího diamant.
Nevím přesne jak se to stalo asi je napadlo nějaké zvíře. Po chvilce jsme narazili na par owlbearů zachranili jsme pred něma jednoho lapku. Vyslýchali jsme ho a prozradil nám heslo od Huntingu: "ZRNKO PRAVDY". Nic moc jiného neřekl a Akrivis mu pak ustřelil hlavu.
Taky na nás později zaútočila retardovaná zvířátka, a tak jsme je posekali.
Jo a taky jsme cestou narazili na 2 koně u povozu s kořením a obecnýma zásoboma. Berem koně a pár hrstí koření.
Cestou zničeho nic slyšíme zvonky, objeví se hejno ptáků a pak nějakým výbojem všichni? umřou a padají na zem. Cítíme ozon. No raději jedem dál, je to čudné a nelíbí se nám to.
5. 9. - Puleblo di pierda
Plujeme dál.
Nacházíme vesnici - Puleblo di pierda - uvnitř jsou zkamenělí lidé, v jedné budově byl bazilišek který to celé způsobil. Docela dostal nasekano. Ale riziko zkamenění bylo otravné.

Ve vesnici, jediné živé najdeme 2 lidské děti.
Při průzkumu okolí nás zvuk zvonků dotáhne k portálu a ten nás dostal do "underdarku", rozjebali jsme tam 2 bazilišky. Křupka a Sylveth zkameněli (Sylveth si to zavinil sám protože měl super nápad naběhnout k nim na blízko aby na ně hodit dýku bez nevýhody a tím jednoho škrábnul).
Rufus šel pro pomoc a přivedl nemluvného týpka, který je odzkamenil.
Zavedl nás ještě k bráně, kterou jsme otevřeli krví.
Za branou je loutna v ruce - Sylveth měl vidění nějakého super barda, který zemřel v bitvě proti přízrakům (Vpád), ale duše nedošla klidu, tak jestli by mu nechtěl pomoct - potom, co Sylveth zahrál banger, dostal jeho super loutnu.
Když projdeme portálem všichni zpět do Kaloranu, prolétne divnej malej "drak" - rozseká nám koně - hajzl musí umřít. Během boje lehne Křupka - já ho zachráním, protože jsem úžasný a hrdina.

Potom, co ho zabijeme, rozpadne se a vypadne z něj krystal, který bere Rufus.
Noc po boji
Sen: Sedím na skále, koukám na vodu, mé oblíbené místo, když jsem se schovával od lidí (hermit) - přišla znovu Elara aka Liška; zjeví se v plné podobě - pokecáme, pochválí mě za Křupku a že ješte zachráním hodně lidí, dostávám náhrdelník s 6ti drahokamy.
6. 9. - Panství Halcon
Nabereme děti a jedeme na hrad Halcon za jejich strejdou podkoním - Franz, ten se jich s vervou ujímá a dost se ptá, co sestra, informace předány.
Události jdeme nahlásit přímo na hrad - šéf: Horacio má jako pobočníka klerika boha Thanyra jménem Alarik. Pár lidí tam zdržuje s pitomostma tak je Akrivis odežene vrčením. Jedna stará žena Rhea (Bohužel si to jméno nezapamatujem) tam žádá už po několikáté ať jí někdo vytáhne vědro ze studny, pomůžem jí ať si udělále očko, jsme přeci dobráci.
Nahlásíme portál a zvonky, výsledek: Alrik a hodně vojáků vyrazí do zkamenělé vesnice.
Šéf Horacio nás ještě poprosí, jestli bychom nepomohli - ztrácí se jim děti a nemají páru, o co jde. Domlouváme se, že jim můžeme dát 5 dní - potom už musíme jet do Bajo Montaña.
Domlouváme sraz s velitelem stráže Sirem Lambertem v hospodě a jdeme kalit.
Info od Lamberta: Ztrácejí se děti - chlapci i dívky do 10 let, v podvečer až v noci, dostáváme mapu, kde se to děje.

Akrivis nás pojmenuje: Naše Asociace Soudruhů Arkan - NASA.
7. 9.
Děláme vejlet v místních lesích a ptáme se po okolí, sem tam nějaké portály a retardovaná zvířátka (nějaká ta noha/oko navíc je už standard) - děti říkají, že se zde vyptával elf se symboly boha Thanyra, pravděpodobně Alarik. To je podezřelé jak sviňa.
Jdeme dát info veliteli stráže Lambertovi, ten nám domluví tajný přístup do komnat Alrika, který je ve vesnici Puleblo di pierda a odzkameňuje lidi.
8. 9. - Rozdělení
Po chillu se jde Akrivis a Rufus podívat do komnat Alrika, je to tam zabezpečené, v hlavní místnosti nic extra nenajdou, jen nějaké lejstra v elfštině kterou neumí (pokud hezky poprosí dám jim nejakou lekci klidně, alespoň základy).
Pak najdou tajnou chodbu do stok, když ji prozkoumávají najdou tam zamčenou a pastí zabezpečenou truhlu, Rufus skoro dostane KO, když se na to vyserou, napadne je nějaká chapadlová příšera (Otyugh) ale jen tak tak naštěstí utečou.

Závěr: Dělit se asi není úplně dobrý plán
9. 9.
Po odpočinku tam jdeme všichni.
V komnatách najdeme relevantní dopis s obsahem:
Začíná se nám to vymykat z rukou, Lambert a ty jeho psi čmuchají čím dál blíž.
Sehnal jsem to, co jsi chtěla. Nechám to v mlýně jako vždycky.
Snad mě tentokrát poznají, nechci si nechat zašívat další drápance…
-A.
Dále jdeme do stok, zabijeme chapadlovou příšeru a po pár problémech otevřeme truhlu, jsou tam:
- nehty
- palec obra
- dýka +1 (bere Rufus)
- dětské oblečení a dopis:
Ušáčku
ty vonné tyčinky a svítivé kamínky od našeho mnohonožného přítele byly fajn,
ale potřebuji další! Už začínají pomalu docházet… Sežeň je co nejdříve.
Nikdy bych se nenadála, že jich bude tolik!!
Tak šup, šup, ať to dodá co nejdříve, víš, co je přece v sázce, ne?
-R
Vyrazíme na mlýn, přenocujeme poblíž a pozorujeme ho.
V noci
Během mé hlídky vidím do mlýna vletět obří ptáky (časem zjistíme, že to jsou již brzo Rufusovy milované harpyje).
Sylveth v noci ze spánku hraje na loutnu, je mimo a svítí mu fialově oči, ale jinak vypadá v pohodě.
10. 9. - Smrt a vzkříšení
Nad ránem vyrazíme do mlýna, zase zvonky (Křupka fail a jde za něma).

Uvnitř mlýna nás napadne retardovaný obr vyrobený asi z těch dětí + 4 harpyje.
Totálně to tam zachraňuju, ale Sylveth je pičus, takže zbytečně umírám.
Ve mlýně se najde další dětské oblečení, lidské kosti (asi dětské), a 10 achatu
Berou moje tělo a jdu zpět do města, veškeré info předávají veliteli stráže Lambertovi, po konzultaci i se šéfem Horacio "vyrazíme" s rozkazem o mém vzkříšení do Puleblo di Pierda, kde Alrik odzkameňuje vesničany.
Souhlasí s mým vzkříšením. Moje tělo mu nechávají a odchází hlídat. (Sylveth je klasicky píčus a místo hlídání hraje kostky/karty).
Závěr: Sylveth je píča
Vzkříšení
Jsem v temné místnosti, smrad, hnus všude kolem. Jsem rozsekaný, totálně na prasáka zašitý, ale živý.
Vidim "Mařku" jak "vaří" (Stejná obluda jako ve mlýně co mě zabila akorát s kozama) s fialovýma očima a Alrika.
Slyším nějakou retardovanou (Rhea) ženskou, jak přemýšlí, že mě sežerou, ale nakonec usoudí, že se hodí mít tajného agenta u NASA.
Charmne mě a dá mi náhrdelník s černým prstem se 3 kloubama a nehtama, abych na ni nezapomněl a že se ozve telepaticky, až něco bude chtít.
Je večer, já úplně mimo, ale živý. Jdeme spát a Akrivis s Rufusem na střídačku hlídají barák, ve kterém je Alrik. Plán je, že ráno poděkujeme, aby to vypadalo že vůbec nevíme vo co go, a pojedeme se podívat do mlýna.
11. 9. - Smrt Alrika
Jdu za Alrikem, ale není v baráku a zmizel i s věcma, průšvih, říkáme to strážím, ty napíšou dopis Lambertovi a vyrazíme do města.
Předáme dopis, vysvětlíme jak se věci mají a pokračujeme do mlýna. Při odchodu čmajzneme ten dopis a zjistíme že ty kurvy stražný to na nás hodili.
Na hradě nám půjčí koně.
V mezičase než je připraví jdu rybařit abych zahnal ten strašný hlad, od té doby co jsem byl oživen nemám chuť na normalní jídlo a můžu se zesrat ze všech hnusů a syrového masa, ulovím štavnatou žábu se třema očima, dobrata tvl.
Akrivis na to dneska dlabe a jde si dát chill v hospodě. Sylveth na něj nasraně hodí otep slámy.
K mlýnu dorazíme večer. Poblíž mlýna už necítíme portál jako předtím, ale svítí před vchodem lucerna.
V noci
Trochu pozorujem a pak jdeme obsadit mlýn schováváme se a čekáme, co se bude dít. Po nějakém čase přichází Alrik ve zbroji s cool mečo-holí. Rufus ho vidí první, chtěl bejt tajnej jak sviňa a tak na nás spíš než šeptnul zakřičel.
"Nečekaně" nás Alrik odhaluje a začíná fight, v hlavě se mi ozve R hlas: "Zbav mě ho, jeden ušák mi stačí, a tenhle je mi už k ničemu, když se nechal chytit…".
Během fightu dělám, že to je plán, ať to nepřehání jsme přece na stejný straně. Ale hned v dalším kole udělám totální OP útok a dám mu 80 dmg, umřel, ale v tu chvíli se vznesl a je dost nasraný (hlavně na mě, nechápu proč, však jsme kámoši, kokot to je). Fight pokračuje, svítí mu fialově oči, všude kolem něj žlutá záře která nám dává dmg a docela nás krájí. Zkouším volat R co to kurva je a jak ho dorazit. Ta mi jen řekne ať se ho prostě zbavíme. Že je to můj problém. Nakonec ho dorazím mojí světélkující palicí. Je KO. Křupka bere tu cool mečo-hůl.
My jsme všichni taky dost rozsekaní. Ale žijeme. Jdeme spát.
Křupka během hlídky vidí asi 2 harpye jak letí cca směr mlýn.
Sylveth zase "zaspal" se svítivejma fialovejma očima a hraje, ale probudil jsem se sám. Hlídám z povzdálí a nechávám si hrát songy od "Sylveta",
Sylveth během probuzení vidí jak odlétá harpye z mlýna.
Závěr: Jsem úžasný jak svině
12. 9. - Sebevražda
Ráno jdem jestě jednou prozkoumat mlýn. Nic extra pouze nějaké kosti.
Pak jedem z5 na hrad Halcon. Zas tam oxidovala ta bába (Rhea) s vědrem. Předáme veškeré info Horácovi a za odměnu dostáváme koně + 200gp. Tvrdíme že portály by měly být vyřešené. Akrivis dává jeden z walkie-talkie kamenů Horácovi s tím ať se kdyžtak ozve.
Křupka jen tak mimochodem prohodí že portály přestanou až vrátíme Maturinovo Oko. Wtf?
Když odcházíme z hradu začne hrát děsivá hudba (Možná to bylo jen pro efekt od DM a né realita ale je to cool). Ochladí se z 28 °C na 15 °C, tmavá obloha, mlha stoupá z přístavu. Křupka říká že to je vpád a že se nemusíme bát mlhy, jdem do přístavu, vidíme jak voda pobublává a v tom začíná vykukovat obří žába se třema očima.
Totálně jsme jí rozsekaly.
Snažíme se odjet směr Bajo Montaña na koni, nechce se jim. Některé z nás i shazují na zem. Já a Sylveth koně docela dáváme, ostatní uplná tragédie. Asi budou potrebovat další kurz ode mě, měl bych za to ale už brát nějaké prachy…
Zkoušíme jet teda na lodi, mlha jak zmrd, a to Rufusovo kormidlování žádná sláva…
Seknem se někde na řece a v mlze vidíme obrys věže.
Křupka tam chce hned naběhnout a vymlátit to tam. Trochu ho mírníme a žádáme vysvětlení.
Křupka vypráví svůj příběh: Byl strážce nejsvatějšího reliktu pro želví lid - sochy zpívající želvy s obsidiánovým okem. Vyhnali ho z želvích ostrovů protože neuhlídal onu sochu a Balasard Donaar jí znesvětil a ukradlo její oko. (Ostatní strážci sochy jsou kaput). A proto zažil 3. vpád. Podle jeho boha Maturina který se mu zjevil ve snu jsou oči té sochy klíčem k portálům. Křupka si myslí že v té random věži to vyřeší.
Wtf ale vyrážíme teda vysekat tu věž.
Když se približujeme tak vidíme pár zabedněných baráčků a ceduli: Tora Osta; za 2h na lodi jsme ujeli pár kiláků a jsme ve vesnici hned za hradem Halcon. V jednom baráku vidíme se mihnout nějakého člověka a pobíhá tam čičí.
Jdem do věže.
Nahoře je dalekohled namířený na hrad Halcon a spoustu knížek a pergamenů.
Jdem ven a tam je troll kterej rozkousne kočku, fight, Rufus spáchá ritalní sebevraždu ve jménu té kočky.
Po fightu z baráků vylézají lidi. Podle nich v té věži byl starý čarodej Maxmilian, cca před 30ti lety zmizel, byl posedlý nesmrtelností. Berem si od nich prostěradlo do kterého zabalíme Rufusovo tělo.
Kontaktuju telepaticky R jeslti nemůže pomoct se vzkříšením Rufuse. Slibuje že pomůže, mám ho v noci vzít ven a že budu vědět kam jít.
V noci
Jdem spát, Rufusovo tělo dole, hlídky držíme u těla.
Hlídky:
- Křupka
- Já
- Akrivis
Během mé hlídky zavolám R kam s Rufusem, když ho vezmu do rukou a vyjdu ven tak cítím kam mám jít. Odnesu ho do porálu kde před chatrčí (stejné jako ve které jsem byl já vzkříšen) stojí R a Mařka, předávám tělo a ještě se mě vyptává co měl rád a co nesnášel. (Lodě a kočky; nesnášel Harpye). Konečně mi dochází že to je ta bába z hradu s vědrem.
Jdu do věže, budím Akrivise a táhnu to zalomit. Šichta jak zmrd to byla.
13. 9. - Kočička
Křupka i Akrivis během hlídky prozkoumávají knížky možná i Slyveth nevím, možná bych si mohl doplnit info, nějak jsem vypustil když se to řešilo. No nevím, třeba to někdy ještě vypline…
Akrivis dost hrotí toho feťáka Sylvetha
Všem vysvětluju co jsem udělal s Rufusem. Vymejšlím si že jsem se modlil k mé bohyni Elaře a ta mi řekla ať odnesu jeho tělo do lesa a nechám ho tam.
Jdem společně dolu a tam je hejbající se tělo v plátně
Rufus se objevil jako kočičí ženská. Ale je nasraný/nasraná, asi PMS, to bude voser.
R po mě chce ať se tu v okolí zdržujem a nikam neodcházíme.
Vysvětluju že do Bajo Montaña se už stejnak nestíháme dostat onoho 15. dne a všechny navzdory jejich odporu (krom Sylvetha) přesvědčím ze zůstáváme.
Jdem dál prozkoumávat okolí.
Běžíme do vedlejší vesnice Bosque.
Při příchodu vidíme obra, tak nějak na něj zaútočíme, jako uplně se nám nechtělo ale co no nějak se to semlelo…
Během fightu chce být R vtipná a říká ať léčím obra. Ale pak si to se smíchem rozmyslí, ha ha fakt vtipný ty kurvo zasraná. Až to půjde rozsekám ti držku. Totál.
Zabijem ho, ale Křupka má hodně dojebané rameno. Min na 10 týdnů bez levé ruky.
Na druhý pokus ho vyléčím přes náhrdelník který mám od mé kámošky Elary
Po fightu jsem uz docela vyčerpaný, všichni chtějí zas táhnout na Bajo Montaña musím je zas přesvedčovat že ne, že to musíme zůstat a pomoct (mam takový příkaz od R čubky), ale jsem řečník jak sviňa takže zase na mě dávají a jdem na hrad Halcon jestli nebudou nějaké nové informace.
Z hradu nás pošlou do hospody že tam jsou všichni a hlavně Lambert dáváme info co a jak, hospoda narvaná spousty uprchlíků, Silveth zpívá a hraje. Nejsou to takové bangery jako minule ale lidi to trochu rozptýlí. Vymejšlíme plány co dál a jediné na co jsme přišli je že prostě budem dělat razie a hledat. Jdem spát.
V noci
Já ještě před spaním se jdu někam do klidu modlit.
Po chvilce k mě přijde R. Chce po mě abych NASA dovedl do Husince. Vyptávám se jí o co jí jde, ale obecně je to prostě zrůda.
Chce pro mě dítě k jídlu. Co teď s tím, morální zásady pořád mám ale… Jdu do pokoje v hospodě vedle našeho, je tam rodina z Husince. Nejdřív si říkám že se na akci co mám naplánovanou zamaskuju, uplně mi to nevyšlo a vypadám spís jak KKK z Djanga. Seru na to, beru svůj civil a udělám to rychle. Vplížím se do pokoje a naschvál hodně trhnu s dítětem co tam spí s mámou, roztrhnu mu oblečení a utíkám jako že se akce nepovedla. Snad mi nevidí do hlavy úplně a sežere mi to.
Úplně to nevyšlo. Je nasraná, dostanu hit jak kráva, celej krvácím.
Jdu spát. Snad to kdyžtak alespoň využiju jako cestu do Husince. Mno, sorry za trauma.
Sylveth zase hraje, nechávám ho bejt.
14. 9.
Hned po probuzení Akrivis hrotí feťáka Sylvetha že zničí onu loutnu, Křupka se jí pokusí vyrvat Sylvethovi z rukou ale dostane force šlehu a odlítne přes celou místnost. Akrivis do ní střelí koltem ale střela se akorát odrazí a nic se neděje. Snažím se uklidňovat situaci, celkem to funguje a zavádím téma na to co potřebuju já, a to je Husinec.
Takže, nebudu se zdržovat dlouhým naváděním na stopu do Husince přes to dítě co jsem dělal že unáším. Prostě bude další pohádka o modlitbě. Tvrdím že během mé modlidby ke mě promluvila zas Elara že máme jít do Husince. Když to nezabere tak budu řešit přes to dítě. Ale ani se nanadám a jsme na cestě.
Je to daleko takže dorazíme až k večeru. Celkem opuštěná vesnice. Jen se nám zdá že možná v jednom baráku a naproti u koželuha někdo je. Jdem k tomu 1. baráku, tam jsou 2 starci, po pár otazkách na obludy a proč tu zůstali zde ve vesnici bodne starec který se proměňuje v redcapa Akrivise do boku a začíná fight. I ta stará ženská se v něj mění. Blíží se obří retardovaná červená žába po cestě a z protějšího baráku od koželuha vybýhají další 2 redcapové.
Slušnej fight, naštěstí to docela dáváme, nejvetší problémy má Sylveth toho musím 3× zvednout. Retardovaná žába má nějký divný útok a něco dává do těla Křupky a Rufusky.
Po fightu, potom co vyléčím naší kočicku se jdu zaměřit na ty penetrace, nastěstí mám imba medicine skills takže z nich vytáhnu vajička od toho retardovaného žabáka.
R je nasraná jak svině, hlas v mé hlavě: "Neeeeeeee!!! To se nemělo takhle stát!! Přiveď je do bažiny za mlýnem, vyřídím to sama, když jste všichni k ničemu!!!".
Závěr: Co by beze mě dělali??? Pořád se válejí po zemi a chtějí po mě potraty…
V noci:
Sylveth zase hraje, tentokrát má vize: ???
15. 9. - Final boss fight - Rhea
Ani nemusím nějak přesvědčovat a jdeme na mlýn. Cestou si všímáme že různá havěť jde stejným směrem, takže super, konečně sváča. Jdu poslední a uzobávám. Mňam do píče.
Přicházíme k bažině, kde se veškerá ta havět topí a mizí, je to tu nejvíc v rozkladu, epicentrum všeho. Opatrně prozkoumáváme.
Mlha, déšť, smrad, rozložené stromy všude nejaký hnus. V mlze vidíme chýši, na zápraží stojí Rhea všichni konečně poznávají tu kurvu s vědrem. Promění se v nějakou velkou obludu a na pomoc jí přispěchají: divno prase, jiné divno prase, 5 nějakých fialových skrčků, murloc mage a ent. Fight bude dost tvrdý.
Sylvet je konečne reálně užitečný, dobře kajtuje toho enta. Dá ho skoro sám.
Křupka tankuje skoro vše ostatní.
Já docela krájím toho murloca a sem tam někoho ještě bouchnu kladívkem, občas někomu zachráním život, třeba té naší kočičky. A ono vlastně udržuju všechny na nohou krom Křupky ten to celkem dává sám.
Když je trash mrtvý a už je jen Rhea tak mi jebne v kouli, rozjedou se mi fialové oči a skoro zabiju Akrivise. Potom se jestě pokusím hitnout Sylvetha ale naštěstí miss, ten by šel na zem hned. Došli mi už konečne spellsloty. Rozbíhám se k té svini na pomoc ale v tom přiskočí kočička a critne ji dýka+1, totálně jí odjebe.
Konečne ze mě mizí chamed a já vytrhnu oba rapýry už zase z mužských hobitích rukou a jdu jí bodat, po chvilce úlevného bodání s křičení na tu zasranou zkurvenou vypíčenou svini si sednu a jdu se nažrat normálního jídla.
Mlha, déšť mizí a vše se vrací do normálu.
Tělo R se začne rozpadat na motýle a ty odletají a mizí. Prej nějaké obludy když umřou tak úplně neumřou a vrátí se do své dimenze či co… nevim, uvidíme.
Poznámka:
R je "hag", nevím jaký druh přesně.
Po fightu jdem udělat šmejděníčko šmejdění do chaloupky. Je tam pořád Mařka - Markétka z Husince. Je dost vyděšená, schovává se a prostě se chová jako malé vyděšené dítě. Křupka se s děckem docela zkamarádí a nějak začne fungovat, docela dobrý želvák to je. No ale pak to upně zabije, hraje si na domácího léčitele a chce Markétku odmařkovat. Jako nic proti Křupkovi ale brát si na cesty polévku z dětí, no nevim nevim. Prohledáváme bejvák a najdeme:
- 4× Potion of Healing - 2d4+2 (dávám po jednom K, Ru, Ra, S)
- 2× Greater Potion of Healing - 4d4+4 (dávám K a A)
- Fešné botky - Bere Rufus a pohybuje se v nich úplně potichu.
- Pláštík pro prcky - Taky bere Rufus, stejnak to obleče jen on. Prej se s ním bude lépe schovávat.
- Ring dvouprsťák - Beru si ho a vypadám jak totální repperskej nigga, golden ring jak sviňa. Umí si to do sebe uložit spelly, celkem 5lvl a ty může cástit kdokoliv.
- Klobou z Harryho Prottera ale trochu vytuněnej o mrtvou krysu, to bere Křupka, umý teďka z něj tahat píčoviny. Třeba žáby.
- Flakónek na zlatém řetízku s červenou tekution (krev asi) podepřený zlatým pařátem.
Bere ho Sylveth, snaží se na něj naladit ale nejde mu to, zkusí to teda Akrivis, krev uvnitř shoří na prach vysype ho a naleje tam svojí krev a něco to dělá. - Panenka z pytle od brambor, na hlavě rolnička, červený plášt, na místě srdce zelená záplata a creepy úsměv. Bere si jí Sylveth aby alespoň něco měl. Ale who knows k čemu to je.
Balíme věci, jestě to pořádně prohledáme, ale už nic extra zajímavého nenajdeme.
Berem s sebou "Markétku" a vyrážíme do Husince odkud pochází.
Rufus poleje chatu olejem z lamp a dělá cool guys don't look at explosion a odcházíme.
Křupka si pořád hraje s Markétkou a snaží se jí zabavovat.
Předá se do vesnice a jde se na hrad Halcon. Předává se veškeré info, Křupka zabije komplet možnost z toho něco vyrejžovat a dostáváme "jen" naší vlastní loď o trochu lepší než tu co jsme měli pronajatou. No a jdem kalit do hospody kde nás pozvou. Jestě aby ne totálně jsme vše zachránili.
Večer
Akrivis během kalby když si v hlavě uspořádává myšlenky ohledně Diego Sombra zaslechne jak z batohu Rufuse se linou zvuky hlasů a růsný šelest. Zdroj je přímo černý krystal co zůstal z wyverny která za náma prolétla z portálu když jsme se vraceli (návšteva v temném světě, kde se kamenělo a Sylveth začal fetovat loutnu viz 5. den). Bere si to k sobě.
Během pořádného odpočinku dostávám:
- stat o jedna up dle mého uvážení
- na heal si připočtu wisdom modifier
16. 9.
Dostáváme slíbenou vlastní super čuper loď, zásoby na měsíc, 2 sudy piva a tabák.
Vyrážíme konečně směr Bajo Montaña, cestou se nic zajímavého neděje, já vždy když se někde zastavíme na noc tak jdu ještě sbírat surky na výrobu Potion of Healing, za celou cestu se mi povedlo nasbírat věci na 4 potiony. Křupka si myslí že je nenápadný když na mě hází žáby, jako malé dítě, možná proto si tak rozuměl s Markétkou…
Cesta trvá 7 dnů.
Akt 1

23. 9. - Příjezd do Bajo Montaña

Přijíždíme do Bajo Montaña.
Je to obří město je tu cca 300.000 lidí, rodné místo Sylvetha.
Parkujem loď v jeskyním přístavu, ve čtvrti "Dolní Přístav", je tu hodně velký ruch, zaparkované i veliké lodě na moře, spousta skladišť a obecně docela shady feeling zde.
Nějakej pikolík z přístavu po nás chce prachy za parkování. Vzhledem k tomu že Sylveth je místňák tak máme cenu 2stříbrné/den. Akrivis platí 2 zlaté na 10 dnů.

Jdem k Sylvethovy domů, cestou když řešíme kde kdo bude spát se dozvídáme že jeho rodiče jsou KO (ještě aby ne, když je mu asi 1000let).
Když se blížíme všimnem si že na všech domech je u vstupu nakreslený malý černý pavouk. To samé na petlici Sylvethova domu. Okna v přízemí jsou sem tam rozbyté od nějakého kamenu, lidi jsou čůráci no…
Barák je plný prachu, přeci jen tu "nikdo" nebyl už 2 roky.
Bohuže tu jsou ale i staré stopy v prachu vedoucí dolů do sklepa.
Sylveth s Rufusem jdou po nich do sklepa ve kterém je malířská dílna Sylvethova otce a otevírají nějakou zadní místnost, do které vedou ony stopy, ve které Sylveth nikdy ani nebyl, myslí si že tam bude nejaký kumbál kde měl jeho táta nějaké harampádí. Zajímavé je že na dveřích je dost pokročilý kvalitní zámek ale Rufus si s ním hravě poradí.
Za dveřmi se nachází obří místnost, tak velká že to určitě zasahuje i mimo budovu. Je plná spousty pergamenů s poznámkama v elfštině.
Na stěně je mapa kaloranu + detalnější mapa severu. Na mapách jsou provázky spojující spousty míst a nápis VPÁDY.
Celá místnost je hodně na prasáka prohledaná a vše je tu zpřeházené.
Mě pořád bolí moje jizva, jdu si jí někam bokem prozkoumat… Pulzije a dost to bolí, když jí prohmatávám tak se mi jizva rozevře a na jedné straně jsou oči a na druhé straně ústa. Tak trochu panicky křičím, jizva se ke me přidává a čumíme na sebe přes zrcadlo jak dementi a křičíme. Po vykřičení hlasivek se trochu zklidňujem a snažím se zahájit dialog s "jizvou" (ano vim jak dementně to zní). Jizva tvrdí že je Radegast a ať se mě ostatní zbaví, že to je otravné. Budu mu zatím teda říkat Radegast Jr. Po chvilce experimentování jeslti by ho nešlo jen vydloubnout/vyříznout zjišťuju že ne, je prostě moje součást a jen tak bez nějaké magie se ho asi nezbavím… Snažím se ho prozatim ignorovat. Když vychazim z místnosti hned za dveřmamama čeká připravený Křupka s hadrem v ruce a udělá a narve do "držky" provizorní roubík Radegastovi Jr. Docela to pomohlo tak snad bude klid.
Jako hned zítra ráno jdem hned řešit co doprdele s tím.
Jdem ještě před spaním číst poznámky Sylvethova otce ve sklepě:
- Kaloran nejspíš není jediný svět
- Když se blížil vpád, tak se magie začala chovat jinak, divně
- Při posledním vpádu se magie z ničeho nic srovnala do normálu a přízraky zmizely
- Poznámky jsou tu často o ZÁVOJI: Závoj udělal tohle, tu Závoj udělal tamhle to, jako by to byla nějaká entita
- Křupka se zaměřuje jesti neuvidí někde jméno Balasor Donal - jméno zmrda který ukradl relikvii želvího boha
během detailnějšího průzkumu Sylveth zjišťuje že chybí nedodělaný obraz na trojnožce: Poušť nad kterou je šedá obloha a září nad ní krvavě rudé slunce, letí tam černé vzducholodě. Koukáš přes rukou v černé zbroji která má v ruce černou zakalenou kouli jako by uvnitř byla černá mlha.
Na stěně je mapa Kaloranu s provázky:

Jdem spát, ostatní mě na střídačku hlídaj. Kdyby náhodou Radegas Jr dělal problémy.
V noci v pohodě spím, nikdy jsem nechrápal a teďka za mě chrápe ta moje píčovina.
24. 9. - Kamarád Ryf
Sylveth má kamaráda Ryfa, ten vše možné zná a má hlavně hodně kontaktů tak ho zkusíme jestli by nenasměroval co s jizvou a ještě se ho rovnou poptáme na Černého Pavouka a Diega Sombru.
Cestou Sylvethovi dojde že se změnilo logo města.
Hory, slunce a mesic, zlatá želva.
Do znaku během 2 let co tu Sylveth nebyl přibyl malej pavouček u želvy, kterou zahaluje do pavučiny.
Jdem do Ryfovi hospody "Půlnoční Akord". Není to úplně hospoda, Sylveth asi neví co je to hospoda. Je to obří podzemní hudební klub. Naprosto luxusní vše nádherně dekorováno. Je tam vyvěšený velký plakát Rolling Bones asi fanda. (To jediné kazí ten dokonalej luxus).

Jakmile vlezem spatří nás Ryf, celej nadšenej že vidí Sylvetha k nám běží a objímají se jak buzny.
Ryf: elf, steampunkový týpek. 180 cm napůl vyholená halva, filové vlasy, náušnice, všude tetování, kožená vesta, černé nehty, na prsteníčku fialový lak.

Ukazuju mu Radegasta Jr. Je taky docela překvapenej, asi to není běžný doplněk… Něco na mně zacastí a zjistí že to je něco hodně vostrýho a černýho, sám netuší ale poptá se co a jak. Ať se časem zastavíme. Třeba bude vědět co dál.
Sylveth se ptá na Černého Pavouka. Ryf dost zvážní a odvede nás do vedlejší místnosti ať nás nikdo nemůže poslouchat. Ještě nás zahalí do černé koule ať máme fakt soukromí.
Je to mor co se šíří městem, jsou úplně všude i v politice.
Po 3. vpádu byly války gangů, dlouho se držel status quo, před 18ti měsícema začal vyhrávat někdo kdo si říká Černý Pavouk, od té doby mu skoro vše začalo patřit. Neví se kdo k němu patří a kdo ne, traduje se že ovládá vše.
O Huntingu ví jen to že to je nějaká "hospoda"/místo v docích. Ani neví kde to tam je. Říká se že se tam scházejí námořníci a pašeráci, ale nic kam by šli normální lidi.
Křupka se ještě ptá na zdroj peněz Černého Pavouka, Ryf ještě víc na vážno - jestli nám může věřit, dělá ještě zvukovou clonu a šeptá. Zaslechl že se zajímá o věci které jsou spojené s vpádama, jeho lodě se zbožím jezději i do hlavního města.
Podle Ryfa je Diego Sombra možná doknce Černý Pavouk a nebo jeden z gangů.
Mimochodem Ryf bude asi docela už starej typan, zažil 2 i 3. vpád. Ale podle všeho je pořád docela seknutej v pubertě.
No už dost vážných témat jdem se trochu bavit.
Ještě se mimochodem Křupka ptá na doporučení na nějakého krejčího, Ryf doporučí nějakého svého kámoše. Nechápu na co 3 metrová želva potřebuje krejčího no ale to už je jeho problém…
Sylveth nabíhá na stage a snaží se to rozjet jako za mledejch. Docela mu to hraje a začnou mu svítit fialově oči. Za ním se ukazuje fialova silueta zbytku kapely Rolling bones. Za bicíma gnom, nějaký basák a tak. Září mu fialově i loutna.
Já s Křupkou a Ryfem kalíme drinky kostitřas a pivka. Luxusní kalba. Z prdele zkoušíme co bude říkat Radegast Jr na chlast. Očividně dost dobrý, přeci jen je po mě. Padá do nás všech včetne Jr. drink z drinkem. Pár dalších hostů si všimne mého bytelného tetování co chlastá a umí mluvit, všichni mi ho závidí a chtěji to taky. Poprvé mám z toho "defektu" radost je s nim docela prdel na kalbě. Nakonec mu dáváme i doutník a všechny to moc baví. Kalíme celej den až do noci.
Závěr: Černej Pavouk nebude prdel, ale co je zase prdel je chlastat s juniorem. Je velice zajímavý pohled koukat na to jak mi létají zvratky z hrudníku a během toho chlastat :D Byla to dobrá atrakce.
25. 9. - Recce Huntingu
Rufus a Akrivis se pořád flákají někde u Šťedré Hřívy.
My se na rozdíl od nich neflákáme a budem hledat a zjišťovat informace o Huntingu, má být v oblasti El Puerto Bajo v obří jeskyni (doky).
Ráno ještě před odchodem zkoušíme Detect Magic v baráku. Magie je cítit z inkoustu v kalamáři a na nějakých malířských barvách. Symbol pavouka na dveřích nic. Ještě nás to pak zatáhne k "live" soft porn malbě Sylvethovy matky. Technologie obrazu je neco mezi Harry Potter obrazem a Live photo od Apple.
Sylveth (teda asi spis Yenda protože takhle blbej bejt nemůže ani on) chce pořád řešit ten magický inkoust. Nechápe vůbec že to je prostě magickej inkoust no big deal.
Konečně jsme se domluvili, že inkoust zatím dáme stranou a můžem vyrazit do doku.
Sylveth se disguisne za nějakého obyčejného vandráka námořníka a zkouší se ptát lidi na Hunting že to je prej dobrá hospoda tak že by tam chtěl jít. Nikdo neví ale obecně doporučujou zajít do podniku: U Utopený krysy. Jdem tam na pivo a navíc jsem slíbil Jr že když bude od něj klid tak dostane zase chlast když mu včera tak chutnal.
Je to totální nechutnej pajzl něco jako byla Příbramská nádražka. Ale i tak je tu našlapáno k prasknutí troskama.
Za barem je malej človek, 45-50, zjizvenej ksich i ruce, zástěra a tílko, má fousy a v nich korálky. Lidi mu říkají Muddy, jmenuje se Marv.
Objednáme 4 piva a chce po nás 1g/pivo wtf? V tomhle pajzlu? Když Sylveth vyjednává o ceně tak nám to zdraží na 1.5g :D Možná umí hrát na loutnu, ale na obchod se moc nehodí… Křupka chce bejt drsnej ale nevyjde mu to, Marv se mu jen vysměje, poplácá ho po tváři a jde dál obsluhovat bar. No jsme to dobrá parta.
Křupka, "potají" říká že potřebujem prodat chlast v Huntingu.
Marv ho zaslechne a dost podezřívavě se ptá o co jde, ale že pokud máme za úkol něco doručit do Huntingu tak že pomůže, očividně je z toho docela vysraný. Tady zase nastupuje Sylveth a jeho obchodní nadání. Nechá ze sebe vytáhnout 18g a Marv nám konečně řekne kde to je.
Jdem k Huntingu a procházíme jen tak kolem.

Hlavní vchod jsou obří vrata. Všude je spoustu beden. Před vchodem 2 týpci, pořádně ozbrojený. Prohlížej si nás ale moc nás neřeší. Je to v boční ulici, vylidněno. Vedlejší barák je dost rozbořenej, ideální na úkryt. Do vrat zajíždí často nějaké vozy. Je tu dost stop od kol. Dole nejsou žádná okna, pouze v horním patře. Sem tam anglický dvorek takže tam je i sklep.
To zatím stačí, vrátíme se sem večer.
Teď si jdem zařídit nějaké běhání po městě.
Křupka už párkarát zmínil že by chtěl nějaký lepší štít. Vyrážíme do obchodu s magickýma předmětama.

Narazili jsme na obchod Magické Mirákulum - za pultem je hodně starej gnom - Quillby Fizzledust. Velice příjemný a hodný stařík, nacenil nám našich 10 achátu na cca 1600g. Trochu si pohráváme s myšlenkou to směnit a nakupit nějaké udělátka, mají tu moc pěkné věci ale nakonec si dáme ještě čas na rozmyšlenou a mizíme, ovšem pokud někdy bych kupoval nějaké magické věci tak rád Quillbymu udělám kšeft.

Teď zkusit ještě nějaký kleriky na ten můj "malý" problém. Míříme do chrámu bohyně Clariel - bohyně světla.
Nádherný chrám, uprostřed svítí obří slunce. Celý vnitřek je prosvícen slunečním světlem.
Zastavíme u první kněžky žena okolo 60ti, po ukazání "jizvy" fakt čumí překvapeně a že na to určite nebude stačit. Vede nás za Matkou (jeji šéfová, big boss, hlavní kněžka). Šťabajzna jak sviň, early 30s. Má na sobě roucho se symboly slunce. Okamžitě jak "Matka" začne Jr zkoumat začne pičovat na ní ale ona jen mávne a umlčí ho, asi spí nebo nevím ale prostě už neotravuje. Vezme si mě bokem na pořádný vyšetření, po velice bolestivém vyšetření nevypadá úplně nadšeně, pravděpodobně to dokáže vyřešit ale nebude to hned a asi to nebude úplně levné, budou potřeba nějaké komponenty na to. Nicméně Jr je dočasně umlčený. Díky za to! Máme se zastavit za pár dnů, bude vědět víc.
Historické okénko: Jsou dvě bohyně sluncí, Clariel je bohyně světla ta se prala s Amariel - bohyní temného slunce (asi mrcha) o Thaeleran - boha měsíce; viz: Děti věčné noci
Cestou v random knajpě kupuju pivo v PETce, prostě branidlo pro Radegasta Jr, chlast mu očividně chutná a dává po něm pokoj, bůh ví kdy se zas probere (možná doslova to ví bohyne Clariel).
Večer je v plánu recce k Huntingu. Sylvetha převlékáme na váguse (S Křupkou si řikáme že to nebude moc práce). Křupka se hodně angažuje a vyrábí na Sylvethovi roztrhanané oblečení. Moc ho to baví (Křupku, Sylvetha už zas tak moc ne, nechápu proč). Pak ještě dostanem nápad že by bylo fajn ho trochu praštit po hlavě ať má nějakýho monokla a tak… No, tady by bylo dobré se poučit do příště, ono když se někdo nebrání tak je to auto crit. Křupka mu dá dělo jako prase a tak trochu mu zlomí čelist, no ale co no… Mluví jak retard a vypadá snad ještě hůř (A nebo líp? Nejsem si jistý, možná mu to nakonec i prospělo).

Křupka ještě navrhuje pissing. Takovej posledni master touch.
No nic, za mě výsledek top.
Sylveth se dopotácí "vožralej" před Hunting a tam sebou plácne a dělá že je zlitej do KO.
Před vchodem jsou dva jiný lidi na stráži jeden z nich má těžkou kuši.
Přijíždí zamřížovanej kočár je na něm vozka + vostře vypadající týpek se zvláštní kuší se "zásobníkem". Kontrolujou dost perimetr, ale na Sylvetha serou, trosku hraje dobře, asi talent. Kočár dovnitř pouštějí ty dva strážný.

Ve chvíli kdy je brána otevřená je vidět dovnitř.
Uvnitř hluk, minimálne 3 další stejný vozy, cca 9-10 lidí u stolu, další lidi překládají vozy, na balkoně na ochozu je další strážný s něčím v ruce, asi težka kuše/puška.
Zajede vůz dovnitř a hned se zavírají vrata.
Vypadá to že ta budova přechází přímo do skály, bůh ví jak to je velký.
26. 9. - Jörg
Nad ránem se vrací Rufus s Akrivisem vyprávějí co vyváděli:
Akrivis byl zavolán do pobočky Štědré Hřívy. Rufus se přifařil. Čekal na ně dokonce šéf pobočky, dragonborn jménem Kaash

Dostávají informace o případu na kterém primárně děláme:
- Diego Sombra je možná dokonce Černý Pavouk nebo nějak vysoce postavená osoba v organizaci.
- Rozvážejí zásilky po celém světě. Ve vozích označených pavoukem.
- Zajímají se o věci spojený s vpádama.
Potom se dva celé dny flákali na pobočce. Jejich chyba, mohli nám pomoct dobít Sylvetha ještě víc a zakalit s Ryfem a Jizvákem…

Po vzájemné výměně historek co kdo dělal vyrážíme do víru velkoměsta.
V plánu máme se poptat Ryfa jestli má nějaký nápad co s Radegastem Jr Vyrážíme za ním do klubu Půlnoční Akord.
Ryf doporučuje Chrám bohyně Clariel, tam jsme už byli a uvidíme.
Mágy, je tam nejaký mág který zkoumá kletby a tahle by ho mohla zajímat. Třeba by si to mohl vzít jako výzkumný projekt a mohlo by to být za free? Kdyžtak je zkusíme pokud "Matka" z chrámu Clariel nevyjde nebo si to nebudem moct dovolit.
Má i nějaké informace k Černýmu Pavoukovi: Vozí věci z města do města sem tam. Organizace/Operace se jmenuje Síť.
Vyprávěl že po tom co Černého Pavouka a Síť probíral s kamarádem Moffem Sangrovem tak ho cestou domů zastavila parta bouchačů, ať se přestane vyptávat pokud chce mít stále všechny prsty. No otázka jak moc dobrý kámoš to je…
Rufus jde na průzkum Huntingu, koupil si na to i dalekohled.
Cca jednou za hodinu se mění stráž, i ta nahoře, tam je vždy někdo s težkou kuší nebo puškou.
Dovnitř jede starý chlapík s kárkou naloženou krabicema dost vystrašenej, strážný si z něj dělaj strandu ale nakonec ho pustí dovnitř. Za pár minut jde ven bez kárky.
Za tu dobu tam vjíždějí další obrněné vozy a stráž venku, která dělala frajery na starého dědu, jde hned do pozoru a kmitají co to jde.
Ostatní chodíme po kraji města a sledujem vjezdy do města. Všímáme si že povozy se znakem pavouka pouštějí bez kontrol.
Plán: Půjdem do hospody U Utopené krysy. Kde uvidíme jestli způsobíme rozruch. Přecijen jsme tam trvdili že vezem chlast do Huntingu. Jdem zvlášť Já Křupka a Sylveth a před náma jde Akrivis a Rufus, přeci jen tady nás ještě spolu neviděli tak ať zbytečne neprovalíme že jsme jedna parta. Marv nás ihned poznal a ptal se Křupky na ten chlast do Huntingu, řekne na sebe že on je standartní dodavatel chlastu a že prý jsme tam nebyli… nějak to zakecáme ale moc to nedopadne jsme dost podezdřelí. Křupka by měl dostat lekci lhaní a ono i přemejšlení… No třeba se příště alspoň hned neujme slova, uvidíme…
Koukáme jestli tady není ten starý chlapík s kárkou. Mohl by se hodit.
Po chvilce doopravdy přichází. Rufus s Akrivisem jsou očividně úplně slepý nebo na to prostě serou. Rufus je jediný který ho viděl ale i tak si ho musí až potom náhodou všimnout Sylveth, na to jak je starej tak oči má asi ještě pořád dobrý.
Potom co Rufuse upozorníme (resp.: Křupka zase super nenápadně gestikuluje a naznačuje ať se začne Rufus soustředit na chlapíka na baru) tak ho pozve na pivo a vyptává se ho na to co vozí do Huntingu že ho tam viděl, zatlouká ale Rufus se nechce nechat jen tak dát tak se snaží zastrašovat, toho si však všimne Marv a umožní mu aby se vysmýknul a zmizel.
Vyrážíme ho sledovat až k němu "domů". Akrivis zůstává v hospodě a sleduje jestli nás někdo nesleduje. Minimálně to tvrdí. Ale já si myslím že spíš chce kalit ty hnusný patoky.
Zkoušíme klepat ale nikdo se neozývá tak jdem dovnitř. Je to ruina, vše se rozpadá, vypadá to že na barák spadnul kus stropu jeskyně.
Křupka chce být inkognito tak si přes ksich vezme šátek a dělá Donatela. (Wtf, 2.5m velká želva a nenápadná, ok no)
Najdem vevnitř onoho chlapíka jak si opéká krysu nad svíčkou na klacku. Uplně není nadšený že jsme u něj "doma" a bojí se nás. Sylveth ho charmne. Jmenuje se Jörg. Vyptáváme se ho na Hunting, moc nechce mlvit ale spíš nic neví než že by něco tajil.

Jediné užitečné co nám řekne je že vozí kazdých 5 dnů zásilku nečeho kovového z místních sléváren do Huntingu. Vevnitř je skladiště a různé vozy a dost lidí. Nic jiného neví, k práci se dostal v pajzlu U Utopené krysy, chodí tam docela dost lidí kteří pracují v Huntingu ať už to znamená cokoliv.
Rufus se jde poptat na práci do Huntingu. A ostatní ho kryjem z pozvdálí. Akrivis se pořád fláká U Utopený krysy.
Před vchodem do Hutingu jsou zase dva lidi u vrat a jeden s kuší nahoře.
Po krátekém rozhovoru v cikánštině jeden ze strážných vede Rufuse ke Garonovi.
Je to šéf Huntingu.
Za vratama je velký sklad dlouhý cca 60m. V zadu jsou další vrata. Vevnitř jsou zase 2 černý okovaný vozy se zatmavenýma oknama. Ve vozech jsou videt krabice ale nic konkrétního. Na jednom voze je červené písmeno F a pod ním P v kolečku.
Vevnitř pracuje cca 10lidi, jsou ozbrojený ale žádný tvrďáci.
V mezipatře je něco co vypadá jako pracovna, velké červené křeslo a v něm 2 metrový týpek - Garon. Asi se seknul v pubertě páč pořád nosí zrzavé číro. Je tam stůl s různýma papírama a psacíma potřebama.
Garonovy se to moc nezdá že by Rufus pro něj pracoval, přece jen uplně nevypadá že toho hodně namaká, ale nakonec je přesvedčen a bude dělat podržtašku, alespoň zatím. Dostane práci za 10g/týden. První úkol je naložit nějaké normální vozy krabicema. Jsou v tom nějaké kovové věci ale nic určitého.
Rufus maká, hazi krabice po zemi, no uplne to neni prace pro hobita. Je fakt marnej a vsichni se mu smejou, ale práci ma no… My se poflakujem okolo Huntingu a děláme že ho hlídáme.
Po pár hodinách mu končí šichta a má přijít zas ráno.
Jdem domů k Sylvethovy, dneska uz toho moc nevymyslíme.
Rufus si ještě objdnal smoke granaty tak mu je dem koupit. Našli jsme obchod a Sylveth mu koupit 2 za 8g/ks.

V noci
Sylveth zase fetuje loutnu. Hraje písničku o sousedce Rory svého času šťabajzna. Nejaká láska z mládí. Je to ale zkurvená slaďárna, já raději něco tvrdšího.
Sen: Sedí s buchtou na lavičce v zahradě. Muckaj se tam, možná i něco víc, lepší nevědět. V okně vidí postavu elfa s fialově zářivíma očima.
27. 9. - Přepadení kočáru
Rufus jde do práce.
My ostatní jdem za Ryfem.
Nalejvají se nám automatické drinky - jen objednáme a lahve lítají zvduchem a vše se to míchá samo, Křupku to fakt baví, prostě zase jako malé díťe, tvl jestli tenhle týpek měl hládat nejcennejší relikvii želvího lidu tak celkem pochybuju o jejich příčetnosti.
Křupka se ptá na Garona, Ryf o něm neví nic co by jsme už nevěděli, jen že to je ranař a šéf Huntingu.
Ještě se ho snaží nabádat k zjištění dalších informací ale Ryfovy se uz moc nechce, celkem se bojí Pavouka a jeho nohsledů.
Radegast Jr se probudil hned jak zacítil chlast, přeci jen nějaká podobnost tu semnou je. Dám mu pár drinků ať je od něj klid. To na něj (možná na nás oba :D) platí.
Sylveth zkouší přes Ryfa sehnat nějaké dobroty na uspávání. Hned dostanem další hostorku co dělaly za mládí s lidma a uspáváním. Úchyláci zasraný. Prej aby jsem se mohli prošmejdit Hunting, no poredstavuje si to jako hurvínek válku… a zas navrhuje že tam můžem někoho pochcat, tvl dost už…
Nejak okolo poledne se jdem podívat do místních sléváren v obchodní čtvrti. Jen to obhlížíme takže nic moc nového nevíme jen že tu pracují hlavně trpaslíci.
Zahlédneme tu Garona, to debilní číro je vidět z dálky, to se hodí. Má sebou nějaké dva pohůnky s naloženým obyčejným kočárem. Odcházejí zrovna, Garon se oddělí a jde někam dál do města a my sledujem ten kočár.
Kočár jede z města ven a my si u brány půjčujem koně docela mastný ale Akrivis to cvaká. Křupku jsme poslaly napřed po nohách. Taková želva umí moc dobře běhat totiž. Proto vždy v těch pohádkách vyhraje želva nad zajícem, to dá přece rozum.
Zase jo, proste na těch koních jsou totál marný. Jak tenkrát když jsme chtěli jet z Halconu. Já tam s koněm dávám tríčky, jízda po zadím a tak, ale ostatní se na něm sotva drží. Po chvilce mé odborné instruktáže to dejme tomu zvládají a tak konečne můžem pronásledovat vůz.
Když ho začnem dojíždět a jsme na dostřel Křupka se vyhoupne nahoru a útočí na řidiče. Po pár chvilkách jednoho shazuje a toho si berem na paškál my na koních. Snaží se s náma bojovat ale Akrivisovi to critne a dá mu totální IKčko. Toho druhého na voze Křupka vypne do bezvědomí a zaparkuje i s ním kočár mimo hlaví cestu.
Ve voze je velikej žleznej lodní kýl a koleje na vlak.
Svážem ho a začínáme vyslíchat. Je v hajzlu a uvědomuje si to. Opakuje pořád že jsme mrtvý že nás Pavouk zabije. Bla bla bla. Časem začne postupě spolupracovat alespoň trochu. Jemnuje se František. Náklad vezli do Caladhu. Tvrdí že Diego Sombra je Černý Pavouk. Sylveth a Akrivis ho chtějí pořád mučit. Sylveth by ho pořád chtěl pochcat. Hele tomu se to chcaní nějak zalíbilo už to u něj překročilo v nějaku úchylku. Já jsem docela nasraný, mučení se mi vůbec nelíbí zvlášť takového joudy. Pustit nebo alespoň rychlá smrt. Zkouším ho presvědčit aby nebyl kokot a pokračoval s vozem a dělal že nic, přeci jen nepotřebujem aby se rozkřiklo ze zmizel vůz a jen tak ho schovat nepůjde. A už vůbec ne aby nás prásknul. Zkouším ho vydírat že přece nechce aby se něco stalo jeho rodině… Tvrdí že žádnou rodinu nemá. Naštěstí se nám povedlo najít u něj dopis od jeho slečny, Veroniky.
Vrať se mi brzo, Čumáčku <3
V.
Přes to ho dostanem a nakonec vypadá že splní úkol a bude dělat že nic. Já ho ještě vyléčím vrátíme mu zbraně a pouštíme. Ještě mu tvrdíme že budem hlídat brány do města tak ať si to nerozmyslí.
Mimochodem ten dement Sylveth navrhoval všelijaké další mučení. Cituji: „otevřít mu hrudník jen tak decánko a nasypat mu tam kousek ovsa s tím, že by si koně mohly šmáknout,“. Nevím jestli mu jebe celý život nebo mu nesvědčí ten fet co bere, fakt netuším.
Jedem domů, cestou vracíme koně.
Jdem spát
Závěr: Sylveth je magor, chápu že nemůžem s lidma od Pavouka nakládat v rukavičkách, ale umučit někoho k smrti jen tak je na mě moc
Rufus
V práci zas maká na překládání, dělá skladníka. Když končí zavolá si ho Garon s tím že příští den půjde až na noční a tentokrat bude hlídat venku bude se dít něco většího. Potom jde s "kolegama" na pivo. Jeden mu vypráví že jednou ve zboží co přkládali viděl nějakou obří železnou ruku.
V noci
Sylveth zase hraje.
Sen: Sedí zase v zahradě s Rory. Vidí tu stejnou postavu. Ta natáhne krvavou ruku, opře jí o sklo a táhne s ní po skle dolů. Zůstává po ní krev.
28. 9. - Odjezd černých kočárů
Ráno je na skle stále krvavá šmouha a Sylveth má šrámy na ruce jako od strun, no nevím ale tohle uz je trochu zajímavejší…
Dneska se zas po dlouhé době rozdělíme, tak snad to nedopadne blbě jako na Halconu. Sraz máme potom všichni u brány.
Já a Sylveth
My jdem přeci jen pro jistotu k bráně sledovat jestli se nám Franta nevrátí. To by byl provar.
Sedíme v místním pohostniství na zahrádce s pěknou vyhlídkou na bránu.
Po chvilce do města přijde extrémně vyžranej elf, zrzavé vlasy a plnovous, pres rameno ma 4 bažanty a hned se hlásí u Sylvetha, je to jeho starej kámoš Luren. Zve nás ať se určitě zastavíme na chálku u jeho táty - Aremar. Že prej nejlepší jídlo široko daleko.
Rufus
Rufus jde do šedé čtvrti. Chce tu zkusit sehnat nejaké drogy na uspávání.
Znak černýho pavouka je tu všude možně jako ozdova v obchodech a tak, občas ho dokonce nosí lidi i na oblečení nebo jako doplňky.
Pokud se nepletu tak moc nepochodil? @Negr - když tak pls doplň.
Křupka
Křupka jde na průzkum spadlého stropu nad Jörgovím "domem", odchytne tam týpka - Chlupatej Charle, podle toho co říká tak strop spadnul před cca 2 měsíci, nic dalšího zajímavého z něj nevypadne. I tady sem tam projíždějí černé vozy. Křupka mu dává za úkol ať se kouká obecně po zajímavých věcech spojený se stropem.
Dalekohledem který si půjčil od Rufuse kouká na strop a vypadá to že tam jsou propadlé tunely.
Prohrabuje trosky a najde v nich kus kovového plátu, cca 50cm je od něčeho uštípnutej, nějaký neznamý materiál.
Akrivis
Akrivis se jde pořádně podívat do sléváren. Vydává se ze vyslance z nějakého vetšího království.
Na bráně je nápis Grimbeardovy slévárny a ocelárny; 428 p. v.

Pracuje tu hodně trpaslíků a mají tu i dost malých různorodých robotů (cca 1m). Dostane se až k majitely - Durngar Grimbeard. Snaží se z něj dostat něco o firmě co dělá a tak. Očividně vyvážejí do celého Kaloranu. Nevypadá že by dělaly něco na tajno, prostě zakázky a to i dost spocifický jako třeba lokomotivy. Kdo zaplatí pro něj vyrábějí.
Sledování vozů
Po poledni se všichni scházíme u brány a vyrážíme se pokusit odsledovat ty černé opancéřované vozy. Dnes v noci by měly odjíždět.
Dole před Huntingem jsou 3 stráže a nahoře jsou 2.
Rufus vchází před západem slunce dovnitř, na obrnených vozech jsou 2 týpci, jeden má dlouhou zbraň nějakou pušku nebo brokovnici. Mají černé kožené hadry, kapě, šátky přes xicht, vypadaj hodně vostře, už jsou zapřažený koně. Nádeníci jsou vzadu ve skladu, Garon chodí a vše naposledy kontorluje. Rufuse jde hlídat taky ven. Všichni to berou dost vážně.

Po cca jedné hodině je zevnitř zavolají. Vevnitř už žádný okovaný vozy nejsou… Moje obavy se naplnily, mají z Huntingu tunely ve skalách.
Sylveth si myslí že je možné že ty tunely ten nápor nazvládají a občas se sesypou, viz Jörgův "barák". Prej že je na čase aby šel Sylveth dovnitř s totálníma bangerama, všechny tam vožral a vobral o prachy a pak by jim do chlebíčků dal ty anestetika který jsme nesehnali… Fakt mu asi jebe.
Po tom co vozy odjedou je v Huntingu už docela klid a toho Rufus využije a jde prozkoumat zadní část.

Za zadní bránou je malý dvorek. cca 20m na délku. Po levé straně je zeď s ostnatým drátem. Na pravo je pobořná zeď přecházející v rozpadlý barák. V zadu je brána do skály, vypadá zamčená. Je tam táborák a u něj sedí 2 strážný. Pres dvorek vede střecha od brány k bráně podepřená sloupy.

Okolo 23:00 končí Rufusova šichta a dostává plat a volno. Za 5 dnů se budou expedovat další vozy. Celý Hunting se dost vylidňuje. Konečně dobrá příležitost k útoku.
Rufus jde na průzkum ruin, zmapovat terén před útokem ať víme do čeho jdem. Ten barák vypadá že nespadnul náhodně, jako by někdo rozbil stěnu naschvál. Nejspíš se tam protáhne kdyžtak i Křupka, otázka jak moc nenápadně, ale možnost tu je.
Už odází i Garon z Huntingu.
Sledujem ho se Sylvethem a Křupkou. Naše nenápadnost je podobná tomu jako když dělal Křupka Donatela takže si nás asi všimnul a zničeho nic nám zmizí za rohem baráku, děláme že nic a pokračujem dál dokud nevylezem z doků a zalezem do první hospody - U Opotřebovaného Svitku, studentská hospoda a hlídáme si jestli nás někdo nesleduje.
Dáváme každej jeden škopek a utopence, celkem za 6sp rád to zaplatím konečně lidská cena a né jak v té debilní utopené kryse. Obsluhuje nás příjemnej hospodkej, vysokej plešatej a trochu umaštěnej. Ale v porovnání s Muddym je jako ze škatulky.
Akrivis s Rufusem jdou do Utopený krysy, humus, pokud tam nebudu nutně muset už mě tam neuvidí.
Po čase si Rufus všimne že tu sedí pár strážných z Huntingu, když si s něma chce jít pokecat spěchem přijde Garon, vezme si 4 strážný a jdou směrem k Huntingu, Rufus je sleduje. Podaří se mu zaslechnout že musejí jít okamžitě do tunelů zjistit co se to sakra stalo. Bere i zbytek strážných v Huntingu (dva další). Přes walkie talkie si domluvíme sraz před Huntingem.
Útok na Hunting
Jdem dovnitř, Hunting zeje prázdnotou.
Prohledáváme kancelář. Nic extra zajímavého az dokud nenajde Sylveth papír který si bere:
NĚJAKÉ SLOVO CO NEZNÁME
Obrazy ✅
Závoj ✅
Orb ✅
Kompas ✅
Divná krabice ✅
Ve skladišti je různé harampádí, šrot a kovové součástky. Větší bedny s kolejema, jídlo, náradí, nářadí do dolů, řetězy. Sylveth zkouší Detect Magic. Nic necítí.
Není čas ztrácet čas a jdem do tunel. Vedou do něj čerstvé stopy cca 6-8 lidí. Brána je odemčená.

V tunelu je docela i světlo, je to tu porostlé mechem co má namodralou záři takže nemusíme řešit louče a lucerny pro slepejše. Tunely jsou uměle vykopané ale ne běžnýma nástrojema asi nějaké zvíře nebo magie. Napojují se často do přirozeně vytvořených kaveren.
Přicházíme na křižovatku kde se vozy rozdělují, jeden jede směrem na východ a druhý na západ. Čerstvé lidské stopy vedou na západ a my pokračujem po nich. Podle stop od kol to vypadá že ty vozy tu jezdí relativně často.

Slyšíme v dálce hlasy. Opatrně se k nim přibližujem, vidíme jeden z tech vozů rozsekaných uprostřed kaverny. Od vozu pokračují 2 krvavé šmouhy, asi od strážných. Okolo trosek je 6 lidí mají už trochu lepší zbraně ale ty asi budou pohoda. Co vypadá zajímavějc jsou 2 velké bestie které má na řetězech jeden člověk. Vypadají jako něco mezi žralokem a krokodýlem a mají kovovou tlamu. Bulette aka pouštní žrlok.

Akrivis se docela osvědčil v boji, na 2 rány skoro vaporizoval 5 lidí. Postupně se docela prosekáváme nepřátely, ovšem ty zasraý obludy koušou, jako že hodně. Po cca půl minutě boje ze ozvou hlasité zvuky z chodby odkud jsme přišli. Chvilku si myslím že se snad bortí tunel ale bohužel se na nás vyřítila obří zrůda, vypadá trochu jako ty 2 bullety ale mnohem mnohem větší. Zajímavé na ní je že jí zářej červeně oči. Během boje jsme asi pochopili jak se vytvářely ty tunely, pokaždé když tyhle bestie minou a zakousnou se místo do nás do skály tak kus prostě odkousnou. Sylveth a Rufus si standartně zase lehnou, pro jistotu, aby to bylo snadnější oba dva najednou, ale mají tu kámobro Radegasta s jeho kámošku Elaru takže jsou zase hned na nohou.

Během boje se ještě poprvé projeví novinka Křupkova meče, pokaždé když se netrefí tak se zjeví zelená postava Toga - mrtvý kolega, strážce Maturinova Oka a zasadí ránu místo něj.
Je po boji, já jsme docela pomačkaný a mám šipku v noze ale Křupka okamžitě vybíhá za posledním živím člověkem který když viděl jak jsme vaporizovali jeho kolegy tak se zesral a začal utíkat.
My ostatní se také přidáváme k pronásledování. Na další křižovatce se Rufus s Akrivisem oddělují a běží jinou chodbou.
Křupka postupně dobíhá toho posledního kripla a už ho i slyší, jak lapá po dechu někde za rohem. Vyskočí na něj s dýkou, ale Křupka vzhledem k tomu, že je to inkarnace Donatella (a nebo Donatello je inkarnace Křupky???) ji chytne jako by nic. Zlomí mu ruku, celkově ho zpacifikuje a má ho pod kontrolou. Je skoro mrtvý, takže pro nás už nebezpečný nebude. Vypadá to, že jsme už skoro na povrchu a tunel tady vychází ven ze skály.

Křupkovi se nějakým zázrakem podaří mu nakecat, že jsme také od Pavouka. Asi má otřes mozku, takže tomu +- uvěřil. Trochu ho ošetřím a vracíme se i s ním ke kočáru. Ten vypadá docela na šrot, ale hlavní kabina, byť převrácená, se zdá být netknutá. Chlapík nám dá od té kabiny klíč, protože mu tvrdíme, že pobere, co tam je, a jdeme zpět do Huntingu čekat na ostatní. Garon očividně pokračoval s dalšími lidmi k druhému vozu.
Sylveth jde prozkoumat obsah vozu. Skočí dovnitř a pomocí Detect Magic chce najít zajímavé věci. Očividně magické tu je všechno, září to jako blázen – hodila by se mu svářečská kukla.
Vidí záře těchto magií:
Divination magie – odhalování informací, kouzla typu Detect Magic
Conjuration magie – manifestování předmětů, brány, portály, …
Enchantment magie – trochu slabší
Iluzorní magie
Z té divné obří bullety cítí hodně nekromancie.
Ve voze najde
- Mobilář na obrazy
Je v něm 5 obrazů, přičemž jeden je dost roztrhaný, asi tou nehodou.
Všechny obrazy jsou podle stylu od Sylvethova otce, kromě toho roztrženého, který má jiný styl. - 3 černé bedny
Od našeho nového dočasného kamaráda zjišťujeme, že všechny tyhle vozy jezdí na východ do Riedeltahlu. Předávají je ve velké luxusní vile. Jen zaparkují vůz na dvoře a jdou pryč. Seženou si koně a jedou zpět do Bajo Montañy. Obrazy prý jezdí často a jsou hlavně od Sylvethova otce.
Balíme věci k sobě a jdeme zpátky do Huntingu. Já se ještě zdržím pozadu a pořádně prošacuji těla, co necháváme za sebou, jestli nemají něco zajímavého. Najdu docela pěknou sumu (67g) peněz. Moc se mi nelíbí obírat mrtvoly, ale podle všeho to nejsou úplně kladní hoši, takže pokud ty peníze použiju na něco dobrého, třeba charitu, tak s tím budu v míru.
Je na čase se rozloučit s naším kámošem. Byly to hezké chvilky, na které určitě budeme vzpomínat, ale už je čas jít o dům dál. Vysvětlujeme mu, že pro něj nebude úplně bezpečné tady v Bajo zůstávat a už vůbec ne pracovat dál pro Pavouka. Asi pochopí, že jsme mu trochu lhali a že tím, že nám pomohl s kočárem, se šéfovy nezavděčí. Vypadá, že nebude dělat problémy a velice rychle zmizí z města. Dávám mu ještě 20g na cestu a vyléčím ho, aby se nerozešli úplně ve špatném. Sylveth ho na rozloučenou ještě kopnul do zadku, asi k němu pořád cítí zášť…
Teď, když jsme tu sami, ještě pořádně prohledáváme Hunting. Najdeme různé nástroje na opravy vozů, velké hřeby a kusy kolejí. Trochu zajímavější je velké množství beden s věcmi, co nám připomínají součástky na golemy. Na závěr najdeme dopis se zlomenou, nečitelnou pečetí:
Můj drahý Orbyne.
rád slyšim, že se tvým obchodům daří a síť se na severu rozrůstá. Musíme si ale pospíšit. Uluvathae, čas se začíná nebezpečně krátit a my pořád nemáme připraveno vše potřebné.
Dovez další díly našemu ušatému příteli na západ co nejdříve. Už začíná být nervozní a mē nebaví pořád poslouchat jeho naříkání (nebo ano?).
Naug Kas má témeř hotovo, ale udržet ho je čím dál obtížnější.
Tak koukej makat, znov Tē upomínat již nebudu.
L.
No, pane jo, pro dnešek toho máme plné kecky. Může být tak 2:00 ráno, takže jdeme konečně do alespoň pomyslného bezpečí Sylvethova domu. Křupka ještě v Huntingu vezme nějaký pytel, aby nebylo vidět, co odnášíme – přece jen se s tím nechceme moc producírovat na veřejnosti.
Historické okénko: Legenda praví, že sestry Clariel a Amariel žily v polyamorním vztahu s Thaeleranem. Postupně ale Clariel Amariel ze vztahu „vyštípala“, a ta přísahala, že se pomstí. „Sežehnu celou oblohu, nastane věčná noc a zůstanu už jen já, Amariel…“ Kult Dětí věčné noci je na straně Amariel a snaží se o její pomstu.
Jdeme se ještě před spaním rychle podívat na věci, co jsme získali. Vše sneseme dolů do pracovny.

Všechno to jsou magické obrazy. Hýbou se, když se na ně člověk pořádně zadívá. Na rámu rozbitého obrazu jsou iniciály: E. T.
Loot
Obrazy
Obraz 1
Obraz 2
Obraz 3
Obraz 4
Obraz 5
Roztrhaný, snad ho nějak dáme do pořádku. Na rámu obrazu jsou iniciály: E. T.
Malá bedýnka
Křišťálová koule - Ve fialové sametové látce je zabalená popraskaná křišťálová koule v bronzovém rámu. Je z ní cítit Divination magie.
Je studená na dotek. Když se jí dotkneme, brní nás ruka. Vypadá to, jako by se uvnitř převaloval kouř, který formuluje matné neurčité obrazce. Možná to jsou nějaká písmena, která neznáme. Když kouli držíme, slyšíme šepotání hlasů v neznámém jazyce. Určitě se na to musí podívat Akrivis, ten by mohl rozumět více jazykům.
Ten orb se chová podobně jako ten na obrazu Sylvethova otce, jsou tam stejné obrazce.
Snažím se na orb naladit, nejde to. Zdá se mi že by to i šlo ale je rozbitý.
Druhá malá bedýnka
Protínač závojů - V černé sametové látce je dýka. Modře se leskne ostří, občas skrz projede modrý záblesk. Je z ní cítit Enchantment magie.
Hladká, zakřivená dýka vykovaná z průsvitného stínového skla, slabě se třpytící duhovou září. Její jílec je zabalen do staré, černé kůže s jemným stříbrným filigránem. Čepel tiše bzučí, když je blízko magické energie.
S touto magickou zbraní máte bonus +1 k hodům na útok a poškození.
Čepel dokáže proříznout magické štíty nebo bariéry, což umožňuje jejímu nositeli obejít kouzla, jako je Štít nebo Zeď síly apod., když útočí. Ignoruje bonusy AC z magických ochran. Pokud zničí magický štít nebo bariéru, nabije se magickou silou a její čepel začne zářit. Za každý zničený štít nebo bariéru dostane 1 charge. Maximálně může mít 2 charge.
Extra nekrotické poškození: Za spálení 1 charge čepel způsobí další nekrotické poškození 2k6 necrotic při úspěšném zásahu. Pokud má cíl dočasné životy, čepel je okamžitě neguje před tím, než způsobí poškození.
Velká bedna
Ve zlato-černé brokátové látce je:
**Kompas** - kovový, jeho jehla se nepravidelně otáčí. Obrazce na kompasu jsou podobné jako na orbu. Slabě modře září a vychází z něj mlžný opar. Cítíme Conjuration magii. Runy jsou podobné jako na druhem obrazu. **Malá ohnivá krabice** - kovová krabice s ohnivýma obrazcema. Má na sobě něco jakoby na přiložení "klíče". Nahoru na krabici presně pasuje ta křisťálová koule. Na přiložení to jako by interaguje ale asi je koule rozbytá.Brýle s červenýma sklama - Křupka si je nasadí a vidí v nich i ve tmě. Nice, máme NVG – to se bude hodit těm slepcům.

Konečně jdeme spát, trochu se bojíme, aby nás v noci nenavštívili, takže spíme s hlídkami. Vzhledem k tomu, že už je okolo 4:00, si přispíme až do oběda.
Zítra půjdem pro Ryfa, třeba nám o těch věcech něco řekne.
Ve spánku
Sylveth fetuje loutnu.
Sen: Zase jsem na skále, podemnou se odehrává ta glorifikovaná námořní bitva, velí tomu ten malej Gnom a v loopu se tam děje smrt Eldariona. Ten je ode mě zády a jakmile se otočí, vidim že má vykotlaný oči a vyřízlej jazyk. Pak se probudím.
Nic dalšího zvláštního se nestane.
1. 10. - Další anal ýza lootu
Po domluvě vysíláme do Půlnočního Akordu pouze převlečeného Sylvetha ať dojde pro Ryfa, snažíme se být low profile.
Sylvethovo vyprávění:
XXX
Po čase přijde Sylveth a nějakej divnej, tlustej a hlavně zrzavej trpaslík se skotským přízvukem. Řešíme zase ty ukradený obrazy a že dostáváme se k tomu, že jediný, co tu zbylo z magickejch maleb, je všema milovaný softporno Sylvethovy mámy. Běžím mu ho rychle ukázat a projevuje o něj velkej zájem, prej by se moc vyjímal v jeho baru. Sylveth pořád prská, nějak citlivej na maminku na to, že to asi byla docela poběhlice, když se – alespoň podle náznaků od Ryfa – spustila i s ním.
Teď zas trochu k vážnejm věcem. Ukazujem mu dopis s rozlomenou pečetí. Překládá nám dvě slova, co neznáme.
Ve staroelfštině:
Orbyn – znamená pavouk, spíše pavouček.
Uluvathae – znamená "ať ti štěstí přináší radost" – formální pozdrav mezi přáteli. Před vpády se toto slovo občas používalo jako výhrůžka. Dle kontextu je to spíš myšleno jako varování.
Pomocí kouzla spojuje dohromady rozlomenou pečeť. Je na ní vyobrazený měsíc a slunce.
Opravuje také ten roztrhaný obraz.
Bohužel žádné obrazy nepoznává ani neví, co na nich je.
Během nezávazného smalltalku zahlédne tu velkou bednu, kterou jsme si půjčili z černého vozu. Ještě ji prozkoumává a zjistí, že má dvojité dno, ve kterém bylo ukryto 5 knih.
Zbytek dne strávíme studiem knih.
Ozvěny padlých říší
Autor: Halianna Durnevik
Jazyk: Elfština
Popraskaná vazba v zelené kůži. Jsou na ní tvary listů a květin, které neznáme.
Ručně psaná.
Obsah: Detailní deníček poustevnice, která zažila a přežila 1. vpád. Přízraky byly divné bytosti z jiného světa. Schovávala se. Přízraky odváděly lidi na černé lodě. Když se přiblížila k lodím, slyšela šeptání. Slyšela ho i po skončení 1. vpádu. Kniha končí cca 2 měsíce po konci 1. vpádu.
Vlákna mezi světy
Autor: Corwin Luthar
Jazyk: Common, ale hodně starý Common
Hodně stará, zašlá.
Obsah: Teoretická práce o planetárním cestování. Neviditelné síly, které mohou hýbat s "vlákny existence".
Napsána před vpády, ale toto je vydání po 1. vpádu. Je v ní dovětek vydavatele: Corwin byl učenec, který studoval planetární cestování a během 1. vpádu zmizel.
Závoj pod hvězdami
Autor: Eldrik Thprmwright
Jazyk: Common
Hezká hnědá kůže, stříbrný název a autor. Nahoru 6 stříbrných teček do půloblouku.
Poezie, která nedává moc smysl, nerymuje se, občas slova, která neznáme. Často se zmiňuje o Celestiálních silách a narušování reality.
Poznámka: Stejné iniciály jsou na pátém, dříve roztrhaném obraze, možná náhoda ale projistotu aby to nezapadlo.
Zakázané ticho
Autor: Masreth Glindwell
Jazyk: Common
Černá kůže, zlatý nápis, některé stránky jsou slepené červeným asi voskem na pečeti.
Ručně psaná.
Různé rituály, ale moc nám nedávají smysl, jako by to nebylo ke kouzlům, ale nějaké návody to jsou. Rozlepil jsem slepené stránky, jsou v různých jazycích, některé v Sylvanu – jazyk přírodních sil. Pojednávají o životě, udržení života a přenosu životní energie.
Akrivis se na tuhle knížku musí podívat – možná zná další jazyky.
Pomíjivé reality
Autor: Yarrick Fenmoor
Jazyk: Common
Cítíme malý enchantment na hřbetu knihy. Obalená v něčem jako papír, na kterém jsou tmavě modré šupinky.
Obsah: Napsána těsně před 3. vpádem. Vědecká práce o distorzi času a o tom, jak některé objekty mohou cestovat mezi pláněmi.
Večer
Jsme dost unavení ze studia knih, tak se jdeme vyvětrat procházkou po Starém Městě.
Cestou pomocí walkie-talkie kontaktuju Akrivise, že jsme se vrátili domů. Naschvál neříkám kam, mluvím neurčitě. Jsem super tajný špión.
Odpovídá: Sledovali jsme druhý vůz, máme hodně informací. Teď jsme u Štědré Hřívy.
No to není moc špiónské, ještě se musí ode mě hodně učit…
Když procházíme kolem přístavu, slyšíme dost panický a zděšený křik mnoha lidí. Z přístavu vybíhá křičící žena a za ní další a další lidé. Odchytíme ji a jediné, co nám řekne: "Tam dole to je strašný," vytrhne se a běží dál. Jdeme se tam podívat. Uprostřed ulice je velký dřevěný kříž. Na něm je mrtvý Jörg. Na hrudníku má vzkaz. Chlupatej Charle klečí u kříže a brečí.

Sylveth se narychlo v boční ulici převíká a jde si přečíst vzkaz. Jörg je dobitý a byl umučený.
Tohle v mém městě se stalo naposled.
Kdokoli mi vrátí věci, bude štědře odměněn.
Pro vás, kdo jste mi je vzali, nastane zlá doba.
znak pavouka
Závěr: Právě procházím velkou katarzí. Jedna věc je okrádat, sem tam během toho někomu ublížit, ale umučení naprosto bezbranného nevinného člověka je jiný level. Od teď asi přestávám mít zábrany zabít člověka, který pracuje v užším kruhu s Pavoukem, Garonem, Diegem Sombru či prostě s touhle zkurvenou organizací…
2. 10. - Hunting on Fire
Nad ránem se vrací z Štědré Hřívy Rufus a Akrivis.
Rufus a Akrivis
Po tom, co jsme se rozdělili, dostihli druhej černej vůz. Byl tam Garon a jeho poskoci. Na zemi ležela mrtvá bulleta. Stejně obří a se stejnou červenou září okolo očí. Z povzdálí slyšeli, jak si Garon stěžuje, že tyhle zvířata se tu začínají objevovat – nejen bullety, ale různý agresivní monstra s červenou září kolem očí. Potom zase naskočili na vůz a odjeli pryč.
Akrivisovi zavolal Kaash, ať se zastaví ve Štědré Hřívě.
Dostávají info: Pavouk a jeho aktivity se začínají hodně rozpínat po celý severní Lagnii. Je potřeba s tím ASAP něco udělat.
Požádali nás, jestli bychom se nepodívali po skupině tří lovců, co také šli taky po Diegovi Sombrovi. Hledali další jeho meeting pointy, jako je Hunting, ale už se dlouho neozvali.
- Goliath ranger Kael Wyrmhorn
- Člověk Sestra Marenna
- Hobit rogue Rondo Rilo, aka Rychloprsťák
Na tohle by jsme se měli podívat. Mohlo by nás to nasměrovat, co dál, popřípadě aspoň zvýšit naši reputaci u Štědré Hřívy.
Rufus v práci
Rufus jde hned ráno do práce a dělá, že nic. Venku je na stráži hodně lidí – šest dobře ozbrojenejch před vchodem a dva na ochozu. Jsou hodně ostražitý. My ostatní se schováváme v boční ulici, abychom mohli v případě potřeby rychle zasáhnout.
Uvnitř pracuje 30–40 lidí. Je tam hodně nasranej Garon. Rozkaz je jasnej: do večera všechno vyklidit. Rufus zaslechne, jak Garon říká „ostřejším“ týpkům: „Dávejte si pozor na leonina. Zahlídli jsme ho, když jsme odjížděli s vozem.“
Další vůz
Převlečenýho Sylvetha posíláme sledovat jeden z vozů, co vyjíždí z Huntingu. Jede dost rychle do obchodní čtvrti a pak do čtvrti stínů, kde už jede v klidu. Asi se tu cítí přehnaně bezpečně – s tím něco uděláme…
Na ulicích je docela klid. Sem tam někdo. Lidi tu často mají insignie posranýho pavouka. Tenhle mor vypálím.
Vůz zajede z malý ulice do brány, která se hned zavře. Čeká tam a dorazí tam ještě tři další vozy. Večer odtamtud vylezou čtyři ozbrojený lidi a jdou pryč.
My ostatní na hlídce zaregistrujeme celkem devět vozů. Jedna hlídka z Huntingu nás asi odhalila, ale nijak po nás nevystartovali. Jen nás pozorovali, tak jsme se radši přesunuli jinam. Dost možná jim teďka dojde, že ten švihák klerik a želva jsou s podezřelým leoninem…
Rufus do večera maká jako barevnej. Celkem napočítá dvacet vozů. I když spíš pracoval, než že by počítal, takže to možná nebude úplně přesný. Večer, když je Hunting prázdnej, Garon oznámí, že naposledy vyplácí a už nebude potřebovat tolik lidí. Rufus dostane 5g a požádá o další práci. Tu naštěstí dostane – má za úkol pátrat po ztraceným obsahu vozu a lidech, co ho ukradli. (To kdyby Garon věděl jakou dýku má strčenou za páskem :D) Garon mu řekne, že jeho šéf je hodně nasranej a za každou cenu musí získat ty věci zpátky.
Rufus dostane kontaktní místo: U Utahanýho Červa, hospoda v Labyrintech. Nejpozději za tři dny očekává nějakej report.
Když Rufus odchází, vidí, jak Garon nechává polít Hunting olejem a zapalujou ho. Zmrdi nás předběhli – to jsem chtěl udělat já…
Večer
Pravděpodobně půjde brzy do tuhého… Raději si připravuju kouzlo na oživování, abych ho měl po ruce i v případě, že budu vyčerpaný. Beru od Sylvetha diamanty a ukládám Revivify do svého prstenu.
3. 10. - Další skladiště on Fire?
Ranní aktivity jsou jasný. Jdeme "navštívit" další sklad, který objevil Sylveth.
Vzhledem k tomu, že už začínáme být po městě známí, obzvlášť Křupka a Akrivis, přemýšlíme o nějakém maskování. Křupka strhne závěs v Sylvethově domě a udělá si z něj provizorní togu.

Akrivisovi se to zalíbí a bere druhý závěs.
Při pohledu na ně se nejde nesmát, ale na druhou stranu bych taky mohl uvažovat o nějakém převleku… Naposledy, když jsem to zkoušel, můj KKK převlek nedopadl úplně dobře. Budu tomu muset dát víc péče.
Vyrážíme do čtvrti stínů. Jakmile vylezeme ven do podzimního počasí, Radegast Jr hned nadává, že je mu zima a chce něco na zahřátí. Zkusím mu dát loka pálenky, co mám od Olerona. Ta mu chutná, ale hned po prvním olíznutí zkoprní a je klid. Díky, Olerone!!!
Dorazíme dopoledne před sklad. Přemýšlíme nad taktikou – zkusíme se tam nejdřív nějak vkecat, a pak se uvidí, jak to dopadne.
Křupka zaklepe na bránu, a po chvíli z druhé strany někdo otevře a zjišťuje, kdo otravuje. V tu chvíli Křupka s hláškou: „Já jsem želva s velkým pytlem a nesu vám překvápko!“ rozkopne bránu a sápá se po prvním, koho vidí. Moment překvapení, který si asi Křupka myslel, že bude mít, se totálně otočí proti nám. Teda hlavně proti němu – na nádvoří stojí 14 lidí připravených na boj.

Všichni to do něj perou z kuší. Z Křupky je jehelníček, víc než jako želva vypadá jako ježek. Jen tak tak žije, ale má mě, kámobro Radegasta (a trochu přispěl i Sylveth). Hnedka ho stavím na nohy a dávám mu i magický štít. Bude z něj tank. Kdyby tuhle salvu dostal kdokoliv jiný, je na místě mrtvej.
Akrivis tam nakotlil dva firebally a půlku z nich zabil, zatímco většinu ostatních skoro zabil. Sylveth si zase standardně lehnul. To je tak, když si bard zahrává se schopnostma warlocka… Ale hned přispěchám s healem a je zas na nohách. Nemáš zač.
Postupně zbytek dorazíme a jednoho Křupka jen omráčí, aby jsme z něj mohli dostat nějaké informace.
Stojíme na nádvoří, kolem třinácti mrtvol a jeden hodně pomlácenej týpek v bezvědomí. Je po boji, aspoň prozatím.
IRL: 26. 1. 2025
Křupka barikáduje vrata, kterými jsme přišli, nějakým vozem, abychom měli alespoň trochu krytá záda.
Procházíme nádvořím, jsou tam vrata, kam podle stop zajely vozy. Sylveth opatrně nakukuje dovnitř, zahlédne pohyb na druhé straně skladiště a v tu chvíli dostane petelici jako kráva a skoro si zase lehne. Jedno křídlo vrat je na maděru. Za vraty je velké skladiště, dlouhé cca 60 m. Ve skladišti je asi 10 dalších lidí, kteří se rozhodně netváří, že by se chtěli vzdát.

Schováme se venku na nádvoří za vratama a čekáme, jak budou přibíhat. Za chvilku se k nám připojí i Rufus, který v bráně rozsype ocelové kuličky, na kterých si ti kokoti rozbijí hubu.
Nejdřív přichází plebs, a postupně je většinou na zemi krájíme.

Je tam nějakej vostrej mage. Vytvoří svoje klony, dost nám zatopěj, ale pomalu je udoláme. Snažíme se ho přesvědčit, aby se vzdal, ale nefunguje to.
Párkrát si sem tam někdo lehne, ale nic, co bych zase nepostavil na nohy. Akrivis je přispendlenej dýkou ke zdi a moc nepomáhá.
Jako poslední zůstává ten mág. Sylveth ho dorazí — leží na zemi, teče z něj krev, a už asi moc dlouho nepřežije.

Křupka ho táhne ven. Snažím se ho stabilizovat, ale i tak to dost možná nepřežije. Dáváme oba zajatce na jednu hromadu.
Snažíme se ho vyslýchat, ale moc to nejde…
Jediné zajímavé, co z něj dostaneme, je, když se prokecne, že Pavouk je ženská.
Má u sebe dopis:
GoL,
Hunting lehl popelem. Někdo nám kazí naše plány. Než se s tím vypořádáme, chvíli to potrvá. Dodávky se o něco zpozdí. Čekej na další instrukce. Verulóra se ozve.
-Hectór L.
Nikam to nevede. S prohlášením „za Jörga“ beru palici a ukončuji to/ho.
Jdeme na toho dalšího v bezvědomí. Ten je vyděšený jako prase. Ten bude spolupracovat. Zatím tvrdí, že nic neví. Po chvilce začne mluvit:
Stará pevnost v horách na severu nad Bajo, jak jsou Jeskyně ozvěn. Pavouk si ji přivlastnil. Ze jmen v dopisu zná jen Hectóra – mága, kterého jsem dorazil.
Na vozy jsme kreslili F. Neví proč. Vozili to podzemními tunely. Znovu potvrzuje, že Pavouk je ženská, elfka. Není to nikdo z vedení města, nikdo tady v tom směru známý není. Černý Pavouk si říká tak, protože je vdova. Alespoň se to o ní říká. Neví, jak dlouho je vdova. Shání hodně umění. Má černé vlasy.
Už nevypadá, že by nám něco chtěl nebo mohl říct.
Rufus mu podřízne krk.
IRL: 9. 2. 2025
Prohledáváme sklad. Sylveth nabere z mrtvol 74 g.
Ve skladu je ještě jeden černý vůz s písmenem F. Ve voze a obecně v celém skladu je zase scrap na golemy a kolejnice. Nějaké obyčejné zbraně a nic dalšího zajímavého. Detect Magic nic. Za padacími dveřmi je cesta do tunelu. S Křupkou jsem se šel kousek podívat, po cca 200m se to větví do městské kanalizace a někam, bůh ví kam dál.

Píšem vzkaz na vazbu knížky: Ozvěny padlých říší.
Mílý Pavouku,
Jak se máš? My se máme skvěle!
Tví lidé nám připravili uvítání u rodinného krbu, kde jsme se všichni sešli. Naše návštěva už musela skončit, aniž bychom tě potkali, ale máme tvoje věci a rádi bychom ti je prodali za spoooooosty peněz.
Dej vědět, kdy a kde se sejdeme, určitě víš, kdo jsme.
Čauky Maňauky.
Naše Asociace Soudruhů Arkan - NASA
A necháváme ho přispendlený na vratech, aby taky neshorel.
Sylveth si myslí, že rozdělal oheň, zapalujeme hromadu těl a odcházíme zpátky domů, abychom se vyspali.
V noci
Sen: Sedím na krabici na dvorku, kde jsme bojovali. Kouknu na závěrečnou scénu, kdy vyslýcháme Hectóra, a na to, jak ho jebám palicí. Ve snu jsem ho jebal několikrát palicí. V reálu jen jedna rána, ale ve snu si nejsem jistý.
Objeví se Elara. Ptá se, jestli mi tohle připadá jako správná cesta v rámci života. Říká, že není dobré se stát těmi samými, proti kterým bojujeme. Bráním se trochu, ale je mi to líto. Elara říká, jestli to není tou jizvou. Říká, že pokud půjdu po správné cestě, možná se toho zbavím.
Elara mizí. Já pokračuju ve spánku.
Behem me hlidky
Slyšíme rev od Sylvetha, když vběhneme do pokoje, kde spí. Tam sedí na posteli. Filaova záře v očích mu pomalu dohasíná. Je splavenej jak zmrd a probírá se.
Jeho vyprávění, co se mu zdálo:
Probudil jsem se klasika na útesu, sledoval jsem tu velkolepou námořní bitvu, při který umřel Eldarion.
Kámobro Eldarion standardně vedle mě na útesu, akorát na mě chtěl mluvit a moc mu to nešlo. Pak se otočil a měl vyrvaný oči z důlku a vyřízlej jazyk.
Začal jsem padat nějakou šílenou temnotou a dopadl jsem na podlahu v 1. patře svýho domu. Byla hrozná tma, a slyšel jsem, jak se ke mě blíží spousta kroků. Snažil jsem se pomocí Prestigiation rozsvítit alespoň nějakou svíčku, ale luskal jsem prstama co to šlo a nic se nestalo.
Najednou mě něco/někdo popadlo zezadu a začalo mě to tahat do pracovny mojí matky. Pak řekl "Rychle, jde po nás, musíme zabarikádovat dveře." Instantně jsem mu píchnul, před dveře jsme narvali stoly, police, zkrátka co bylo po ruce.
Chvilku jsme vedle sebe stáli a poslouchali. Kroky utichly. Podíval jsem se na toho broce a byl to Eldardion. Ale byl neskutečně starej, seschlej, mega vyhublej, fakt jen kost a kůže. Propadlý tváře, řídký vlasy.
Po zkrácenym dialogu se dozvídám, že tu mojí loutnu našel Eldarion na nějakejch "pláních Gehenny". Pak mluvil o tom, že ta loutna je vězení a že dodnes lituje toho, že jí kdy vzal do ruky. A taky říkal, že když tam (na tohle místo - čti vězení, můj barák, temnota, whatever) přišel, že už tam byl tady ten zmrd co po nás jde po baráku.
Najednou rány jako kráva do těch zatarasenejch dveří a bum, najednou v nich stojí strašně vysoká humanoidní postava. Měla žlutou šupinatou kůži, zlutě jí zářili oči v tenkejch zorničkách a měla rohy. Oděná byla ve zlato/černý róbě.
Eldarion se postavil přede mě, chytnul mě za ramena a říká: "Musíš mě odsud dostat. Pomoz mi. Hledej kněží Niamaaru, ty by ti mohli pomoct." a strčil do mě, propadl jsem se zase temnotou a pak jsem se vzbudil.
4. 10. - Pochůzky po městě
Ráno se probouzím s docela silnýma depkama.
Informační okénko: Ježibaby pocházejí z pláně Vílí divočiny.
Rufus
Snaží se sehnat mapy podzemí. Nevypadá to, že by někdo něco takového měl. Dost možná to není vůbec zmapováno.
Jde se podívat k Jeskyním Ozven přes čtvrt magů. Hodně magů má sebou mechanické sluhy nebo různé magické zvířata.
Když dochází k Jeskyním Ozven, je tu vidět pozůstatek důlní činnosti.
Syleveth a Radegast
Jdeme do chrámu bohyně Clariel. Jdeme za vrchní kněžnou. "Matka" se mi podívá na Radegasta Jr., ten začne hned píčovat, ale ona ho zase krásně uspi a je klid.
Má dobrou a špatnou zprávu.
- Je to léčitelné.
- Ona to nedokáže, její síly na to nestačí.
Podle toho, co zjistila, tyhle prokletí nepocházejí z tohoto světa. K jejich odstranění se musí odstranit příčina nebo původ. Většinou, pokud se snažíme odstranit tato prokletí, způsobí to smrt, nebo ještě něco horšího. Další možností jsou kouzla vyšších levelů, ale jsou nesmírně náročná a drahá. Problémy těchto prokletí nejsou jen v tom, že jsou špatně odstranitelné, ale i v tom, že se šíří.
Poprosil jsem o doporučující dopis pro mágy. Dává mi zapečetěný dopis pro maga, který je její dobrý přítel a už s ním konzultovala můj stav. Na pečti je obtisknutý znak boha Clariel - pěst ve sluníčku. Vaelrik Emebervein je člověk, který se věnuje studiu okultismu v jedné z šesti věží. Přineste mu nějaký dobrý čaj.
Sylveth se ptá na kněze Niamaara. "Matka" z soucitného pohledu přejde do chladného pohledu a pobledne.
Nebude se jednat o kněze, sice jich bude mít hodně. Niamaar je jeden z prastarých bohů, je to bůh života a smrti. Je to pán zbloudilých duší. Neví, kde hledat jeho kněze, tento bůh už před dávnými časy odešel z tohoto světa.
Odcházíme, já cestou ven chci dát ještě donate z peněz, co jsem pozbíral z mrtvol. Pod sochou Clariel je mísa s penězi a k ní vede fronta lidí. Vypadá to, že si doopravdy berou jen to, co potřebují, a nezneužívají to. Dávám 67g jako dar.
Jdeme dál za Ryfem do Půlnočního akordu.
Vešli jsme do Půlnočního akordu, kde nás hned poznala barmanka. Objednali jsme si tři kosti trasy a zeptali se, kde je Ryf. Řekla, že odpočívá někde v soukromí a že nechce být rušen, ale my asi budeme mít výjimku. Když jsme vešli, byl dost překvapený, zřejmě i zaleklý. Při pohledu na něj jsem si všiml, že si schovává pravou ruku, aby ji nebylo vidět.
Sylveth se pta po mape. Doporucuje krysare. Popripade v mestskem archivu by mozna neco mohlo byt.
Ryf dělal, že je jen unavený, a pořád zapíral, že by měl nějaký problém s rukou. Po dlouhém naléhání, kdy jsem mu řekl, že se bojíme, že má problémy kvůli nám, začal konečně spolupracovat.
Má rozlámanou a krvácející celou ruku. Podle mého odborného pohledu: Mučení, no nepovídej… Z náhrdelníku mu na ruku zacástím Greater Restoration a opravím mu ji, ruka je teď jako nová.
Garon se Ryfa vyptával, jestli nás nezná. Ptal se na partu, která k němu chodí do baru – je tam nějaký velký lev v klobouku, velký želvák my dva. Zajímalo je, kde se můžeme vyskytovat, odkud nás zná, co pro nás dělá, proč sem chodíme a kam jsme odvezli věci ze skladu.
Odchytili ho předvčirem ve městě, někam ho odtáhli, bůh ví kam. Sice z toho nemá radost, ale i tak pořád zůstává dost odbojnej vůči Pavoukovi a jeho gangu.
Ještě se ptám na partu, o které nám říkali ve Štědré hřívě, ale bohužel nic o nich neví.
Už se mu očividně udělalo o něco lépe, protože zase žadoní z Sylvetha obraz jeho mámy. Sylveth na nás použije Invisibility a jdeme potají zpátky domů.
Křupka a Akrivis
Studujou knížky.
Zaujmou je nejvic: Vlákna mezi světy a Závoj pod hvězdami
Vlákna mezi světy
Kniha o plánárním cestování. Existují materiální a nemateriální pláně existence. Materiální je třeba ten náš svět. Nemateriální jsou na pozadí, například různé principy, elementy etc.
Fyzicka schránka je vázaná s materiálníma pláněma. Duše nemusí být spojena s fyzickou schránkou. Dá se ale cestovat i do plání nemateriálních.
Vyšší pláně ("Nebe") a nižší pláně ("Peklo").
Závoj pod hvězdami
Primárne o vpádech. Eldrik zde ale i rozvádí myšlenku že se dá mezi pláněma jak materiálníma tak nemateriálníma cestovat.
Při studiu vpádů se různe věci opakují, vidí tam souvislosti. Často se opakuje číslo 6. Myslí si že vpády jsou spojeny s cestováni pláněma. Přizraky nejsou z naší pláně existence, nemá ale pro to důkaz.
Je přesvědčen že se setkal s člověkem (neuvádí jméno) který byl schopný cestovat mezi pláněma a hvězdama.
Večer se potkáváme doma.
5. 10. - Vaelrik Emebervein
Plán:
Já a Sylveth vyrážíme do Čtvrti Mágů za Vaelrikem Emeberveinem, bereme doporučující dopis od Matky a magickou rozbitou kouli.
Akrivis, Křupka a Rufus jdou prozkoumávat kanály a za krysařama.
Když se rozcházíme, Sylveth si všimne, že se mu něco hejbe v batohu. Vytáhne z něj magický kompas, co jsme si půjčili z Pavoukova vozu. Střelka ukazuje směrem na severovýchod města. Změna plánu, jdeme všichni za kompasem.
IRL: 9. 3. 2025
Akrivis castí Disguise Self a převléká se za želvačku. Jako nápadnost to bude fakt malá, no.
Odcházíme a všimneme si, že Křupka nějakým způsobem vyrostl o cca 15 cm. Wtf? Růstové hormony docela asi makaj.
Když procházíme čtvrtí Náměstí Štěstí, všimneme si, že je hodně málo baráků označeno symbolem pavouka. Kompas se zahřívá a víc a víc vibruje.
Na pomezí Náměstí Štěstí a Divadelní čtvrti slyšíme křik. Panuje tu dost panika. Křupka chytí jednu utíkající ženu a ta panicky křičí: "Potvora, drak!!!" Prodíráme se lidmi dál. Blížíme se k malému náměstíčku.
Rufus, který jde vždy před námi odděleně, se najednou zastaví, trhne sebou a kouká do davu lidí. Zakřičí na nás: "Já musím něco zařídit!" a rychle odbíhá. Zajímavé je, že strnule koukal jinam, než odkud odbíhají davy lidí.
Když doběhneme na náměstíčko, kolem nás proletí mrtvý strážný s ukousnutou rukou. Uprostřed je příšera jak kráva, teda, jak 10 krav. Má 7 hlav a 4 nohy. Za ní je portal. Kompas se úplně zblázní, je horký a pořád směruje na portál, ne na příšeru.

Fight jak kokot. Healer Radegast kotlí jako o život (ono asi o ten život i jde). Dostáváme společně s Křupkou Haste a to to, panečku, běhá. Krajíme hlavu za hlavou a Křupka nám to pěkně tankuje. Společně s Akrivisem máme během fightu tolik času, že si na posílenou dáváme i nějaké pivo a objednáváme panáky z místní hospody od mladého číšníka.
Potvora mínus. Slyšíme vzdálený zvuk zvonků. Kompas pořád šílí a ukazuje na portál. Skrz třepotající vzduch v portálu vidíme nějaké hnusné, temné bažiny.

Vidíme přicházet vysokou postavu, dragonborna. Má dlouhou černo-zlatou róbu, u pasu knížku na řetězu. Pohlédne si na nás, kývne a jde klidnou, pomalou chůzí k portálu.

Sylveth se ho ptá v dračí řeči, co s portálem zamýšlí, asi ho potěší, že mluví jeho řečí. Pousměje se a navrhuje zavření portálu. Sylveth se mezi řečí zmíní o našem kompasu a dragonborn si toho všimne. To dost upoutá jeho pozornost. Křupka se snaží tvrdit, že určitě žádný magický kompas nemáme, ale moc se mu to nedaří. Naštěstí ho to spíš pobaví než naštve, asi mu po připadá jako když se malé dítě snaží poprvé v životě lhát… Nakonec se domluvíme, že zavřít portál je dobrý nápad. Chvilku tam mává knížkou a rukama a pak tlesknutím ho zavře.
Pomalu se objevují další lidé. Chudák ten zrzavý klučina, co nás obsluhoval během fightu, vyleze ven z hospody a při pohledu na tu spoušť se poblije zpodoby.
Ten mág se jmenuje Vaelrik Emebervein, nice, za ním jsem stejně potřeboval jít s Radegastem Jr. jen nemám ještě ten čaj. Vysvětluju, že jdu zrovna za ním s mojí jizvou. Narychlo mu ukazuju jizvu a dávám mu TL;DR, jak se mi to stalo. Shodujeme se, že už je tu moc lidí na klidnou diskuzi, tak chceme jít někam do klidu.
Už přišli i stráže. Pochválí nás a na dotaz, kdo jsme, Křupka hned řekne: jsem NASA – Naše Asociace Soudruhů Arkán. Prý předají informace starostovi. Mno zase budem o něco známější, nevím jestli to je ideální.
Abychom měli klid a nikdo nás neslyšel, navrhujeme Půlnoční Akord. To Vaelrika zaujme, proč potřebujeme, aby nás nikdo neslyšel? Nahned mu vyklopíme, že nechceme, aby nás slyšeli Pavoukovi pohůnci. Ani se nezeptá a portne nás na ulici před klub.
Objednáváme drinky i pro Vaelrika. Ryf nám zařídí soukromí.
Teďka budou víc zápisky než deníček protože je toho habakuk a diskuze byla hodne zamotana.
Závoj pod hvězdami - Vaelrik Emebervein se znal s autorem Eldrikem Thprmwrightem. Jeho komentář k obsahu: Zajimavé pojednání. Neví o kom se tam mluvi jako o cestovately pláněmy.
Práskane na sebe vpodstatě všechno. O Rufusovi jsme se nezmínili.
Naše teze že Haga (Rhea) ovládala tyhle portály je asi mylná, ona nepoužívala portály mezi pláněma, ale pouze portály na jedné pláni.
Tvrdí že je proti Pavoukovy.
Diego Sombra. Někteří lidé si mysli ze to je Černý Pavouk.
Ukazujem mu kompas. Střelka zase random lítá a je chladný na dotek. Podle všeho kompas ukazuje na portály mezi pláněma. Je pravdepodobně z jiné pláně existence. Mozná Kompas obecně navádí k magii která slouží k cestování mezi pláněma.
Během a před vpádama se tyhle porály vždy oběvovaly.
Je hodně starý, zažil všechny vpády.
Rozhodujem se že mu ukážem vše co máme a vezmem ho k Sylvethovy domu.
Křupka nějak odhadne ze znal Sylvethovy rodiče (Asociace pres spolecny zajem o vpady)
Teďka je několik minut fáze jak si Yenda nemůže vzpomenout jak se jmenujou jeho rodiče. A potom z něj vypadne si nemůže vzpomenout ani jaké má příjmení on. Wtf.
09.03.2025 -> 2025-03-09 20-05-11.mkv: 18:30 - 21:30 - pro Jiriho doporucuju shlédnout :D

Po dlouhém přemýšlení ze Sylvetha vypadne se jeho otec se jmenuje: Rynhtel Rhaneas. Vaelrik zná jeho rodiče. Portne nás do pracovny.
Podle Vaelrika Sylvethovy rodiče zmizely při 2. vpádu. Vaelrik po nich pátral ale nenašel nic.
!!!POZOR!!! - Sylveth ale tvrdí že rodiče zmizeli při 3. vpádu. (I to tak musí být vzhledem k jeho věku)
Eldrik Thprmwright je po smrti.
Vaelrik se ptá jestly Sylveth nemá sny. Vysvětlujem ze jo, ale asi jiné sny než na které se ptá.
Svět ve kterém jsem našli tu problematickou loutnu je podle všeho Stínopád.
Sylvethův otec mel dar ze ve snech uměl navštěvovat jiné pláně existence a potom ty sny maloval. Necestovam na jiné pláně fyzicky. Ale Vaelrik zná i někoho kdo umí cestovat mezi světy.
Portály (řidiny) jsou místa kde se ty reality ztenčí a dá se procházet z jedné pláně na druhou. Portály se začaly objevovat vždy cca půl roku před vpádem. Říše do kterých vedou portály se liší. Některé jsou v pohode některé ne.
Založily tajný spolek Závoj věčnosti ve kterým zkoumaly vpády a vše kolem, Vaelrik i Sylvethovy rodiče byly členové.
Po 1. vpádu zaznamenaly že někdo zbírá předměty související s vpádama a zaznamenávají to od té doby pořád. Není si moc jisty ze by Pavouk přivolával ty portály. Myšlenka je ze vysoká koncentrace předmětů spojených s vpády "přitahuje" portály.
Mapa zaznamenávala pohyb věcí spojených s vpádam které dokázali vysledovat. Sylvethovy rodiče z ničeho nic zmizely, neví kam, ale ví že se nenacházejí na tomto světě.
Ukazujem Malou ohnivou krabici a Křištálovou kouly. Vaelrik si myslí že by se s tím daly otevírat portály mezi pláněma.
Sylvethův otec často navštěvoval (ve snech) pouštní pláň s černýma létajícíma loděma (Obraz 1). Při posledním (3.) vpádu byly stejné létající lodě i tady v Kaloranu. Pár jich bylo i při 2. vpádu kdy zmizely Sylvethovi rodiče přímo zde v Bajo Montaña.
!!!POZOR!!! stejné rozcházení informací od Sylvetha a Vaelrika
Mají teorii že u nás je nějaký "vyslanec" který připravuje půdu pro vpády.
Diego Sombra se tu objevil jako zámožný obchodník před cca 2 lety. Objevil se tu z ničeho nic se spoustou peněz.
Ale podle Sylvetha se tu s ním potkal už před 3. vpádem kdy si ho najal jak průvodce do pustin.
Diego Sombra bydlí ve vilové čtvrti u Citadely.
Radegast Jr:
Většinu těchto prokletí lze sejmout jen tak, že donutíme/přesvědčíme toho, kdo je seslal, aby je odvolal, nebo ho zabijeme.
Bytosti z nemateriálních světů, když zemřou na materiálním světě, se vrátí do svého původního světa. V tomto případě se tedy Haga (Rhea) vrátila zpět do pláně Vílí divočiny.
Musíme se tam za ní dostat nebo ji přivolat zpátky. To by asi šlo zařídit pomocí té krabičky a koule – nejspíš to slouží k otevírání portálů do jiných plání. Pokud máme něco, co jí patřilo nebo s ní souvisí, šlo by to použít jako navigaci (mám ten nechutnej náhrdelník). Neví, jak opravit tu kouli, asi to bude chtít nějakého zkušeného artificera.
Loutna, Niamaar a smrt:
Niamaar byl prastarý – primordiální bůh, stejně jako želví bůh Maturin. Byl to pastýř duší, které prováděl ze Stínopádu a ze Zásvětí na místo jejich konečného spočinutí. Traduje se, že u toho hrál na loutnu. Možná je ta loutna předmět, který patřil Niamaarovi.
Podle pověstí se traduje, že vše nechal na svých pastýřích a unavený z toho, kolik duší odcházelo zbytečně, se vydal na odpočinek. Odešel a zmizel.
Křupka se svěřil, že ve snech mluví s Maturinem (bůh želv). To nás i Vaelrika hodně překvapilo.
Maturin je praotec všech bohů.
Když zemře fyzické tělo duše se odebere na jedno ze čtyř míst:
- Pokud jsi věřící a vedeš řádný život podle vyznání a boha, tak si tě tvůj bůh vezme k sobě do svého světa.
- Když je duše černá a zkažená, jde do jednoho z devíti pekel.
- Pak jsou ztracené duše, které nevěřily, ale nejsou tak zkažené. Končí buď ve Stínopádu, nebo v Zásvětí.
Ve Stínopádu jsme už byly (loutna, zkamenění). Duše, které tam zůstanou dlouho, se zblázní a stanou se z nich tvorové, kteří nejsou podobný humanoidům.
Zasvětí je pak ještě krajina, která je spojena se Stínopádem. Tam jsou ztracené duše, které bloudí a nemohou najít klid. Niamaar převáděl tyto duše ze Stínopádu a Zasvětí, aby našly klid, nebo se nezbláznily.
Niamaar není jediný primordiál, který zmizel, Maturin o tom určitě něco ví, když zabil svého bratra.
IRL: 30. 3. 2025
Během rozhovoru Rufus přichází – prý zahlédl starého známého a šel si s ním popovídat.
Ptáme se na ty nejasnosti kolem Vaelrikova věku a jeho paměti. No, očividně je starej a už to má trochu pomotaný. Život si prodlužuje nějakou magií.
Pořád jsem trochu podezřívavej, tak jdu vyzkoušet, jestli by si dal čaj ("Matka" mi doporučila, ať mu ho přinesu, prej má fakt rád čaje).
Křupka se vyptává na tu údajnou bratrovraždu, co měl spáchat Maturin
Historické okénko: Podle všeho byli prvními bohy Maturin a Caliban, který pocházeli z pradávného oceánu Ghanu. Vytvořili Kaloran a vše, co na něm existuje. Caliban však byl ambiciózní a začal hledat silnější síly mimo Ghan, aby mohl tvořit a přetvářet svět podle svých představ. Našel nějakou prastarou sílu, zcvoknul se a místo tvoření začal ničit vše, co Maturin stvořil. Maturin se ho pokusil zastavit, ale nakonec to šlo jen tak, že ho zabil. Jejich souboj způsobil pád prastarých bohů.
Maturin z toho byl smutný a od té doby zpívá svou želví píseň.
Sylveth mu říká, že s Diegem Sombrou šel před (a během) třetího vpádu do pustin, kde ho zradil.
Vaelrik pracuje na fakultě etherických umění.
Děkanka Selara z jeho fakulty je členkou městské rady. Nemá ráda Diega Sombru. Podle ní je to mor, který zasáhl toto město. Zítra ráno jdeme s ní na pofel.
Rufus přichází s teorií, že golemy, na které pořád narážíme (respektive na jejich součástky), využívá Pavouk k harvestingu věcí z Pustin (nehostinné prostředí, jedovaté plyny, atd.).
Vaelrik při odchodu slibuje, že se ještě podívá na tu moji jizvu.
Čaj nějak moc neocenil. Což je divné, je to v rozporu s tím, co říkala "Matka".
S Křupkou si jdeme ještě proklepnout Vaelrika k "Matce". Asi nakonec všechno v pohodě, prostě je starej a čaj si bere ze zdvořilosti. Zabývá se okultní magií.
Po odchodu Vaelrika Rufus sděluje, že jak odběhl, potkal nějakého kolegu a dostal info že do Redenthalu (odkud Rufus pochází) se ve velkém dovážely magické předměty, stejně jako do Urwaldu. Do přímořského města Caladh se koncentrují ty magické předměty a s těmi se zabývá trpaslík jménem Kaslach. Za vývozem a obchodem s magickými předměty stojí Diego Sombra – zdroj jeho rychlého zbohatnutí.
6. 10. - Alessandro Herrera
Jdeme na schůzku na univerzitu. U vchodu jsou dva obří kamenný elementálové, přichází sem spousta studentů z města.

Nad branou motto: Skrze vůli lze ohýbat světy.
Studenti mají na sobě odznaky s runami ve stejné barvě, jaká je barva motta univerzity.
na rozcestníku:
Pokročilá umění čar a teorie inkantací
Counterspelling a obrana magie
Elementární manipulace
Rituální magie
Učení o magických uměních
Přicházíme do kanceláře k Vaelrikovi. Uvnitř, když nám připravuje pohostění, vidíme, jak má v poličce spousty nádoby s čajem, sotva načatých. No, je to on, prostě je slušný a nechce urazit "Matka".
Sylveth, Křupka a Rufus si objednávají nějakýho jeho lomcováka. Všechno brutálně pálí, asi Baxterova pálenka, ta má tak 300%.
Křupka chce jít do nějaké knihovny hledat informace o Maturinovi a Calibanovi, Sylvetha zase zajímá Niamaara a uvěznění duší. Pokud nic moc nenajdeme, můžeme ještě zajít na:
Fakultu kosmické lexikologie.
Fakultu antiky a prastarých reliktů.
Máme domluvenou schůzku s arcimagií Selarou, okolo oběda nás přijme, teďka vyučuje.
Jdem knihomolovat.
Křupka a Sylveth si čtou, Rufus se jde projít k vile Dieaga.
Vaelrik nám hlásí že i nějaké studenti nosí odznáčky Pavouka.
Sylveth našel (s mojí pomocí, jak jinak, našel jsem ji ve výsledku já, jen mu chci nechat aspoň trochu zasluh):
Knížku v černé vazbě, která pojednává o Zasvětí, místu, kam se odebraly duše, a tzv. pastýři je odvádějí na druhou stranu (věřící ke svým bohům, zlí do jámy nebo devíti pekel), pastýře přivedl Niamaar.

Dostanou vysvětleno od knihovnice, že hledají na špatné fakultě (ještě aby ne, tvl).
Jdeme ještě do oddělení s omezeným přístupem.
Existují nekromantické rituály, které dokážou proti vůli člověka přivázat k nějakému předmětu, takže nemůže odejít. Je to špatné a nemělo by se to dělat.
Ještě povídají od Vaelrika
Kam Caliban přišel, vše chřadlo a život se proměňoval ve smrt. Stal se z něj bůh destrukce. Caliban i Maturin přišli ze dna oceánu Ganu. Maturin je vyobrazován jako velká želva. Caliban bývá vyobrazován jako červený ještěr s tlamou plnou zubů.
Vaelrik má na fakultě historie kamaráda, profesora Dariuse Duskviva XXX(jméno?), ten by mohl pomoct.
Je čas na schůzku se Selarou. Jdeme za ní i s Vaelrikem. Je to žena vysoká, celá v koženém oblečení, černoška. Od pohledu max 30 let, má špičaté uši. Její prababička pomáhala zakládat tohle město.

Dáváme si občerstvení, které přinese automatron (mini robot). Dostáváme zase tu Baxterovou pálenku.
Vysvětlíme jí, že máme předměty, které úzce souvisejí s vpády. I ona je dost překvapená, stejně jako byl Vaelrik, když Sylveth řekne, že byl a vrátil se z Pustin.
Diego Sombra ničí město.
Jeden ze členů městské rady nedávno zemřel.
Za tři týdny se bude volit nový radní.
Diego Sombra je žhavý kandidát.
Tomu se chce zabránit.
Za šest dní pořádá u sebe Diego ples, kam pozval všechny radní a významné lidi z města.
Dokáže nám sehnat vstupenky.
V radě jsou lidé pro Diega i proti němu.
Tři z původních rodin, které ho nechtějí ani ve městě, natož v radě, dva nový, kteří ho chtějí, a jedna žena, která je na vážkách. Ten ples pořádá asi primárně pro ni, aby ji přesvědčil na svou stranu.
Lidi ve městě si kupuje, ale i donucuje ke spolupráci. Univerzita je zatím celkem čistá, ale i pár profesorů je na jeho straně.
Selara byla také v Pustinách, část z nich se vrátila, ale ne všichni.
Selara odchází učit, ale jsme domluvený, že se s Vaelrikem někdy zataví podívat na artefakty co jsme ukořistili.
IRL: 27. 4. 2025
Vydáváme se tedy na fakultu historie, starožitnictví a relikvií.
Za branou fakulty je
socha ženy: Pozlacené roucho, na krku velký zlatý náhrdelník, na čele zlatý šperk, dlouhé černé vlasy a v ruce má otevřenou knihu. Erashaya pod jménem "Paní ztracených tajemství"
socha chlapa: Plešatý, dlouhé vousy a špičaté uši. Profesor Ellion Duskweave. popisek: "Ten, který věděl, že světu je více"
Mají tu ohromnou mnohopatrovou knihovnu. Je tu ticho a klidná atmosféra. Křupka se ptá na práce prof. Elliona Duskweava a práce ohledně primordialů, hlavně historie Maturina a jeho bratra. Od nějakého knihovníka dostáváme doporučení, ať si najdeme mladého studenta Alessandro, podle popisu má dlouhé svázané vlasy. Celé své studium se věnuje Duskweavovi a jeho práci, momentálně píše postgraduální práci. Jdem ho najít.

O patro níže sedí mladý student, celej umazanej od inkoustu. Kolem sebe má spousty knížek a poznámek. Vypadá zmateně a roztěkaně, má velké kruhy pod očima. Představuje se jako Alessandro Herrera. Křupka vysvětluje, že sháníme informace ohledně jiných světů a jak můžou souviset s artefaktama a s vpádama. Když zaslechne artefakty, tak se hned vyptává, co to máme za věci, a chce o nich vědět co nejvíce.
Chytne na nás podezření, že jsme od Sombry. Ujišťujeme ho, že fakt ne, že právě naopak. Uvěří nám a svěří se, že si myslí, že ho sledujou. Choděj se na něj vyptávat a 2× ho konfrontovali nějací divní lidi s insigniema pavouka. Myslí si, že přišel na něco hodně důležitého ohledně jiných světů, že našel jednu z bran. Přímo tady v Bajo Montaña. Sylveth spouští Detect Magic a vidí, že Alessandro píše ty svoje poznámky magickým inkoustem. (Vypadá to, že to je stejný inkoust, jako měl Sylvethův otec v pracovně). Alessandro dále vysvětluje: prof. Duskweave věřil, že existuje vícero světů a dá se mezi nima cestovat. Prý existovali nějací původní obyvatelé tady na Kaloranu, kteří stavěli brány a využívali je k cestám na jiné světy. Duskweave píše o artefaktech, které umí otevírat ony brány. Ukazuje nákres krabičky, do které se údajně strkají předměty z jiných světů, a do nich se potom otevře brána. Vypadá jako ta "naše". Jedna z těch bran je nejspíš tady pod univerzitou.
Dostane zase strach z pavouka. Nechce to řešit tady a chce si dát večer sraz ve studentské hospodě Vousatá sova. Že přinese všechny svoje poznámky a vše nám řekne. To hnedka odmítáme, že pokud si myslí, že je v nebezpečí, tak je bláznovina tam jít. Nabízíme mu ochranu zde na místě do večera a pak ho dovedeme k nám domů. Lákáme ho na krabičku :D Bohužel důležitou část výzkumu má u sebe na koleji. Změna plánu – jdeme hned na kolej. Narychlo se zabalí do torny a jde se.
Když přicházíme ke kolejím, tak říká, že má ještě dva spolubydlící, tak je snad moc nevystrašíme. Už z dálky vidíme, že dveře na jeho byt jsou otevřené. Opatrně nakukujeme do studentského bytu. Bohužel někdo tu byl před náma, je to tu vzhůru nohama. Uvnitř je zbitý student, teče mu z hlavy krev. Jmenuje se Greg. Dávám ho dokupy, říká nám ještě, že poslední spolubydlící – Mykajla XXX (jméno?) tu nebyla, je u Vousaté sovy. Dám Grega do pucu a ošetřím ho. Alessandrův pokoj je kompletně vyrabovaný. Sice nejdůležitější poznámky má u sebe, ale spousta toho chybí.
Zpovídáme Grega, kdo tu byl a co se stalo. Přišli 4 chlapi s rouškama. Ptali se na Alessandra – co dělá, na čem pracuje a kde má věci. Jdeme do Sovy zkontrolovat a varovat Mykajlu.

Uvnitř spousty veselejch studentů, rozjarená akce, zrovna tam je živák od čtyř bardek. Po chvilce najdem blonďatou holku, Mykajlu. Vypadá to na dobrou rajdu. Vedem ji ven z hospody, abychom si mohli promluvit v klidu. Vysvětlujeme situaci, že Alessandro na něco přišel a jdou teď po něm lidi od Pavouka. Že zmlátili Grega a možná je i ona v nebezpečí. Zašije se u nějakejch kámošů teďka na pár dnů a snad bude v pohodě. Nabídli jsme jí i ubytování u nás, ale prý nebude potřeba.
Jsme konečně doma.
19:51
Bohuzel tady chyby zaznam…
prosim zkuste mi napsat co se tu stalo :D Ja lezel v nemocnici je to na vas :D
Asi nejake povidani s Alessandrem a bojim ze ze mi tu muze uniknout hodne dulezitych informaci
20:22
Plánujem útok na Garona. Nebo obecně co s ním (Rufus se s ním měl setkat už včera). Padlo fakt hooooodně blbejch nápadů :D
IRL: 4. 5. 2025
Je večer, během toho, co plánujem, co s Garonem, si všímáme, že Sylveth někam odešel a už se 15 min nevrátil. Jdu se po něm podívat. Najdu ho spát vedle Alessandra, když k němu přijdu, akorát se probouzí a tvrdí, že si dal šlofíka, že ho zmohlo běhání po univerzitách a čtení… Divný, moc se mi to nelíbí, to budou zas ty jeho feťácké eskapády…
Aktuální plán:
Rufus jde do hospody U Utahanyho Červa na schůzku s Garonem, sice o den později, ale snad ho přesvědčí, že prostě nemohl dřív. My ostatní se schováváme v Jörgově rozpadajícím se domě, kam by měl Rufus dotáhnout Garona.
Před odchodem mi ještě dává spell scroll na vyhledávání osob. Přeci jen se bojí, že ho zajmou, tak aby byla nějaká šance na záchranu.
Rufus přichází do hospody U Utahanyho Červa ve čtvrti Stínů. Uvnitř sedí spodina, různí zloději, pašeráci etc. Za barem stojí černý dragonborn. Arogantní kokot to je. Říká, že Garon tu není ani nikdo od něj. Rufus sedne, dává pivka a sleduje, jestli nepřijde Garon, popřípadě někdo další, koho by poznal.

Po hodině čekání to vzdá a nechává u barmana vzkaz pro Garona, že přijde zase zítra, že se po něm shání.
Rufus nám posílá vysílačkou, že na to sere a jde domů. Jdem taky. Pozdě v noci se potkáváme doma.
7. 10. - Konec zrzavé svině
Když vstáváme, už slyšíme Alessandra dole v pracovně, jak studuje a zkoumá. Mně se zase ozve ta zasraná jizva. Má kocovinu jako prase. Dávám mu vyprošťováka. A je zas klid.
Křupka připomíná Alessandrovi, ať se zaměří na rozklíčování kouzelného inkoustu v poznámkách Sylvethova otce. Berem si od něj ještě seznam věcí, co potřebuje pro studium z univerzity. Je to hoooodně dlouhý seznam, ale prý to je u něj běžné, takže když řeknem jeho jméno, tak nám ty knížky dají.
Rufus a Akrivis zůstávají doma hlídat Alessandra a popřípadě mi pomáhat.
Pročítá knížky a zaujme ho, že se tam často opakuje a píše o Stavitelích s velkým S, jako by to bylo jejich jméno.
Já, Sylveth a Křupka jdem na univerzitu pro knížky a pozvat Vaelrik a Selaru k nám domů na pokec a prohlídku artefaktů.
Pozvánka předaná, dorazí dneska odpoledne. Ještě zjišťujem od Selary, kde je ta Sombrova sešlost. Blízko citadely, o dvě ulice vedle, jeho vilu určitě nepřehlídnem.
Pokračujem do knihovny pro knížky.

Knihovníkovi předáváme seznam knížek a začne nám je připravovat.
Křupka v mezičase hledá něco o Maturinovi a jeho bráchovi. Najde obecnější knížku: "Historie původních bohů" o primordialech a v ní přeškrtnuté jméno Caliban a několik vytrhaných stránek. Tuhle knížku si bere s sebou.
Sylveth a já hledáme něco o Niamaarovi. Zase to samé – byl to pastýř zbloudilých duší, jednou ho to přestalo bavit a odešel.
Po té hodině k nám přijde knihovník s pomocnicí a táhnou dva narvaný vozíky plný knih. Táhnem se s něma domů a Sylveth nám k tomu brnká na loutnu. Ty vole, ten kretén má zase všechny prsty a ani se neobtěžoval nám to říct??? Konfrontuju ho s tím a ptám se ho na ten jeho šlofík včera. Prý mu ten jeho prst půjčili, pravděpodobně je od Eldariona. Slibuje, že doma vysvětlí.
Alessandro má radost z knížek, prý se na ně vrhne odpoledne.
Po obědě přichází Vaelrik a Selara. Sylveth hnedka vlezdoprdelácky jde udělat Selarě kafe. Seznámíme je s Alessandrem a ukazujem artefakty. Selara si prohlíží orb. Na jeho opravu nám doporučuje našeho již známého Quillbyho Fizzledusta v jeho obchodě Magické Mirákulum. Nešli jsme za ním napřímo s orbem jen proto, že jsme nevěděli, na jaké straně stojí – podle Selary na stejné jako my, takže pohoda. Je z gnómského rodu, který také zakládal tohle město, takže je to pro něj osobní.
Sylveth přinese kafe a zase je vlezlej. Dokonce vytáhl i prostírání po babičce, aby zapůsobil. Křupka si to prostírání plete s kapesníkem a hned ho používá, to Selaru pobaví – na rozdíl od toho vlezlého chování Sylvetha.
Selara nás ujišťuje, že dokáže zařídit ty pozvánky a obecně přístup do Sombrova baráku na tu jeho slavnost.
Selara po dalších Sylvethových pokusech ho odpálkuje, že má manželku a o nějakého vyfetovaného barda fakt nemá zájem…
Pobídnem Alessandra, aby se podělil s náma – a hlavně s profesorama – o jeho objevech o portálech.
Myslí si, že pod univerzitou je tajná svatyně nebo obecně nějaké místo naplněné magií. On sám našel ten vstup – pod fakultou historie je tajná zapečetěná chodba a došel až k bráně do toho místa. Ale otevírá se to nějakýma hádankama. Musíš odpovědět správně na sedm hádanek. Popadne tu naši krabicu a říká, že si myslí, že tohle je klíč k tomu portálu. V jedné knížce, co jsme vzali z vozu – "Zakázané ticho" – jsou různé básničky a některé se shodují s těma u brány. Je tam ale taky psáno v jazyce, kterému nerozumíme. Selara na to kouká a vysvětluje, že to je prastará Kaloranština. Tím mluvili původní obyvatelé Kaloranu. Úplně to asi nedokáže přímo číst, ale najde tam slova jako Klíče a Brána, takže to vypadá, že to s tím souvisí.
Podle Alessandra o tajné chodbě nikdo neví, dával si velký pozor, i to zakouzlil, aby to nebylo jen tak poznatelné bez magie.
Píše nám ony hádanky:
1.
Z temnoty v mysli se zrodí jak plamen,
bez tvaru, bez hlasu a s čistotou panen.
Odpověď skrytá, co do ticha se vkrádá,
klíč k řešení, jenž z neznáma vypadává.
2.
Slábne i sílí, když vítr se tiše zvedá,
v srdci hoří, i v plameni bývá někdy bledá.
Je světlem bez svíce, co nezhasne nikdy zcela,
Hrdinové se starají, aby ještě úplně nevymřela.
3.
Tvář cizí nosí a pravdu skrývá,
kdo do něj hledí, sám sobě se zpovídá,
Je hranicí duše a stínem světa
Beze světla zůstává v něm pouhá silueta.
4.
Z hlubin ticha a věčné noci,
Vyvěrá síla vědění bez pomoci,
Začátek cesty, Zrození slova, počátek myšlenky,
Slouží, aby rozptýlil všechny domněnky.
5.
Vidíš, co není, slyšíš, co mlčí,
pravda se kroutí a myšlenka klopýtá,
jen mysl bystrá prokoukne,
co magický háv zakrývá.
6.
Schovává všechnu moudrost, co eony věků tiše spí,
Svitky plné tajemství, co slova nekřičí.
Umožňuje cestovat skrze čas,
A předávat budoucím generacím dávný vzkaz.
7.
Ze světla do stínu, bez křiku padá,
výměnou za klid, jenž na konci vládne.
Bývá bránou i klíčem, když cesta je ztracena,
Pouze duše čistá unese tíhu, jenž je na ni kladena.
Před branou je 7 misek s černým pískem a podle něj, když se do nich napíše správný slovo/znak, tak to otevře bránu.
Vaelrik je z těchdle všech zpráv fascinovanej, úplně ho to probralo k životu. Bere to asi jako prioritu – už i pro bezpečnost univerzity a celého města.
K volbám:
Aktuálně jsou 3 radní na naší straně, 2 radní na straně pavouka a 1 na vážkách. Volit se bude radní ze čtvrti stínu – část města nakloněná pavoukovi, tzn. vyhraje buď nějaký pavoukovec, nebo Sombra sám.
Varian Reddmane je ten nerozhodný radní. Je to obchodník z doků a přístavu. Leonin. Barví si hřívu na červeno. Má vlastní loděnice a přepravní společnost, která přepravuje po Lagonii. Je známý, že jde za prachama – tzn. jeho slovo moc neznamená.
Vaelrik a Selara už nás opouštějí a Rufus vyráží zase k Červovi a my ostatní jdem do rozbořeného baráku u Jörga.
Rufusovi barman potvrzuje, že předal vzkaz Garonovi. Po mnoha hodinách čekání se konečně objevuje Garon. Hnedka od začátku hrotí, že přišel pozdě. Rufus dělá, že dřív nemohl, a dohadují se o odměně za informace o nás. Rufus nabízí, že ho odvede, ale to se Garonovi nelíbí a chce hned vědět místo. Rufus mu řekne naše smluvené místo. Na to ale bohužel Garon kontruje, že jeho lidi nás viděli jinde. Garon říká, co vše o nás ví – očividně dost: že chodíme na univerzitu, že jeden z nás vyhrával v místní kapele kdysi dávno. Dokonce i ví, že tu máme dům. Sdělí, že v tom domě už i byli, ale že nic než staré harampádí tam nenašli. Včera se byl Garon před domem podívat, když jsme se vraceli. Očividně Rufusovi nevěří a začíná vyhrožovat mučením.
Rufus nám volá vysílačkou: "Je to v háji, vědí o mně, jde mi o život."
Strhla se mela, Rufus se snaží utéct. Krásně utilizuje kuličky do ložisek a rozsype je za sebou ve dveřích a povede se mu bez škrábnutí utéct z hospody a ztratit se v davu v ulicích.
My běžíme naproti a po cca 15ti minutách se potkáváme na půl cesty. Rychle se rozhodujem, jestli běžíme domů k artefaktům a Alessandrovi, nebo do hospody a za Garonem, kde bychom se ho mohli jednou provždy zbavit. Vyhrává Garon, jdeme "na pivo".
Přibíháme k hospodě, před hospodou je několik poskoků, barman a Garon, který mluví s nějakou dívkou oděnou v černých hadrech. Sylveth ji poznává. Je to jeho láska z mládí Rory. Přes pravé oko má velkou jizvu, kterou určitě dřív neměla.

IRL: 1. 6. 2025
Rory má na sobě i jiné oblečení než nosila dřív. Nosila spíš květinové vzory na šatech, teďka je komplet v černé kůži. Má jiný účes a na krku amulet, který pulzuje.
Když uvidíme Sylvetha, zarazí se a kouká přímo na něj. Otáčí se na nás i ostatní. Sylveth na ni řve jménem. Garon se na ni podívá a roztáhne ruce jako WTF, ona se podívá na Garona a něco mu řekne. Akrivis už na nic nečeká a posílá fireball, pěkně je tam kotlí, ale Rory to očividně nic moc nedělá, bude mít fire rezist. Rory nám to hned opakuje také fireballem, ale má ho hodně silný, házíme Dex 17 s nevýhodou. Strhne se 3hodinový fight (18s).
TL;DR: Garon taky štípe jako prase. Rory je fakt pěkně ostrá svině, ale nakonec, když pomlatíme skoro všechny, tak uteče (realisticky si nemyslím, že bychom ji domlatili, ale i tak zdrhá). Křupka dvakrát lehnul, Rufus ho jednou hezky zvednul potkou, kterou hodil ze svého úkrytu. Potom ještě jednou Křupka padnul. Já v tomhle fightu moc nebojuju, sem tam někoho majznu palicí, ale to je tak všechno. Spíš dělám vše proto, abych zvedal ze země Křupku se Sylvethem, zas a znovu. To je pokaždé s nimi…
Z Garona bereme jeho sekáček +1 (STR 1d8+1), je na něm nějaké očko na řetěz, který má u nohou, asi na házení. Bere si ho Křupka. Já si beru k sobě jeho notesek, je ohořelý, ale třeba z něj něco zajímavého vyčteme. Má ještě nějaké korále, pro jistotu je zatím beru, asi to bude k ničemu, ale třeba se to bude hodit…
Z Čelisťáka (barmana) bereme cleaver +1.
Celkem naberem 130gp.
S Křupkou jdeme narychlo prohlednout hospodu. Za barem ještě pobírám 7 gp a trochu chlastu, nic zajímavého jsem nenašel. Křupka si všimnul, že v podlaze jsou dveře do chodby, dole, když ji prozkoumáváme, tak za chvíli dojdeme do městských stok.
Ostatní běží domů za Alessandrem. Je v pořádku a říká, že má nějaké nové informace o té místnosti pod knihovnou. Naštěstí se tam nic zvláštního nestalo.
IRL: 8. 6. 2025
Vzhledem k tomu, že jsme se zdrželi, tak s Křupkou odcházíme stokami. Už je před hospodou hodně lidí a není potřeba být vidět na místě masakru.
Cestou domů se mi zas probouzí otravnej Radegast Jr. Dávám mu půl lahve pálenky a je zas klid.
Sylveth se jde podívat do protějšího baráku, kde dřív bydlela Rory. Rodiče Rory i Sylvetha neměli radost z toho, že spolu choděj (Sylvethova máma teda jo, dokonce jí i dohazovala). Barák je dlouho opuštěný. Hodně narychlo opuštěný. Rory i rodina zmizela z ničeho nic. Nikomu nic neřekla.

V baráku najde vchod do stok. Nic jiného zajímavého tu není.
Alessandro dává další info:
Máma pochází z Alatrie a bydlí tam na farmě.
Ve stalokaloranštině tomu říkají Undervault. Stará základna/místo pro někoho, komu říkají Architekti/Stavitelé. To by měli být ti, kteří stavěli ony brány. Lidé, kteří tu žili dávno před trpaslíky, elfy atd.
Přerušujeme ho, že se musíme stěhovat. Vše důležité balíme – obrazy, artefakty, etc… Alessandro vytáhne Bag of Holding nebo něco takového, takže vše, co můžeme odnést, neseme v něm. Stěhujeme se k Rory, na tajňáka.
Já prohledávám kanalizaci a hledám nějaký východ v boční ulici, abychom mohli nepozorovaně odcházet do naší nové báze.
Křupka dává pod všechna okna a dveře různé hrníčky a talíře, abychom měli "alarm".
8. 10. - Rolling Bones
Já, Sylveth a Akrivis
Jdem k Ryfovi se podívat, co je nového. Já a Sylveth invis, Akrivis převlečenej jako Vaelrik Emebervein… Ryf si najal ochranku, tak snad bude mít klid.
Ptáme se na nějaké info o Sombrovi, ale nic zajímavého pro nás nového neví. Říkáme mu o Rory. Je dost překvapenej, nechápe co se děje. Nedává mu to smysl (že by se přidala k Pavoukovi a chtěla nás zabít?).
Sylveth se ptá na Aremara XXX (jméno?) (trpaslík), jestli je vše v pohodě. Prý má moc hezkou manželku (elfku), kterou Ryf údajně obtáhnul…
Ptám se na ty 3 ze Štědré Hřívy. Zná trochu rangera Kaela Wyrmhorna. Chodíval sem na drink, už déle jak měsíc tu nebyl. Chodil sem balit mladé holky, očividně úspěšně. Vzpomíná si na jednu bardku, zrzavou, která s ním šla. Neví o ní moc žádné info.
Jdem pátrat po bardce. Sylveth si vzpomíná, že často se hraje u Vousaté Sovy.
Šeptající Baňka – mají tam nějaké cool létající pódium, takový posh bar.
Ve Visutých zahradách je podnik Zlatá Růže, Sylveth tam hrál, ale moc to nemělo úspěch – rokec tam úplně nezapadl.
Kapající Dýka – staré město, klasická taverna, pivo, guláš.
Sylveth páchá něco naprosto nechutného. Vypadá jak totální retard.
Sylveth jde zjišťovat informace („nabalovat“ holky) od holek v baru o té bardce. Vyrazil k trpaslici a člověčici. Člověčici (Monika) podle popisu hnedka napadne, že ta bardka je Zara. Prý ji viděla hrát u Vousaté Sovy. Sylveth jí navrhuje, že se tam vydají. Ta trpaslice se urazí, protože ona nebyla pozvaná. Akrivis aka Vaelrik ji uklidňuje, ať jede s náma. Hned v něm poznala svého profesora. Akrivis ji nakonec pozve, ať dorazí zítra do kabinetu na osobní setkání v klidu, a prý ať přinese čaj.
Sylveth se představuje jako Antonín.
Akrivis na nás už sere a jde domů za Křupkou. Já mám Sylvetha už taky plnou prdel, ale chci si ho ohlídat…
Já a Sylveth aka Antonín
Dorazíme do Vousaté Sovy, Sylveth si jde popíjet na bar s Monikou, já se jdu poptat na Grega a Mykajlu, studentů který jsme tu viděli pár dnů zpátky.
Mezi řečí se ptám, kdy tady zas budou hrát ty 4 bardky, co tu hrály posledně?
Prý dneska zahrajou po poledni a jmenujou se Rolling Bones…
Sylveth i Monika jsou už hodně napitý. Hlavně Monika.
Sylveth táhne Moniku na kolej (a nebo naopak?).
Já na to mrdám a jdu za normálnějšíma lidma z naší skupiny (což jsem nevěřil, že kdy řeknu, že rasistickej Akrivis a dětskej Křupka jsou ti normálnější…).
Křupka
Pomáhá Alessandrovi a když přijde Akrivis, tak jde do knihovny hledat něco o historii města a o tom, jak vypadalo dříve a okolí, různé pevnosti a tak.
Nachází knihu Přiléhavé historie Bajo Montaña od A do Z.
Historické okénko:
Rok založení Bajo Montaña: 483 před prvním vpádem. Traduje se, že bylo 7 zakladatelů – původní členové rady.
Existovala skupina dobrodruhů, která se zde rozhodla usadit.
Jeden ze zakladatelů, trpaslík z rodu Grimbeardů, na severu města našel jeskyně, které vymlátil od příšer, aby mohli těžit.
Udělali si tam nějakou základnu, kde zpracovávali kov a posílali ho dál do města.
Jeskyně ale začaly být nebezpečné, protože se z nich něco prodralo do stok, a trpaslíci zavalili výkopy a stoky a místo opustili.
Tohle vše bylo před 1. vpádem.
První vznikla oblast Starý Ostrov. Potom okolo toho Staré Město.
S mágama a obchodníkama vzniklo Náměstí Štěstí, Obchodní Čtvrť a Čtvrť Mágů.
Po 1. vpádu vznikla Citadela a Pahorek Šlechtičen.
Dále Visuté Zahrady – bohatí elfové, převážně z Urwaldu.
Poslední vznikaly Doky a Čtvrť Stínů – trash čtvrti něco jako Jižák.
Zapomenuté Město byla původně čtvrť Mágů, ale něco (nevíme co) se stalo a všichni se přesunuli dovnitř města.
Sylveth
Zažívá dobrodružství s Monikou, ve kterém je zvracení a o jeden penis víc než se čekalo…
Po poledni se všichni scházíme u Vousaté Sovy na koncert.
Přicházejí 4 bardky, jsou uvedeny jako Rolling Bones a hrají Sylvethovy písničky.

IRL: 22. 6. 2025
Po zhruba hodinovém koncertu jdeme za holkama do backstage. Sylveth je dost překvapený a vysvětluje jim, že Rolling Bones je jeho kapela etc. Zara je nádherná buchta, 10/10. Ptáme se na Kaela Wyrmhorna a jeho společníky. Zara s ním skutečně strávila pár nocí. Přibližně před měsícem měli domluvené rande, ale už se neukázal.
Kael a spol. nepocházejí z Bajo Montaña. Přespávali u Štědré Hřívy. Zara říká, že šel také po Diegovi Sombrovi – respektive měl zjistit nějaké informace o tom, co se děje. Údajně obchoduje s artefakty a Kael se snažil získat informace o skladištích a podobně. Krátce před svým zmizením říkal Zaře, že mají stopu na univerzitě. Hledali něco v knihovně.
Na rande chodili po hospodách, ale ne na žádná význačná místa které by stali za zminku. Prcat chodili k ní domů.
Jeho společnice sestra Marenna je dost zvláštní – pravděpodobně klerik či něco takového, má pomalovaný obličej.
Vracíme se zpátky na základnu za Alessandrem. Tuhle skupinu potkal na univerzitě – šli za ním a zajímali se o starodávné artefakty spojené s vpády. Sestra Marenna byla prý hodně divná. Slyšeli, že se Alessandro věnuje výzkumu profesora Duskweava, který psal o věcech spojených s cestováním a vpády. Nic zajímavého jim neřekl, protože tehdy ještě žádné artefakty neviděl.
Alessandro nám pak dává přesný popis, jak se dostat do té tajné místnosti v knihovně. Je chráněná kouzlem, ale pomocí Detect Magic bychom ji měli být schopni najít a projít iluzí, kterou tam vytvořili.
Křupka a Akrivis jdou do Štědré Hřívy, aby se poptali na Kaela a jeho skupinu. Kaash říká, že sledovali Diega už přibližně rok – ještě před Akrivisem. Jediné, co po skupině zůstalo, je kniha po Marenn. Dávají nám velkou knihu v kůži – vypadá to jako lidská kůže… Text je psaný černým inkoustem a občas asi i krví. Bereme ji s sebou.
Křupka si bere přihlášku ke Štědré Hřívě. Kaash vypadá, že by rád přijal nového člena. Mimochodem, umí i želví jazyk.
Když mi tu knihu přinesou, ani já (nat 20) nepoznám, co to sakra je za knihu, nebo s jakým náboženstvím či vírou je spojená. Vypadá to jako změť něčeho nejasného.
Alessandro pomocí kouzla čte obsah knihy. Je to nějaká šílenost – obsahuje různá zvolání k čemusi, návody na oběti, oživování mrtvých a skládání těl dohromady. Také jsou tam popisy několika kouzel.
V noci
Zase se probouzí ten mrňavej retard a stěžuje si na střízlivost. Tvrdí, že až převezme kontrolu nad mým tělem, má v plánu ovládnout svět.
9. 10. - Návštěva u portálu
Jdeme na univerzitu poptat se po Kaelovi a jeho společnících.
První člověk z fakulty (dozor na chodbě), kde jsme dříve potkali Alessandra, si Kaela vybavuje – prý se sháněl právě po Alessandrovi.
Knihovník si zase pamatuje zvláštně pomalovanou ženu, která se také ptala na Alessandra. Měla na sobě nějaké okultní malování. Viděl ji přibližně před měsícem a pár dny.
Rufus s Křupkou jdou ještě na univerzitu Selary. Paní na vrátnici si na nikoho z těch tří nevzpomíná. Zajdou přímo za Selarou a poptá se na Vaelrika. Všechny informace sedí – čaj vs pálenka, věk, dlouhověkost… Ani Selara ale o Kaelovi a spol nic neví.
Zajímavá informace: z knihovny zmizely některé knihy a práce profesora Duskweavea. Selara má pocit, že se o ten nález začíná někdo víc a víc zajímat. Grimbeard, jeden z radních, byl prý dlouho nerozhodný, ale nakonec to vypadá, že peníze zvítězily – je na straně Sombry.
Já a Akrivis jdeme do chrámu Clariel ukázat knihu od sestry Marenny. Matka z ní hned cítí zlou magii. Rozhodně z ní nemá radost, ale snaží se nám pomoct. Kniha podle ní nepatří žádnému z bohů, které zná – spíš nějakému démonovi nebo podobné entitě. Je plná nekromantických kouzel a návodů, jak narušit životní koloběh. Doporučuje nám, abychom ji po skončení vyšetřování zničili – ideálně spálili. V nepovolaných rukou by mohla napáchat hodně zla. O těch třech nic neví. A zase pořádně uspí Radegasta Jr.
Rufus s Křupkou se jdou ještě ze zvědavosti podívat k vile Diega Sombry. Celé čtvrt je totální luxus. Po chvíli hledání a vyptávání u strážných nacházejí přeprasenou vilu.

Čtyřpatrový barák, jezero na zahradě, po pozemku se pohybuje spousta strážných – vypadají dost podobně jako ti, se kterými jsme už několikrát bojovali. Za branou stojí dvě gorily. Na zahradě je zaparkovaný černý kočár – velmi podobný těm, které jsme už párkrát viděli (a občas i přepadli).
Schazime se na base. Alessandro nas postrkuje aby jsme zacali opravovat ten orb. Dobra tedy vyrazime k opravari orbu. Potom co se premeni kouzlem za nekoho uplne jineho ho nakonec berem sebou.
Scházíme se zpátky na základně. Alessandro nás popohání, ať konečně začneme opravovat ten orb. Dobrá tedy, vyrážíme k opraváři orbů. Alessandro se na cestu promění pomocí kouzla v úplně někoho jiného a tak ho tedy bereme s sebou.


Uvítá nás Quillby Fizzledust a jeho automatron Hektor, který uklízí a pomáhá s obchodem. Dokonce, když Quillby nemá čas, tak stojí za kasou a vyřizuje jednodušší záležitosti se zákazníky.

Poprosíme Quillbyho, zda bychom si mohli promluvit v soukromí. Po ujištění, že je proti Diegovi Sombrovi, mu ukazujeme orb i tu skříňku. Je tím naprosto nadšený. Vyptává se na spoustu věcí – odpovídáme na vše, kromě toho, kde přesně se nachází portál, který by tím šel otevřít.
Zajímavost: Quillby se zná s admirálem-komodorem Trevisem Lagunem. Prý pomáhal sestrojit „krakenovou zhoubu“. Wtf?
IRL: 6. 7. 2025
Až bude nějaký posun s opravou Orbu, Quillby se nám ozve – buď telepaticky, nebo přes svoje vylepšené "walkie-talkie", které je možné použít 2× denně. (Dal nám jeden Sending Stone, bere si ho Křupka.) Až vyřešíme záležitosti s orbem, musíme mu dát ty naše na vylepšení.
Jdeme na základnu. Tam na nás čeká Sylveth, který právě vstává po prochlastané noci se Zarou. Po poradě máme plán vyrazit i s Alessandrem na průzkum Portálu/Undervaultu/Brány. Pokusíme se to otevřít těma hádankama.
Když už odcházíme, někdo se mě snaží telepaticky kontaktovat. Ozve se hlas Selary: „Radegaste, to jsem já, Selara. Něco jsem zjistila, potřebuju to s váma probrat. Přijdete za mnou, nebo se mám stavit já u vás?“ Odpovídám, že se za ní zastavíme na fakultě a že hned vyrážíme. Přeci jen – i když jí věřím, nechci jí zbytečně ukazovat, kam jsme se přestěhovali.
Alessandro se tentokrát proměnil na hobita a jdeme.
Přijme nás a vidíme, že chodí dost nervózně po pracovně. Zavřeme za sebou a Selara dveře zapečetí – asi proti odposlechům – nějakým fialovým glyfem. Ukazuje mi, co zjistila, napojí se mi do hlavy a vidím to, co viděla ona, když sledovala kouzly Diega Sombru. Je to trochu nepříjemné, ale jsem hustej, takže to zvládnu.
Vize:
Stojím ve velké, prosluněné mramorové místnosti s luxusním nábytkem. Je tam velký obraz, na kterém je zobrazen pavouk v jeskyni, jak omotává do kokonu člověka. Na konci místnosti jsou tři mramorové schody, na kterých stojí luxusní černé křeslo se sametovou vložkou – celé pozlacené, s opěrkami ve tvaru pavoučích hlav.
V místnosti jsou tři osoby. Elfka v černých hadrech – Rory – vypadá rozrušeně a nasraně. Vedle ní stojí vysoký elf s bledou kůží a v luxusním černém oblečení. Má starou, velkou jizvu na levé straně čela a jasně fialové oči! Opírá se o sloup a šťourá se za nehty luxusní dýkou.

Třetí postavě nevidím do obličeje, je ke mně zády. Taky vysoký elf s bledou kůží, dlouhými černými vlasy a černým koženým kabátem. Ve vlasech už má viditelné šediny.
Rory: Sebrala jsem nějaké studenty. Dostala jsem z nich, jak najít vchod do toho, co je pod univerzitou.
Mladší elf: Takže co? Vypravíme se tam?
Rory: Přes den nemůžeme, univerzita je hlídaná. Ale našla jsem cestu, jak se tam dostat nepozorovaně. Šla bych tam po půlnoci.
Starší elf, autoritativním hlasem: Vem si svoje nejlepší muže. Už si nemůžeme dovolit žádné další selhání. Slavnost se pomalu blíží. Chci, abyste tady byli ráno zpátky a přinesli mi dobré zprávy.
Mladší elf: Vezmu ty nejlepší. Bude mi radostí a potěšením.
V tu chvíli cítím prudkou bolest. Starší elf se podívá přes rameno mým směrem. Pak se prudce otočí a ta bolest je úplně nesnesitelná. Nebyl jsem schopný se mu podívat do obličeje. Jediné, co jsem viděl, když se otáčel, byl řetízek s přívěskem velkého černého pavouka, který se mu zhoupnul na krku.
Jsem zpátky v realitě – úplně odvařenej. Odlítnul jsem od Selary na druhou stranu místnosti.
Selara nás ještě varuje: Pozorovací kouzla jsou velmi silná a složitá. Nikdy ale neslyšela o tom, že by někdo dokázal takové kouzlo nejen rozpoznat, ale ještě ho takhle na dálku utnout. A to ji děsí. Takhle silný výboj magie necítila už hodně dlouho.
Ten starší elf, který detekoval a přerušil to pozorovací kouzlo, byl Diego Sombra. Pokud je nám známo, dřív Diego žádné magické schopnosti neměl – takže je mu možná dává nějaký artefakt.
Selara nás prosí, ať jdeme prozkoumat to, co je tam dole, a vezmeme s sebou Alessandra, aby mohl dokončit svůj výzkum. Bojí se, že je sledovaná, takže s námi nechce jít, aby nás neprozradila. Promění nás všechny na mladé hobity, abychom byli aspoň trochu maskovaní. Ještě zařídí, aby se zavřela knihovna „kvůli semináři“. Knihovníkovi máme říct, že jdeme na seminář profesora Vosse.

V knihovně je pouze jeden starší, prošedivělý trpaslík. Má plátovou zbroj, sem tam nějakou jizvu, na zádech obouruční sekeru. Hlásíme se, že jdeme od Selary. Nedostal žádné informace, proč tu jsme a co tu budeme dělat, ale důvěřuje jí. Varujeme ho, že až se budeme vracet, už asi nebudeme vypadat jako banda hobitů, tak ať ho to nepřekvapí. Vezme svou sekeru a přiloží ji ke dveřím knihovny. Sekera s nimi splyne a vyjedou z ní ocelové ostny, které zablokují vchod.

Alessandro nedokáže hned najít vstup, ale pomocí Detect Magic ho nakonec objevíme a můžeme pokračovat. Projdeme škvírou v regálech a ocitneme se v nějaké opravdu staré části knihovny. Po zemi jsou rozházené listy knih, spousta prachu a zatuchlý vzduch. Jak scházíme po schodech hlouběji a hlouběji, po stranách se automaticky rozsvěcují pochodně.

Knihovna končí čtyřmi regály. Alessandro chvíli listuje v poznámkách: druhý zprava, šestá police, čtvrtá knížka zprava. Vytáhne ji – a jeden z bloků knihovny zajede do stěny a pak do strany. Odkryje se chodba vedoucí dolů. Vyvalí se z ní silná zatuchlost, spíš už smrad.

I tady se samy rozsvěcují pochodně. Na stěnách jsou různé, hodně zašlé vyryté runy. Nikdo z nás tomuhle jazyku nerozumí, nedokážeme poznat, co to je. Ani Alessandro neví. V chodbě najdeme na jednom kameni připevněnou kamennou sošku nějakého malého stvoření – zvláštní idol. I na něm jsou ty runy.
Chodba ústí do malé jeskyně, ze které vedou schody nahoru. Na konci schodů je vstup někam dál a vyzařuje z něj červené světlo.

Uvnitř je místnost, o které nám Alessandro vyprávěl. Má vysoký strop a končí velkou kulatou kamennou bránou, pokrytou červenými runami, které pulzují. Jsou to stejné runy, jaké jsme viděli v chodbě i na sošce. Před bránou je sedm kamenných desek s pískem – nevidíme žádné označení.

Začínáme zkoušet odpovídat na hádanky. Když zadáme špatné slovo, samo se vymaže. Když se trefíme, slovo v písku se rozzáří. U tří odpovědí trochu tápeme, ale nakonec, i s trochou pomoci od Alessandra, všechno rozluštíme:
- Pramen
- Oběť
- Zrcadlo
- Naděje
- Archiv
- Nápad
- Iluze
POZNANI
Po zadání posledního slova se s velkým hlukem otevře kamenná brána. Ještě zkoumám vstup – jestli tu nejsou pasti nebo nějaké známky, že tudy někdo prošel nedávno. Nic takového nevidím. Jen tlustá vrstva prachu, písku a hlíny. Všude je černý písek a nějaký bílý prach. Alessandro je úplně odvařený, štěstím se rozbrečí.
Jdeme dovnitř – hodně opatrně.
Před námi se otevře ohromná jeskyně. Uvnitř je propast hluboká několik set metrů. Nevidíme na dno, ale podle zvuku dopadu to bude obrovské. Nad propastí vedou schody vzhůru do nějaké velké kopule, ze které vychází červené světlo.

Jak se přibližujeme ke kopuli, pulzování je čím dál silnější a nepříjemnější. Alessandro začíná být viditelně nervózní. Když dorazíme ke kopuli, vstupujeme do podivného organického komplexu.

Jdeme pomalu, opatrně touhle nechutnou chodbou. Sem tam zahlédneme nějaký pohyb, ale nikdy nic určitě. Na každé křižovatce míříme stále směrem ke zdroji pulzování.
Dojdeme k jakési "bláně", která vypadá jako vstup do místnosti. Říkáme Alessandrovi, ať se raději zneviditelní. Když se Křupka pokusí blánu proříznout mečem, zezadu na nás vyskočí nějaký malý tvoreček – vypadá úplně vyděšeně. Máchá rukama a šeptá: „Zelnek, zelnek!“ Gestikuluje, ať jsme potichu. „Zelnek, zelnek!“ Vidíme, jak za blánou projede obrovský stín. Tvor šeptá: „Kereš nul, Kereš nul…“ a spoustu dalších věcí. Ukazuje, ať jdeme za ním. Následujeme ho.

Zavede nás do své „místnosti“, kde má i nějaký nábytek. U jedné stěny je zabodnuto devět kostí, každá s vyrytým obrázkem a nějakým nápisem. Tvor je kost a kůže, nevypadá moc zdravě. Podle Alessandra je to nejspíš jeden z tzv. stavitelů.

Dáme mu trochu jídla, je nadšenej a všechno okamžitě zhltne. Říká: „Kel not is narak“ a ukazuje směrem zpět do tunelu. Zase opakuje „Zelnek, zelnek“ a dává prst na pusu. Komunikujeme pantomimou a kreslením. Pochopíme, že ty kosti patřily jeho druhům – pravděpodobně je zabila nějaká potvora, před kterou nás právě zachránil. Představíme se mu a on se, zdá se, jmenuje Essil'k.
Nabízíme, že tu příšeru zabijeme. On odpovídá „Kereš nul“ a ukazuje na nás a naznačuje podříznuté hrdlo – moc nám nevěří. Přesvědčíme ho, že to myslíme vážně, a vyrážíme.
Před tou místností, kde nás předtím zastavil, nám naznačuje, ať se schováme, a pak otevře blánu. Uvnitř vidíme kamennou, pulzující místnost, v níž levituje obrovská bytost. Má tak 3,5 metru, deset chapadel, a na konci každého jedno oko. Uprostřed má velké centrální oko a tlamu plnou zubů.
Essil'k vejde dovnitř a začne na stvůru mluvit. Je extrémně vystrašený. Po chvíli ta věc odlevituje na druhý konec místnosti a Essil'k nám mávne – jdeme na to.
Po menších neshodách v týmu se konečně rozhoupeme a začínáme se přibližovat. Jakmile se Křupka dostane na 30 stop, bestie se otočí – a moment překvapení je v háji.

Strhne se několika vteřinový (ale pro nás hodinový) souboj. Několikrát málem umřeme. Bestie má fakt brutální kouzla – Disintegration Ray a Death Ray jsou nejhorší. Ostatní jsou „jen“ různý střední damage a efekty jako charm, sleep, restrained apod. Křupka dává nakonec critem poslední ránu a tu bestii doslova rozpůlí.
Celá místnost přestane pulzovat, červené světlo mizí. Essil'k tomu nemůže uvěřit. Alessandro taky ne. Křupka a Akrivis začnou okamžitě plundrovat ostatky. Essil'k se rozeběhne a několikrát s plnou silou nakopne to, co z nestvůry zbylo. Alessandro nám ukazuje obsidiánový slot přesně na tu naši ohnivou krabičku.
Najdeme i malou loot roomku. Obsahuje:
Zornici nějakého tvora - Null-Crystal Lens
A jagged fragment of a beholder’s central eye crystal, set in a spidery bronze frame.
Once per long rest, you may activate it as an action to suppress all magic in a 15-foot cone for 1 round (like antimagic field, but brief).
Also grants advantage on saving throws against gaze attacks while held.
Korunu ze zubů Beholdera - Crown of Split Sight
You can see through walls up to 10 feet thick once per long rest (as clairvoyance but visual only and through solid matter).
Skleněný orb s červeným ichorem, ve kterém plave 6 malých orbů - Eye-Stone Brood
A cluster of six withered, shriveled eyeballs fused into a palm-sized orb.
As a bonus action, you can mentally command one eye to detach and float around you for 10 minutes, granting a unique benefit:
🔥 Red Eye: +1d6 fire damage on spell attacks
🌀 Blue Eye: Advantage on one Wisdom save
🪞 Silver Eye: Reflects a single gaze effect back to the caster (once per long rest)
🐍 Green Eye: +2 to Insight or Perception checks
⚫ Black Eye: Grants see invisibility for 1 minute
💧 Pale Eye: Absorbs 5 points of psychic or necrotic damage
Each eye can be used once per long rest.
Kus kůže, který jde připnout jako plášť - Mantle of Crawling Thought
A robe made from thin, veinlike fibers stitched in spirals. When you activate it, your thoughts crawl through the air, confusing those around you.
Once per short rest, as a reaction when targeted by a creature you can see, force them to make a DC 13 Intelligence save or suffer disadvantage on that attack and be unable to read your thoughts or cast divination on you for 1 hour.
5× potion s červeným ichorem (jako vytekl z oka Beholdera) - Ichor of the Eye
A glowing, thick violet-black fluid that smells like burnt copper.
When you drink it:
Gain truesight 30 ft for 1 minute
You also see into the Ethereal Plane — and they might see back
At the end of the duration, succeed on a DC 15 Con save or gain 1 level of exhaustion
Brýle se dvěma malými očima Beholdera - Pupil of the Forgotten Tyrant
A black gem with a blood-red slit — still wet inside.
While attuned, you gain darkvision 60 ft, or if you already have it, your darkvision sees through magical darkness.
Dlouhou kost s runovým nápisem (jako hůlka) - Phantom Eyestalk
A bone wand carved to resemble a twisted eyestalk. It has 3 charges.
You can cast Ray of Enfeeblement, Fear, or Sleep (1 charge each).
Regains 1d3 charges at dawn.
If you roll a 1 when using a charge, you momentarily hear the beholder’s death scream — take 2d10 psychic damage.
Roh Beholdera - Whispering Ossule
Sentient item.
A small calcified horn made from beholder tooth ivory. When held near the ear, it whispers strategy and offers advantage on initiative rolls.
Once per long rest, it can cast Command (DC 14) — but it chooses the command word. If you disobey it, the item goes silent for a week.
Essil'k pláče radostí, ale už nám posunkama naznačuje, ať jdeme pryč. Během odchodu začnou pomalu praskat stěny toho divného organického tunelu.
Když vylezeme ven, Alessandro si všimne, že ta kopule měla tvar jako ta bestie uvnitř.
U tabulek poprosím Essil'ka, ať tu bránu zase zavře. Stačilo rozmazat ta slova, co jsme napsali.
Potkáváme zase profesora Vosse – nevěří vlastním očím, když slyší, že jsme zabili Beholdera. Otevře východ z knihovny a jdeme ven. Vyjdeme ven do západu slunce. Essil'k se zastaví, zadívá se na slunce a rozbrečí se.
Vyšli jsme ven před fakultu.
IRL: 1. 8. 2025
Míjíme Brana, který jde dovnitř do knihovny.
Jdeme za Selarou
Kecáme s Essil'kem ve starokaloranštině (Selara trochu, Bran docela dobře).
Říkáme Salaře o nálezu Essil'ka a zabití Beholdera. Alesandro se snaží pomocí kouzla mluvit s Essil'kem – nefunguje to. Selara zkouší pár slov ve starokaloranštině – to se Essil'k konečně chytá. Zjišťujeme, že „Essil'k“ znamená „6“, „Zelnek“ = „ticho“, „Kereš nul, Kereš nul“ = „XXX“. Bran umí starokaloranštinu docela obstojně.
Essil'k tam byl už hodně dlouho – když byl naposledy venku, Bajo Montaña ještě neexistovala. Původně jich tam bylo 10 (jeho rodina) a sloužili Beholderovi (dříve to byl „živý“ Beholder, nedávno zemřel a stal se z něj Death Tyrant – Beholder). Ostatní sloužili špatně, tak je zabil.
Bran říká, že když přišel ještě sám do knihovny, prof. Voss s někým mluvil pomocí magie: „Už odešli. Dobrá, uzavřu vchod.“ – což podle všeho nebylo se Selarou.
Vracíme se k portálové místnosti, abychom odchytili pavoučí výpravu.
Po krátkém odpočinku u Selary vyrážíme zpátky k portálové místnosti, abychom odchytili Rory a spol. Dostáváme ještě Glyph of Warding s Fireballem na 4. úrovni. Rufus a Bran jdou napřed. Výroba svitku trvá 1 hodinu. Essil'ka a Alesandra necháváme u Selary.
Rufus s Branem nacházejí dveře do knihovny zapečetěné stejným způsobem, jaký použil prof. Voss, když nám „kryl“ záda. Na druhé straně slyší nějaké kroky. Rufus kouká skrz zdi, ale nic nevidí – jen tmu v knihovně.
Sylveth ty dveře odpálil pomocí Knock.
Opatrně jdeme k portálové místnosti. Docházíme sneaky-peaky až ke skupince pěti lidí: Rory, mladší elf se svítivýma fialovýma očima z vize + tři goonové. Podle zvuků to nejsou nejostřejší tužky v penále. Otázky sice znají, ale ne a ne přijít na to, co znamenají. Počítáme s tím, že to nedají a budou se vracet, takže na ně připravujeme past cestou zpátky. Dostanou na prdel. Rory a elf v anku, goonové insta kill od pasti a jednoho dalšího Fireballu.
Nechceme je teď tahat ven a vláčet těla na zádech, takže nám Sylveth castí Tiny Hut a dáváme long rest. Vyslýchat budeme ráno.
10. 10. - Diego je ultra zmrd
Vyslýcháme v podzemí
Rory
Castím Zone of Truth
Rorynin otec obchodoval se starožitnostmi, byl pronásledován Sylvethovým otcem a obecně Závojem, a proto zničehonic ona a její rodina opustila město.
Schovávala se v pustinách i s rodinou.
Diego ji v pustinách zachránil.
Diegovi pomáhá někdo jménem Fizzle.
Akrivis nám ukazuje jeho kontrakt:
I.
Diego Sombra
II.
Fizzle ?Sradag?
III.
Grumgy Kaslach
IV.
Sylas Matarangi
V.
Lucius Lunasanger
350 GP for each
A taky kodex.
Voss je bratranec Grimbearda
Ten elf se jmenuje Noah (XXX) a je to syn Diega Sombry
Balasard Donaar spolupracuje s nadřízeným Diega Sombry
Nadřízený Diega Sombry je v Rydenthalu (XXX – je to „Fizzle ?Sradag?“??? nejsem si jistý, jestli si to dobře pamatuju)
Tvrdí, že Diego se snaží zabránit vpádům. Staví armádu pravděpodobně z těch golemů a portály ho zajímají i proto, že údajně přemýšlí, že by přízraky napadl dřív, než oni Kaloran.
Končí Zone of Truth
Noah Sombra

Lunasanger byl taky nasranej, když se ztratily artefakty. (XXX kontext?)
Naug Kas je Grumgy Kaslach, trpasličí baron v Caladhu.
Verulóra znamená "pavouk".
Pouštíme Rory a Noaha odzbrojené s příslibem vrácení věcí na schůzce s Diegem Sombrou ve 14:00 před jeho vilou.
Jdeme zpátky za Selarou a spol. Essil'k a Alesandro se spolu učí komunikovat. Žádná sláva, ale nějak to zvládají pomocí obrázků.
Essil'k s Alesandrem nám vysvětlují, jak fungují portály. Potřebuješ onen ohnivý box + klíč (Orb).
Existuje buď barevný klíč, který vede do konkrétní planiny (a možná i na konkrétní místo – to nevíme), nebo průhledný, který funguje jako univerzální, a je k němu ještě potřeba nějaká věc z planiny, na kterou chceme otevřít portál.
Potřebujeme zabít čas, tak jdeme celá parta na jídlo k Aremarovi – trpaslík, co má stánek s jídlem ve starém městě. Dáváme si super chalku od něj a je tam i jeho syn Luren. Luren je napůl trpaslík, napůl elf. Oba se chovají jako kokoti, tak se jen najíme a jdeme o dům dál – stejně už moc času nemáme.
Před schůzkou jdeme ještě k Ryfovi a necháváme tam Essil'ka s Alesandrem.
Schuzka s Diegem Sombrou
Přijdeme na schůzku, která se nakonec koná přímo ve vile. Po chvilce váhání jdeme dovnitř.
Diego tvrdí, že si nepamatuje, jak se pokusil zabít Sylvetha.
Je překvapený, že Sylveth je syn jeho otce.
Obrazy Sylvethova otce údajně koupil od pana Stranada – Dlouhá ruka. (XXX kontext?)
Lucius je dobrý přítel Diega.
Diego nám nabízí cca 10 000 gp, ať je klid, ať se na vše vysereme a jdeme od toho.
Rufus se ho ptá na Siriuse Shortwicka – údajně neví, o koho jde. (XXX kontext?; Sirius Shortwick je strejc Rufuse, po kterém Diego jde)
Ukazuje nám funkční orb – průhledný.
Tvrdí, že se s Rory navzájem zachránili v pustinách.
Tvrdí, že chce bojovat proti vpádům.
Další z jeho motivací, proč převzít vládu nad městem (to otevřeně "přiznává"), je, že chce pomoct obyvatelům Pustin, kteří tam nechtějí zůstat a chtěli by do "vnitřního" Kaloranu.
Říkáme, že potřebujeme čas na rozmyšlenou, a pozve nás na ten jeho ples, který se má uskutečnit 12. 10., ať se tam potkáme a dořešíme to.
Rory a Noahovi vracíme zabavené zbraně a odcházíme.
Rufus chce jít do hospody U Draka – má tam nějaký kontakt. Když přijdeme, Rufus dostane od barmana dopis:
Myslím, že bratr je na lodi KGB.
Rufus tam nechává vzkaz, že se chce setkat dneska večer.
V mojí hlavě se rozezní vystrašený a vyčerpaný hlas Quillbyho, že se stal strašný průser. Odpovídám, že už jsme na cestě, a běžíme do Magického Mirákula.
To už z dálky vidíme, že je v plamenech.

Před ním je zraněný Quillby a poškozený Hektor.
Quillby opravil ten orb (klíč) a 30 minut na to obchod přepadli lidi od Pavouka. Vše rozmlátili, zapálili nebo ukradli.
Takže ten orb, co nám Diego ukazoval, byl ten, co opravil Quillby.
Pomůžeme uhasit oheň a plánujeme útok na vilu Diega Sombry. Ještě v obchodě najdeme alespoň jeden Potion of Invisibility.
Večer
Jdeme na schůzku s Rufusovým strejdou – Siriusem Shortwickem. Říkáme mu o plánu zaútočit na Diega Sombru. Zkoušíme ho, jestli by nám nepomohl. Nakonec souhlasí, že si připraví výbušniny a udělá velký rozruch na opačné straně vily (pozemku), než kde se pokusíme vstoupit.

Jdeme ještě k Salaře, chuděru trochu vyrušíme u prcání se svojí manželkou. Prosíme ji ještě, jestli by nám nemohla udělat nějaký podobný svitek jako minule. Fireball to tentokrát není, ale dostáváme Scroll of Greater Invisibility.

Útok
Přicházíme k vile. Bran pomocí Locate Object zjišťuje, že Orb není ve vile. Tak to raději jdeme zkontrolovat portálovou místnost – je možné, že tam šli s tím orbem a pokusili se otevřít portál. I když to nedokážou, protože my máme ten box, který je také potřeba, tak je tam třeba odchytíme a vezmeme si zpátky, co je naše.
Snadno se dostaneme do knihovny, potkáme jen knihovníka. Načmáráme hesla do písku a jdeme k portálu. Hned vidím, že tady byli nějací lidé. Nechával jsem si tu na zemi různé hromádky prachu a ty jsou rozšlapané. Ale portálová místnost je prázdná a vedou stopy dovnitř i ven, takže se nikam neodportovali – uff.
Bran si všimne, že u kamenných dveří se zabezpečením jsou nápisy ve starokaloranštině podle klíče. Nad branou je nápis POZNÁNÍ (také ve starokaloranštině) a slovo Discordia.
Jdeme rychle zpátky k vile a jdeme do akce, i když víme, že tam není ten orb.
Dáváme signál a Sirius spouští exploze a ohňostroj. Přelézáme plot, ale zatímco Rufus tam byl jako nic, my ostatní máme velký problém. Ten plot je chráněný Eldritch Blastama s Repelling Blast. Takže pokud člověk není fakt hodně obratný, aby je nespustil, nebo ho ty blasty neminou, tak odletí zpět na ulici.
Když se s polomrtvou létající želvou dostaneme do zahrady, tak už výbuchy skončily a pár strážných už se pomalu vrací do zbytku zahrady. Dost dobře se plížíme vpřed, ale přibližně v polovině cesty šlápneme na další past, která pořádně ožehne naši želvu. Tak se schováme a chvilku sledujeme vilu – došlo jim, že je někdo uvnitř, a tak okolo celé vily je přibližně 40 strážných.
Velíme k ústupu – takhle to nepůjde. Pližmo se stahujeme. Cestou vlezeme zase na nějakou zkurvenou past a popálí to další lidi. Teď už nejdeme opatrně, ale sprintujeme přes plot. Když dobíháme, tak pomocí Dispel Magic ničím ty pasti. Rychle pomocí lana přelézáme a jsme mimo objekt. Ještě se vyhneme nějakým běžným strážným na ulici.
Ok, bude to chtít jinou strategii. Když odcházíme se staženým ocasem, tak se Sylveth podívá na kompas – ten ukazuje na Jeskyně Ozvěn. Zmrd se schovává i s naším orbem v té jeho pevnosti.
Jdeme se na to vyspat.
Sylveth sen

Při longrestu se jedna stěna v místnost, kde spíme začne jakoby rozmazávat a vyjde Madrago (a.k.a moje zlatá rohatá čubka z loutny). Pokyne mi, abych šel za ním. Projdu stěnou a jeto jak kdybych vcházel do úplně jiný reality.
Místnost za stěnou je jak 1:1 k té, ve které spíme u Rory, akorát tady jsou stěny plátovaný zlatem, zlatý řetězy a celkově hodně přepíčený a luxury věci. Je tu taky stůl, ke ktetýmu si Madrago sedá (do čela). U stolu sedí taky my boi El legendary bardito Eldarion, kterej vypadá o dost líp, než jakýho si ho pamatuju naposled. Dává tam nějakou chálku a je mu fajn, ale moc nemluví.
Madrago spustí, jestli teda platí ten náš deal (minule mi totiž nabídnul moc, cash/gold/kurvy, chlast a chlebíčky za to, že ho vysvobodím loutny [loutna je jakoby vězení pro duše, který se maj převést „na druhou stranu“ a Madrago je tady zasekanej kvůlu Eldarionovi, kterej mu taky slíbil svobodu ale jaksi už to nestihl]).
Já na to kejvám, protože stejně bych to řešil, protože chci primárně osvobodit Eldariona a tohle j takovej hezkej doprovodnej benefit. Madrago mávne pacinou a doroste mi zase prst (prsteníček na levý ruce). Vypadá docela fresh, akorát jim prosvítaj takový zlatý žilky místo klasických. (Tím oficiálně sub-classuju do Warlocka).
Jako je to fajn, ale říkám Madragovi, že to je žalostně málo za to, že kvůli němu budu riskovat kejhák. Tak mi věnuje ještě takovou fancy schmancy černo zlatou vycházkovou hůl (takovej ten typ, o kterej se opírá důchodce na britskym venkově ve chvíli, kdy mu čenej Bubba běží pro bažanta, kterýho před chvilkou prásknul nad bavlnovym polem). Tenhle klacík se mi bude hodit při sesílání kouzel (mrk mrk).
Jsem vesměs spokojenej – Eldarion je v cajku, Madrago mě boostnul a navíc mi řekl že při hledání kněžích nebo kohokoli, kdo by mi mohl říct víc o loutně, jsem na psrávné cestě. Loučím se a procházímz pátky stěnou do místnosti, kde všichni ostatní hnípaj a já jdu taky
Křupka sen
Přichází ke mně stará postava. Velmi starý želvák. Už nevypadá jako v předchozích vizích. Je to Maturin.
Říká mi, že klíčem ke všemu zlému, co se tu děje, je něco v pustinách. Pokud to mám najít, jdu správným směrem (prostě hurá tam).
Následně se ho ptám, proč se o jeho bratru a jejich souboji v legendách nemluví. Maturin se za to stydí a dodnes ho trápí skutečnost, že svého bratra musel zabít.
Dle Maturina Caliban nebyl zlý, ale to místo, kam odešel a ze kterého se vrátil, ho změnilo.
Maturin tvrdí, že se Calibanovi podařilo dostat někam dál, někam mimo známé pláně. To místo se jmenuje Discordia.
Dle Maturina se ale nejedná o stejné místo, jako je to, ze kterého jsou přízraky.
Ptal jsem se také na to, co asi Sombra v pustinách hledal nebo co tam mohl najít – prý to mohly být Calibanovy ostatky.
Podle Maturina je Sombra jen nejmenší článek v řetězu.
11. 10. - Kill them all
Hned po probuzení vyrážíme za Ryfem do Půlnočního akordu. Jdeme po schodech dolů, už z dálky víme, že je něco špatně – není slyšet žádná hudba, je tu ticho. Dveře do baru jsou vyražené, vše je vevnitř rozbito. Barmanka leží před barem mrtvá, zmasakrovaná. Spolu s ní je tam ještě deset dalších těl. Ryf leží za barem v bezvědomí. Proberu ho a udělám základní ošetření, aby to přežil. Naběhli sem pavoukovci a začali zabíjet. Po Alesandrovi a Essil'kovi ani stopy.
Bereme Ryfa do chrámu Clariel a předáváme ho Matce s prosbou o postaráni se. Vezmu zbytek peněz, co mám, a nechávám je přímo Matce s Ryfem.
Pomocí Sending Stonu, který jsme nechali Siriusovi, ho kontaktujeme, že se musíme ASAP setkat v hospodě U Draka. Říkáme mu vše, co se posralo, a snažíme se ještě od něj vytáhnout jakékoliv informace o Diegovi a spol., cokoliv, co by nám mohlo pomoct při útoku.
Chvilku po nás do hospody přichází i Sirius. Nic moc extra nového pro nás nemá. Jediné, co se hodí – spíš pro povzbuzení – že u vily viděl, když se tam byl podívat, přibližně 80 goonů. Tolik jich tam nikdy nebylo, takže je velká šance, že stahuje síly z různých míst, doufejme, že včetně pevnosti. Pevnost se jmenuje Arachtonecht (XXX název?) – doupě pavouka v elfštině.
Vzkazujeme po něm Salaře, ať si dává veliký pozor na ten ples. Máme obavu, že lidi, co nepřesvědčí, bude likvidovat.
Snažíme se ještě sehnat něco pro našeho nového společníka Brana, aby dobře viděl ve tmě – nevíme, co nás tam může potkat, tak ať jsme připravení na všechno. Rufus si vzpomene na jeho návštěvu ve Čtvrti Stínů u obchodnice Estel(XXX jméno?). Má z toho ale očividně PTSD, takže se mu tam nechce znovu nakupovat, i když tam neplatil penězma, ale něčím jiným…
Role play v obchodě s trinketema a nadrženou hobbitkou těsně před menopauzou - Estel(Jmeno?)
Sylveth nahazuje disguise sefl a proměňuje se v nařachanýho dlouhovlasýho hobita v uplym koženym obleku s kraťáskama, ze kterých mu vylejzal nehorázně vyběhaný a betonový lejtka. Na pohled se zdá, že je extrémně zpocenej, ale ve skutečnosti to je voňavej makadamovej olej, kterej zapříčiní to, že se na něm ta kůže nehorázně lepí a vynikaj tak jeho svaly.
Dojde do obchodu a dělá, že se rozhlíží. Paní za pultem se při pohledu na Sylvetho-hobbita začnou potit rodidla, nahodí si věšáky zpátky do podprsenky a jde jednat. Okamžitě se přiblíží a začne obsluhovat. Sylveth si velmi obratně a mrštně získá prodavačku na svojí stranu a sdělí jí, že shání nějaký udělátko, který by mohl použít pro lepší orientaci ve tmě při jeho „misích“. To ona samožejmě má k dispozici, ale za 400 géček. A NASA přece nevyslalo svého nejlepšího vyjednavače proto, aby někde nechával 400 goldů za takovou sračku, jako je nightvision. Sylveth tedy velice non-šalantně laškuje s prodavačkou a snaží se cenu dostat co nejníže. Ta začne tvrdit, že je Sylveth velice tvrdej obchodník… „Nejen obchodník, drahá paní.“
Nakonec jí slíbí, že se za ní zastaví druhý den k Sově v 19:00 na vínko. (původní plán byl na ní dát Hideous Laughter a začít zdrhat, ale tohle bylo lidštější). Sylveth bere brýle pro Brana a pakuje se odamtud.
Trestná výprava na Diega Sombru
Stoupáme do Jeskyně Ozvěn. Přicházíme na nějaké „předměstí“. Nahoře už vidíme pevnost a na ní hlídky, ale je to ještě asi 500 m, takže není moc nebezpečí, že nás zahlídnou. I tak si ale dáváme pozor.

Uprostřed je obří socha z obsidiánu, v kápí, hůl, která na konci vypadá jako pařát nějaké příšery. Sylveth má zapnutý Detect Magic, ta socha září hodně. Křupka prý tu sochu viděl ve snu, resp. tu postavu, která je znázorněná tou sochou.
Projdeme skrz „předměstí“ a přicházíme k jeskyni, ve které vidíme 2 obří pavouky. Proplížíme se okolo a pokračujeme nahoru do pevnosti.

Přicházíme na prostranství před vstupem do pevnosti, stojí tam 2 strážní u dveří. Sylveth se promění na strážného, který vypadá jako ty gorily u vstupu do Diegoovy vily. Krupku falešně váže do řetězů a táhne ho k pevnosti. Lstí odvede jejich pozornost a dostávají se do pevnosti. My ostatní se připlížíme a potichu jednoho po druhém odkrajujeme – celkem takhle vyřídíme 3 strážné u vchodu, což se hodí Rufusovým dýkám, kterými jim píchá do krku.
Uvnitř čistíme místnost po místnosti, naštěstí vždy víme, co nás čeká za zdí nebo dveřmi, protože máme korunu, pomocí které vidíme skrz zdi.
Zabijeme ještě pár strážných, vždy potichu. Potom narazíme na pokoj, kde si Rory čte knihu. Rufus ji jednou ranou zneškodní, odzbrojíme ji a pro jistotu svážeme. Zajimavý je focus který používá a je na něm vyryta Sylvethova písnička kterou pro ní složil ješte než se rozdělili (Starší víc než 165let)
Spodní patro vyčistíme, pokračujeme nahoru do trůního sálu with guns and blazing.
Noaha zabijeme ještě dřív, než se vzpamatuje a začne něco dělat. Postupně odkrajujeme pavoukovy síly, jsou tu goonové s kušemi, sem tam nějaký šermíř, docela dost mágů a jedna klerická.
Diego si přivolá na pomoc obřího pavouka, docela kousá a hlavně překáží ve dveřích takže Akrivis má špatný výhled.

Když zabijeme Diega Sombrou, z posledních sil strhne ze sebe nějaký náhrdelník a promění se v obří nechutnou pavoučí příšeru.

Tu taky ukrajíme, já, Křupka, Rufus i Sylveth si během boje leháme, ale vždy se zase postavíme na nohy a pokračujeme v heroickém boji.
Za 60 sekund je po boji, na zemi zůstalo ležet spousta těl. Bohužel mezi nimi je i Kael Wyrmhorn a Sestra Marenna. Rondo Rilo jen tak tak přežil.
V místnosti jsou padací dveře a pod nimi mini vězení, tam nacházíme Essil'ka a Alesandra. Rufus a Bran lezou ještě nahoru dořešit strážné na vrcholu pevnosti.
Pobereme peníze, drahokamy, zbraně – prostě loot obecně včetně opraveného orbu – a jdeme prozkoumávat spodní patra.
Vial of the Crimson Blood - Radegast
Wondrous Item (amulet), very rare (requires attunement)
This blood-red amulet is shaped like a droplet suspended mid-fall, forged from polished hematite and bound in darksteel filigree. A small glass bead pulses faintly, as if mimicking a heartbeat. When held, the amulet feels oddly warm — unsettlingly so — and occasionally damp, like skin touched too long.
While attuned and worn, this amulet cloaks the wearer in a flawless illusion, masking their true form beneath a carefully woven façade. This magic mirrors the effects of the Seeming spell, but with deeper power:
- The illusion affects all senses — sight, sound, touch, even scent.
- Attempts to see through the disguise magically or instinctively (such as Divine Sense, Detect Evil and Good, or True Sight) require a DC 18 Insight check or DC 18 saving throw to penetrate.
- The bearer may change their illusory form as a bonus action, once per short rest.
- The bearer gains +1 to spell attack and spell DC.
Additionally, if the beaver remains in illusory form for 30 days without changing, he or she will transform into physical form until the amulet is attuned and worn. The wearer can change their form once per short rest as an action.
The magic is sustained by blood.
At dawn each day, the wearer must offer a drop of their own blood — failing to do so causes the illusion to flicker unpredictably for 1 hour, imposing disadvantage on all Charisma checks.

Longsword of Life-Stealing - Sylveth
You have a +1 bonus to attack and damage rolls made with this magic weapon. Also u got +1 to spell attack and spell DC, if the bearer is warlock.
All damage dealt by this sword is magic.
On a crit, deals extra 3d6 necrotic damage and you gain that many temporary hit points.

Spider's Silkgland - Rufus
This scimitar is forged of shadowed obsidian, unnaturally light and sharp.
+1 magical weapon a hits for 1d6 additional posion damage.
While attuned to this weapon gain + 1 AC.
If the wielder is also attuned to Spider's Claw, both weapons awaken their true potential (see Twinblade Synergy).
Twinblade Synergy — Dance of the Spider:
- Only activates when both Spider's claw and Spider's Silkgland are attuned and wielded by the same creature.
- When you hit a creature with one blade, your next attack with the other blade that turn has advantage.
- If both blades hit the same target on your turn, you may unleash a wave of flickering phantom blades. The target must make a DC 16 Constitution saving throw or become poisoned until the end of their next turn. This can be used twice per short rest.

Spider's claw - Rufus
This scimitar is forged of shadowed obsidian, unnaturally light and sharp.
+1 magical weapon a hits for 1d6 additional posion damage.
When you hit a creature, you gain advantage on your next Dexterity (Stealth) check made before the end of your next turn.
If the wielder is also attuned to Spider's Silkgland, both weapons awaken their true potential (see Twinblade Synergy).
Twinblade Synergy — Dance of the Spider:
- Only activates when both Spider's claw and Spider's Silkgland are attuned and wielded by the same creature.
- When you hit a creature with one blade, your next attack with the other blade that turn has advantage.
- If both blades hit the same target on your turn, you may unleash a wave of flickering phantom blades. The target must make a DC 16 Constitution saving throw or become poisoned until the end of their next turn. This can be used twice per short rest.

Spider's mandible - Akrivis
You have a +1 bonus to attack and damage rolls made with this magic weapon.
Range: 60/120 ft.
Damage: 1d6 piercing + 1d6 poison damage on hit.
While attuned, you may use your spell casting modifier instead of Dexterity for attack and damage rolls with this weapon.
While attuned, you disimpose disafavtage on attack rolls if a hodtilecreature is within the range of 5 ft to you.
Once per short rest, when you hit a creature with this crossbow, you can force the target to make a DC 15 Constitution saving throw. On a fail, the target is poisoned for 1 minute and cannot speak or cast spells with verbal components for the duration. They may repeat the save at the end of each of their turns.
Silent Bolt Feature:
While holding Spider's mandible, you can fire without making a sound. Attacks made with this weapon do not make noise and do not give away the shooter’s position if made from stealth.

Amulet of Fire resistance (Rory) - Křupka
Wondrous Item (amulet), uncommon (requires attunement)
When this amulet is attuned, it gains bearer fire resistance.

2348gp + 890gp v gemench z toho 600gp v diamantech
Komnata Diega Sombry
Dopisy napsané s hodně přeškrábanýma slovama a chybama – podepsané „Fizzle“.
Rozepsaný dopis pro Grumgyho Kaslacha, psal mu, že má pohnout se železnicí.
Dopis pro Luciuse Lunasangera, psal mu, že má problémy a že došlo k potížím s převozem artefaktu.
Dopisy s Grimbeardem:
Grimbeard psal (před dvěma lety), že nemůžou v Lagonii stavět armádu.
Další korespondence, kde Grimbeard dává příslib, že bude vyrábět součástky na golemy.
Dopis Garonovi a Hektorovi:
Na vozy, které mířily na západ, měli znít „F“.
Komnata Noaha
Knížky o okultismu
Brusku na meč
Hadry
Ostatní místnosti
Kromě jídla (včetně syrového masa), které Bran všude užíral, nic extra zajímavého, pouze běžné zbraně apod.
Bereme vše zajímavé — Rory, Essil'ka, Alesandra i Rychloprstáka — a jdeme za Selarou. Cestou ještě pokecáme s obřími pavouky a dohodneme se, že jdeme o dům dál.
U Selary v kabinetu sedí i naprosto vyřízený Vaelrik, je zmatený a mluví z cesty. Za těch pár dnů, co jsme ho neviděli, zestárnul tak o 30 let. Essil’k na něj ze zvědavosti kouká a říká nám, že není z tohoto světa. Ukazujeme mu knihu Závoj pod hvězdami a ukazuje na 5. kuličku — svět se jmenuje Eryndor. Když Vaelrik zaslechne Eryndor, probere se z letargie, vzpomíná na svůj svět a říká, že sem byl dostal omylem a snaží se dostat zpátky. V našem světě umírá, pokud se brzo nedostane na Eryndor, tak asi zemře. Asi dobrý pokus, jak vyzkoušet náš nový dopravní prostředek. Vaelrik slibuje, že nebude problém dodat něco z pláně Eryndor.

Rory tu necháváme pod dozorem Selařina automatonu.

Jdeme k portálu, před portálem Vaelrik vezme nůž a bez váhání si usekne jeden prst. Dáváme ho do onoho ohnivého boxu a nahoru Essil’k přikládá Orb, celé to dává do slotu na box. Objevuje se nám už známá řidina, cítíme ozón a skrz řidinu vidíme lesy a hory. Procházíme skrz řidinu. Vaelrik nás varuje, ať poodstoupíme. Začne se zvětšovat a za chvíli je z něj ohromný 30metrový červený drak. Porádně si zařve a vyplivne plamen do nebe. Varuje nás, ať se tu moc nezdržujeme, že je to hodně nebezpečný svět. V dálce vidíme asi letět další hrady. Slibuje nám, že pokud budeme někdy potřebovat pomoc, ať se určitě ozveme. Máme ho hledat na hoře Prskajícího Ohně. Jeho pravé jméno je Vaeltheryx.

Odletí a my se vracíme zpátky na Kaloran.
Rozebíráme ovladač od portálu a já si beru Vaelrikův prst k sobě.
Vracíme se k Rory která je pořád v bezvědomí. Po probuzení dostává summary že jsme tak trochu zabili jejího nej kámoše, jeho syna no a ono všechny kdo tam byli od Sombry. Uplně není nadšená, ale nakonec jí klidníme a jak nemá moc jinou možnost vzhledem k tomu že jsme ji rozbili celek aktualní život a je s ní docela i řeč. Sylveth jí přesvedčuje že je good guy atd. Diego zbudoval tunely přímo do Pustin, začíná pod těma pavoukama které jsme potkali cestou do pevnosti. Cesta trvá přibližně 2 dny. Selara nás prosí ať se ten ples uskuteční a my na něm odhalíme Diega a vše co dělal.
Jdem s ní do vily Diega. Strážím vysvětluje že máme přístup do baráku a že ona je tu teďka šéf. Potkáváme místní hospodyni a Rory jí potvrzuje že i když se Diego už nevrátí tak ples bude takže přípravy pokračují.
IRL: 17. 8. 2025
Prozkoumáváme Diegovu kancelář:
- složka o Siriusovi Shortwickovi:
- Byl sledovaný Pavoukem, protože on sám šel po Pavoukovi. Je napojený na lidi z Riedeltahlu, asi z jejich kontrarozvědky, která jde po Luciusovi. Snažili se Siriuse zabít, ale vždycky jim zmizel, nebo jich pár pozabíjel a zmizel. Představuje pro Pavouka velké nebezpečí.
- složka o NASA:
- Různé zápisky o našich činech: co jsme vypálili a ukradli; že je s námi velký želvák a nějaký leonin. Že se nás potřebují rychle zbavit, protože jim nabouráváme plán na budování armády.
- korespondence s Durngar Grimbeard:
- Pořád chce víc a víc peněz a drahokamů za věci, které po něm chce Pavouk.
- korespondence s Noahem:
- Stěžuje si v nich na Durngarda Grimbearda, ale píše, že ho podrží. Diego se na to ale nechce moc spoléhat. Jde mu jen o prachy a bojí se, že by mohl snadno cuknout.
- korespondence s Arcivikáčem Varn Masquess:
- Nějaký vysoký představený boha Talavara
- Talavar je jeden z novejších bohů (ne primordiál). Bůh bohatství, gembl, … (god of greed).
- Nějaký vysoký představený boha Talavara
- korespondence s radnim Stranadem:
- Dodaval pavoukovi artefakty a obrazy
- Jeden z novejších členu rady (cca 12 let)
- korespondence s Selenthis Ardan'quor:
- Vrchní mág
- Snaží se mu vnucovat, že by mu rád pomáhal, sháněl různé ingredience na kouzla apod.
- Selenthis ho ignoruje a Pavouk mu leze do zadku.
- Jediná odpověď od Selenthise je krásně napsaný dopis v elfštině, kde odmítá jakoukoli spolupráci, a je psaný pasivně agresivním tónem.
- korespondence s Gorven Mandrake:
- nejaký obchodník a výrobce lodí
- korespondence s Mathhew Onyxwell:
- obchodník se šperkama, zlatem, drahýma kamenama etc
- Diegovi "vzdoroval" že má svejch peněz dost a nic vic nepotřebuje
- korespondence s Luciusem Lunasangerem:
- Lucius na něj naléhal aby máknul s kolejema
- ptal se jestli Fizzle dodržuje plán stavby
- platil mu za artefakty a značnou část celé operace Lucius financoval
- měl v plánu přebrat v rade hlavní roli a ovládnout město
- ty co nesouhlasili chtel zdiskreditovat a donutit k opustení města nebo je vyhnat
- nalézáme 30,000gp a drahokamy v ceně cca 6,000gp z toho diamanty v hodnote 2,000gp
Aktualni plan:
- Rory necháme jít vlastním životem ale nepřenecháme jí tu nic po Sombrovi.
- Prachy se použijí primárně na obnovu Půlnočního akordu a Magického mirákula, a zbytek peněz dáme do správy Selary (společně s ostatním majetkem Diega Sombry).
Po delší diskuzi o tom, co budeme s kým a čím dělat, jdeme za Rory, abychom jí řekli, na čem jsme se domluvili, a pořádně ji ještě vyzpovídali.
Sedí u stolu na terase v Diegovím křesle. Má před sebou jednu prázdnou láhev vína a na druhé právě pracuje. Vypadá zamyšleně, depresivně. Už je docela nalitá a Akrivis jí bere tu rozpitou lahev.
Informace od Rory:
-
Lucius Lunasanger
- potkala ho pouze jednou.
- obchodnik se starozitostma a vecma ktere souviseji s vpadama.
- sympaticky mladsi chlap kolem 35 tmave pleti, dlouhe bile dredy
- bydli v Ridenthalu
-
Diego nemel primeho nadrizeneho ale do jeste miry to byl asi prave Lucius
-
Kolejnice staveji lide v pustinach, ma to velke zpozdeni protoze jsem jim to dost narusili
- koleje meli vect BM <-> pustiny, pustiny <-> Calad
- v Caladu pry Kaslach buduje flotilu
- koleje meli byt dostavene jeste pred 4. vpadem (tedy cca za 7 a kousek mesice)
-
Vchod do podzemniho komplexu hlida Matka Pavouku, mame se ji vyhnout asi pekne vostra svine
-
Fizzle ?Sradag?
- nikdy ho nevidela, ale pry je to Dieguv clovek v pustinach
- vyrabi tam veci ze soucastek kdere vyrabi Durngar Grimbeard (pravdepodobne golemy)
- Diego na nej nadaval ze to je negramot
- dodavky fungovali tak ze vyjeli z jeskyne, nechali tam vozy a Fizzle si je prebral (protoze Diegovi lidi v pustinach nechteli byt ani vterinu navic) konkterni misto kde Fizzle je nezna.
-
Grumgy Kaslach
- Trpaslici baron v pristavu (Calad)
- Nikdy ho nevidela ale Diego na nej porad nadaval
- Ma nejaky vztah s Luciusem ale tezko rict jaky
- Ma stavet nejaku flotilu
-
Sylas Matarangi
- Nevi o koho jde
Rory se tváří dost ztraceně, nadává na svůj život, všechno je podle ní na nic. Říkáme jí, že jsme se nastěhovali k ní domů, takže to tam má hezky vyhřáté a může se vrátit. (Prý na to místo má špatné vzpomínky, takže se jí tam moc nechce.)
Krupka se ptá na Balasarda Donaara — slyšela to jméno, když byli u Luciuse. Prý je to nějaký drakorozený. Když se zeptáme na tu obří sochu na „nádvoří“ před pevností, zamyslí se a říká, že sama sebe na to už mnohokrát ptala, a začne vyprávět, jak se potkala s Diegem:
Když ji trpasličí pašeráci spolu s rodiči přepravili z Bajo Montaña do Pustin, dovedli je tam do magické věže, kde byl člověk, který obchodoval s Roryiným otcem — kvůli tomu po nich šel Závoj. Na normální lidi z Kaloranu působí Pustiny všelijak, a rozhodně ne dobře. Pan Zerath Ug’Ghrian, u kterého bydleli (v té věži), byl kouzelník a spolu se svými dalšími učedníky se dokázali ubránit příšerám, které přicházely z Pustin. Rory se tam naučila kouzlit.
Její matka tam chytila něco, čemu se říká červený mor/červená nemoc. Proměňovalo se to v něco nehezkého, začalo jí to měnit tělo, dostala horečku a pak zemřela.
Útoky od potvor z Pustin přicházely častěji a častěji, až jednoho dne se jim Zerath neubránil a vypálil celou věž. Při tom zemřel její otec. Rory utekla zpátky do tunelů pod horami. Dlouho bloudila ve tmě a ztratila se. Když utíkala před jednou potvorou z tunelu, propadla se někam, a tam byla Diego, už v drider formě. On hledal cestu ven, ale vzhledem k tomu, že tam bylo všechno prolezlé monstry tak se bál. Když utíkali před nejkým monstrem, zavalilo je to a Rory přišla o vědomí.
Když se probudila, byli tam další lidé v černých zbrojích s karminovými runami, mezi nimi i Noah. Odvedli ji zpět do Bajo Montaña. Když se dala dohromady, byli v nějaké vile a Diego měl u sebe ten přívěsek, který dostal od Noaha, a vypadal jako elf. Potom Diego rozjel obchod s Luciusem a začal bohatnout a ovládat město. Neví se, odkud tahal artefakty, ale asi mu je občas posílal Fizzle.
Konečně se dostáváme k té soše. Nechal ji postavit Noah a říkal jí „karminový věštec“ a chodil s ní rozmlouvat. Několikrát viděla, jak socha svítila červenýma očima, a mluvili spolu — v nějakém jazyce, kterému nerozumí, ve starokaloranštině.
Noah často chodil do Pustin, trávil tam více času než v BM, a zvláštní bylo, že to na něj vůbec nemělo žádný efekt, zatímco na lidi, kteří s ním cestovali, to efekt rozhodně mělo. Neměl žádnou skupinu, se kterou by tam běžně chodil, protože málo kdo se vrátil, a kdo se vrátil, už za žádné peníze nechtěl jít znovu. Většina se do pár týdnů či měsíců buď zblázní, nebo si přinese tu nemoc, na kterou zemřela Roryina matka, a také zemře. Neví o nikom, kdo by přežil poslední výpravu.
Rory neví, jestli při útoku na tu věž v Pustinách zemřel i Zerath Ug’Ghrian, protože začala hned utíkat. Všechny vzpomínky od chvíle, kdy opustila Pustiny, jsou jako v mlžném oparu.
Návrat Diega a Rory z Pustin byl přibližně před 2,5 lety.
Pokud chceme jít do Pustin, máme si dávat velký pozor. Rory nám nabídla, že nám zajistí doprovod — trpaslíka Vosse. Vliv Pustin (asi včetně červeného moru) má větší účinek na lidi ovládající magii.
V Pustinách je spousta kmenů potvor, které útočí na sebe i na vše kolem.
Diego poprvé sehnal ten rozbitý orb někde z Ridenthalu.
pozn.: Chceme, aby nám Alessandro prolomil zabezpečení u zápisků od Sylvethova otce. Bude to trvat několik dní.
Rory s rodinou utekla krátce před 3. vpádem, protože po jejím otci šel Závoj. Šli rovnou za panem Zerathem do Pustin.
Zerath je/byl v Kultu Dětí věčné noci — skupině lidí, kteří chtějí přivést na svět Amariel.
Někde v Pustinách je prý brána, která by dokázala Amariel přivést zpět. Zerath tam zkoumal právě tuto možnost, podnikal výpravy do Pustin a artefakty, které mu přišly nepotřebné, prodával Roryinu otci.
Zerath tvrdí, že Pustiny vznikly jako místo skonu Calibana; dříve to bylo území podobné zbytku Kaloranu. Vše, co se tam děje, včetně červeného moru, je pravděpodobně důsledek Calibanova skonu.
Údajně tam je nějaká stará brána, ke které je potřeba klíč; mluvil o nějakém disku. Prý kdyby dokázal získat ten klíč, mohl by se dostat na svět, kde je uvězněná Amariel.
V Pustinách je nějaké dávné zlo, které tu bránu střeží. To zlo je i nad jeho schopnosti, takže se tam nemůže dostat a bránu zkoumat přímo.
Konečně odcházíme od Rory; ona zůstává ve vile a dál si melancholicky popíjí víno. My jdeme ke Středé Hřivě pro odměnu a zkusit zjistit zadavatele kontraktu, který plníme.
Ve Štědré Hřívě působíme trochu pozdvižení. Jdeme za Kaashem a Akrivis z plezíru vytahuje Diegovu hlavu (v drider formě). Kaash si nás hnedka vezme bokem do kanceláře. Vysvětlujeme, že to je doopravdy Diego, že to nebyl tak úplně člověk. Akrivis dostane 350 gp jako odměnu a Kaash si jde zatelefonovat, někomu hlásí, že Diego je down a co dál? Dostáváme pochvalu, ještě se ujistí, že vše máme pod kontrolou, nějak se to musí oznámit městu, že Diego je mrtvý.
Na otázku, kdo zadal tento kontrakt, nám bylo řečeno, že Štědrá Hříva neuveřejňuje jména zadavatelů, dokonce ani Kaash ho neví. Ale dostal další informace ohledně kontraktu, odměna byla navýšena na 1000 gp za hlavu.
Ještě hlásíme, že Kael a Marenna jsou mrtví. Rychloprsták, kterého jsme mysleli, že jde rovnou do Štědré Hřívy, se tu ještě neukázal. Jsme domluveni, že až se tu ukáže, tam nás kontaktuje.
Jdeme si popovídat za Selarou s Essil’kem a Alesandrem, třeba budou mít nějaké novinky a je potřeba se domluvit, co dál.
Když vejdeme do kanceláře, Selara si povídá se svojí manželkou 🏳️🌈 Tally. Tentokrát není polonahá, ale v kožené zbroji, na rameni má zlatý znak Štědré Hřívy – pravděpodobně dlouhodobý úspěšný člen.

Navrhujeme, že si necháme věci na kouzla (drahokamy) a těch 30 000 gp by se použilo na reparaci Ryfa a Qvilbyho. Když to dořekneme, vyskočí nadšený Qvilby s nahrubo opraveným Hektorem. Má narychlo spíchnutou ruku z jiného materiálu, ale může ji používat. Děkuje a slibuje, že nám pomůže, když budeme potřebovat. Další část pro chrám Clariel a zbytek necháváme na uvážení Selary, co podle ní městu pomůže nejvíce. Zdá se, že Selara nemá nic proti.
Selara říká, že se pokusí Rory zapojit do fungování na univerzitě a obecně ji nějak dostat zpátky do běžné společnosti.
OT: Matka z chrámu Clariel se jmenuje Othira. Věk okolo 50–55.
Zmíníme se, že budeme pokračovat do Pustin. To zaujme Tally, ale jen ji to překvapí, nijak to nekomentuje. Zkoušíme, jestli by nám nedali nějaké rady ohledně pustin a hlavně jak se bránit jejich vlivům.
Když zmíníme jméno Zerath Ug’Ghrian, Alesandro se probere ze hraní piškvorek s Essil’kem a říká nám, že to byl učitel prof. Duskweavea, mnohokrát ho zmínil ve svojich zápiscích, že se od něj hodně naučil. Duskweave také píše, že se ztratil, z ničeho nic zmizel. Prof. Duskweave ale zemřel před 2. vpádem, kdežto Zerath Ug’Ghrian byl údajně s Rory a spol. v Pustinách.
Úkolujeme Alesandra, ať zjišťuje informace o Zerathovi. Zkoušíme mu ještě nabídnout, že může jít s námi do pustin, ale moc se na to netváří :D, prý to máme nejdřív vyčistit a pak se tam přijde podívat…
Domlouváme se se Selarou, jak proběhne schůze u Diega Sombry. TLDR plán je: Vše probíhá, jako by Diego žil, a pak nás Selara uvede a my povíme, co jsme zjistili a udělali s Diegem.
Ted jsdem zpovidat Essil’ka:
Název Karminový Veštec mu nic neříká.
Náš kompas hnedka poznává a říká, že ukazuje portály a nebo klíče, ukazuje na nejbližší klíč nebo aktivní portál.
Amariel nezná.
Caliban – zlý. Je to Pán Pánů (šéf „očí“ – Beholderů). Nikdy ho neviděl.
Když se zeptáme na další portály, tak říká, že na každém světě je 6 portálů. Ještě než byl Essil’k zavřený u portálu s Beholderem (ještě před tím, než existovalo Bajo Montaña), tak za horama byla normální země, velká brána, která posílala hodně daleko – asi nějaká lepší brána. Žili tam dřív Kalory (rasa Essil’ka).
Říká se, že Kaloryové stavěli brány na všech světech, aby se mezi nimi mohly pohybovat. Postavili velkou bránu, aby šli jít i dál za – ukazuje na 6 teček na knížce Závoj pod hvězdami. Tam prošel Caliban. Ta brána se otevírá jednou za nějaký čas – nejspíš jednou za 167 let. Když jsou planety uspořádané v rovině. Klíč k otevření je nějaký disk a v něm kámen (možná Maturinovo oko?). Když se Caliban vrátil, tak byl jiný a přišli s ním Beholdeři. Brána by prý šla asi zničit. Ale brány se staví na místech, kde je hodně magie, pokud se brána zničí, tak ji to uvolní. Když se otevře velká brána, tak se spálí jiný svět – ukazuje na 6. kuličku. Když se Caliban vrátil, tak se spálila ta planeta, přišlo s ním něco, co sem nepatří. Více toto prý neví, zná to jen z vyprávění předků.
Na každém světě je 6 portálů – 6 protože to více přetěžuje magii. Velký portál je navíc. Z poznámek Sylvethova otce víme, že se často objevuje číslo 6. Další velký portál je na té 6., spálené planetě.
Jména planet podle pořadí na obalu knížky zezhora:
- Luxterra - Naše planeta
- Eyovert
- Inis Eitilt
- Oblivione
- Eryndor - odtud pochází Vaelrik
- Nocturnia - spálená planeta
Primordialove:
Maturin - Bratři Stvoritelé
Caliban - Bratři Stvoritelé
Eornàdur - Zelená Matka
Maugrun - Neústupný otec války
Eolaviel - Archivářka
Arvienne - Věčně kvetoucí plamen
Kairon - Hlídač věků a času
Zortharyn - Vůdce divokého chaosu
Niamaar - Pastýř zbloudilých duší
Arion - Bůh věčných snů
Poté, co se vrátil Caliban a zapříčinil zánik světů, tak se původní bohové rozprchli, nechtěli odpustit Maturinovi, co udělal – ale jsou to legendy. Niamaar odešel do ústraní, Arion se někam ztratil a lidé přestali snít. Ostatní postupně také odešli nebo zmizeli. Na Flottanských ostrovech pořád do dneska hodně vyznávají Maugruna, ale jestli tam je cítit jeho přítomnost, nevíme. Jak se staří bohové vytratili, tak se objevili noví bohové, kteří obsadili uvolněná místa.
Naše planeta je Luxterra, Kaloran je jen část. Na Kaloranu jsou 3 portály. Essil’k ukazuje na mapě portály:
- Bajo Montaña
- Flottanské ostrovy
- Říše Dragonbornů, ukazuje na džungle Ishyamba, ale nemáme lepší mapu, takže je to hodně hrubé.
IRL: 16. 11. 2025
Odchazime se konečně vyspat a nejak poradne prozkoumat co jsme vlastne nasli u Diega Sombry. Mame v planu jeste prechrapat u Rory. Kdyz se pribizime vidime se zevnitr sviti a ze vnitr se ozve Rory, pozve nas dal k ni/k nam domu. Po kratke zdvorilostni diskuzi si predavame itemy a jdem spat.
V noci
Jsem v chramu Clariel, Elara me pochvali a ukldnuje po krvavem boji. Dostavam Mace of the Priest.
Jizva neni dobra, musim to resit ASAP.
12. 10. - Soaré
Po ránu vyrazíme do chrámu Clariel za Matkou Othirou a zkontrolovat Ryfa. Nějaká kněžna nás posílá za ní na hřbitov, zrovna pohřbívají zabité lidi z akordu. Kondolujeme a říkáme, že dostane nějaký podíl na obnovu klubu. Po troše zdvořilostní konverzace pokračuju s Křupkou za Othirou. Děkujeme za postarání se o Ryfa a ptáme se po nějakých možnostech, jak se chránit proti vlivům Pustin. Dostáváme každý jeden svitek protection from good and evil.
Othira nás pomalu vyhání pryč, já se ještě zdržím a něco s ní řeším.
Ukazuju jí jizvu, bohužel ta se zvětšuje a rozšiřuje. Dost ji zaujal portál, kterým máme v plánu se vydat za Rheou.
Ještě jsme se bavili o tom, že za tou velkou bránou je dost možná Amariel. A že jdeme na místo, kde byli lidé z kultu Dětí Věčné Noci, obecně hodně varuje před nimi, že jsou extrémně nebezpeční a že se snaží vrátit Amariel, tzn. zničit svět, jak komplet spálit.
Po chvíli se připojím, vrátím za ostatníma a pokračujeme ke Qvilbymu, jdeme poptat nějaké věci na ochranu do Pustin. Sylveth popisuje, že tam jsou červené mraky na obloze a různě v prostoru jsou červené chuchvalce mlhy a i ty monstra, co ho tam naháněli, se jim aktivně vyhýbali. Sylveth odhaduje, že problém je, když to vdechneš. Qvilby slíbí, že nám na to něco s Hektorem vyrobí. Dostaneme asi respirátory.
Jdeme do sléváren. Akrivis a Krupka poptávají nějaké zařízení/dopravní prostředek do pustin, aby to bylo bezpečné pro nás. Řeší tam nějaké nesmysly, ale zajímavé je, že tam vidíme stejné povozy jako měl Diego.

Nějak se tam baví co a jak, ale mně to přijde úplně mimo, tak tomu moc nevěnuju pozornost. Asi mě ten jejich program tolik nezajímal.
Jdeme se domů vykoupat a odpočinout si před soaré.
Soaré
Do vily chodí hodně nažehlených lidí, i strážný ve vile jsou vyleštění. Všude spousta jídla, pití a vše nazdobené. Rory nás vezme dovnitř. Tentokrát je střízlivá. Vevnitř v sále je velký stůl, u kterého je 7 židlí.

Uprostřed sedí Selara.
Vysoký elf s bílýma vlasama a modrým rouchem – Selenthis Ardan'quor.
Prázdná židle, na které je obraz tlustého hobita se šperkama – Matthew Onyxwell.
Stranad, elf, Sylvethův starý známý. Trochu zestárl, ale pořád se udržuje. Povídá si s…
Starý člověk, klerik boha Talavara – Arcivikář Varn Masquess.
45letý člověk, takový ztracený, jen tak přežvykuje a divně kouká - Gorven Mandrake.
Velký statný trpaslík v kožešině z medvěda, všude prsteny s diamanty - Durngar Grimbeard.
Se Selarou se bokem domlouváme, jak to provedeme, nakonec to všechno spadlo na nás. Selara nás a hlavně Sylvetha jen uvede.
Kolem nás je hodně lidí s odznakem pavoukem, včetně obchodníků a vyšších vrstev.
Sylveth, který si vezme slovo, se snaží přesvědčit Rory, ať mu pomůže, ale moc se na to netváří.

Selara má úvodní projev, jak je smutné, že tu s námi nemůže být zesnulý Matthew Onyxwell, který zemřel za „záhadných“ okolností. Řekne ještě, že důvod, proč se ve městě nežije už tak dobře jako dřív, je právě hostitel Diego Sombra. To rozpoutá trochu rozruch, ale Křupka ho jednou opatrnou ranou pěstí do břicha ukončí. A důvod, proč tu dneska není Diego Sombra, nám řeknou zde přítomní dobrodruzi.
Sylveth si bere slovo a květnatě vypráví, jak BM šlo do sraček a že za tím je Diego Sombra. Snaží se zapojit do proslovu i Rory. Ta ho jen probodne pohledem. Oznamuje, že Diego už nebyl člověk, ale drider. Na to se zvedne od stolu Varn ať ihned přestane vykládat lži a ptá se, kde je Diego. Diego je mrtvý. Volá hned po tom, ať nás stráže zadrží. Uklidňujeme situaci, ať nás nechávají mluvit. Stráže se k nám neodvažují přiblížit. Stranad kouká dost překvapeně na Sylvetha, jako na ducha z minulosti.
Ostatní z rady si špitají a nebo se zájmem pozorují. Varn se dožaduje důkazu, dáváme mu lejstra, co máme, ale tvrdí, že to mohou být podvrhy. Nabízíme, že dotáhneme jeho mrtvolu sem. Moc nám nevěří, že přeci Diego neměl 8 nohou, ukazuju, jak pomocí nyní již mého amuletu se proměňoval zpátky na humanoida. Grimbeard mě ponouká, ať to teda předvedu. Cvaknu prsama a proměňuju se v Diega Sombru. Všichni to překvapeně sledují. Od stolu vstane Selenthis, chvilku si prohlíží můj amulet a potvrzuje, že mluvím pravdu. Lidi se začínají mezi sebou dohadovat, ale dost lidí už i přitakává, že stejně to už věděli, že to je nějaký podvodník.
Všichni se už docela uklidňují, jen Varn je pořád nasraný. Stranad dělá, že neexistuje a je bílý jako stěna. Selara nabízí, hlavně Varnovi, exkurzi do Diegovi pevnosti.
Grimbeard odchází, arcivikář Varn hodně nasraně odchází a Stránad rychle odchází za ním a podívá se nepřátelsky na Sylvetha. Ostatní radní posedávají a povídají si.
Křupka si povídá s Gorvenem Mandrakem, Diego po něm údajně chtěl, ať mu postaví flotilu. Odmítl ho, protože staví obchodní lodě, ale Diego chtěl bitevní lodě. Flotilu mu začal stavět Grumgy Kaslach v Caladu.
Selara ještě pošle stráž do pevnosti, aby hlídali mrtvolku.
IRL: 28. 12. 2025
Jdeme se vyspat, cestou k Rorynímu baráku potkáváme skupinky lidí ze soaré. Někteří jsou šťastní, děkují nám a slaví, že Diego je mrtvý, a jiní zase nasraní a probodávají nás pohledem.
Když vejdeme dovnitř, na stole je dopis:
Promiň Sylvethe, tohle by nefungovalo… potřebuju čas
R
Zabalila si svoje věci, takže je asi na dlouhou dobu pryč.
Když usínám, cítím, jak kůže okolo jizvy je napnutá a nepříjemně táhne.
13. 10. - Houby
Křupka ráno u snídaně na nás tlačí, že musíme jít co nejrychleji do Pustin, že ho v noci navštívil Maturin a říká, že naše priorita je najít Maturinovo oko a další nespecifikované (tak dík za info, tvl) věci, díky kterým máme zastavit Calibana.
Ví, co máme v plánu, prý si byl pokecat s Elarou a drží nám palce.
Cestou k Selaře cítíme už fakt přicházející zimu. Recepční nás už jen pozdraví a ani si nás nevšímá, jako doma. U Selary nám otevře její automaton a pozve dovnitř. Kancelář je celá předělaná, pravděpodobně Alesandrem, který všude pobíhá a rozvěšuje stohy pergamenů. Už i Essil’k vypadá z něj unavený, natož Selara.
Ptáme se všech přítomných, jestli nemají nějaké informace o Vílí divočině. Selara nám vyštrachá knížku Svět víl. Nezaručuje, že vše je v ní pravdivé, ale v něčem by nám mohla pomoct. Jsou to posebírané informace, na první pohled je zajímavé, že magie se tam chová jinak. Než u nás (Wild magic). Alesandro ani Essil’k o Vílí divočině nevědí nic zajímavého. Na cestu nám dává Scroll of Locate Creature.
Po dlouhé diskuzi, jak se vrátíme zpátky na Kaloran, se shodujeme na plánu, že Alesandro otevře portál, zavře ho a za chvilku zase otevře, podle toho odhadneme, jak rychle plyne čas, a pokud bude podobný, tak nám bude periodicky otevírat portál jednou za 12 h, pokud bude rozdíl velký, zvolíme nějakou jinou strategii.
Alesandro zkouší otevřít portál pomocí náhrdelníku které jsem dostal od Rhei. Nic se neotevře, na druhý pokus zkoušíme nahnilý prst, co jsme našli ve mlýně v panství Halcon. S velkým vypětím sil otevírá portál. Skrz řidinu vidíme fosforeskující obří houby, takový divný spórovitý prales. Házím Alesandrovi sending stone a instruuju ho, že pokud se brzo neuvidíme, ať otevírá portál každých 12 h.
Vstupujeme do portálu.
Tak změna plánu, sice jsme na jiné planetě, ale taky jsme na jiné planetě 30 metrů nad zemí. Všichni to docela ustojíme, jen Sylveth si při dopadu zlomí nohu a padne na zem jako pytel.

Já, ještě než se pořádně rozhlídnu, okamžitě označím místo dopadu.
Portál se uzavřel.
Všude je vegetace, dost divná vegetace. Vidíme tam letět obří vážku, kterou schramstne houba, prostě se jí otevřel klobouk a chramst, vážka v píči.
Rozhlížíme se a přijde nám, že v dálce vidíme korálkové oči, co nás sledují…
Vyskočila na nás retroardvaná drako-kudlanko-kobilka.

Ochutnali jsme naplno, jak funguje wild magic. Akrivis nás omylem odpálil fireballem, alespoň Sylvethovi sterilizoval tu otevřenou zlomeninu rány. Já jsem se vytahoval a nahulil jsem to té kudlance magic missile na 5. lvl. Akrivis se proměnil v elfa – dost možná navždy, pak mimochodem vyvolal hladového trolla. Já se tak trochu proměním v divnou ohnivou bytost… Vypadám jako já, ale jsem z plamene. Prý to skončí s úplňkem.

Když zabijeme našeho prvního draka a já dávám dohromady Sylvetha a Akrivis si prohlíží své nové tělo, tak mě Krupka přetáhne klackem po zádech, aby vyzkoušel, jestli jsem zranitelný, skoro mě zabije… Sylvetha opravuju pomocí kouzel táááákže wild magic. Healnu ho, srovnám mu nohu a z ničeho nic vše zmizí. Vidíme každý sám sebe. Nic jiného, po chvíli všichni nezávisle na sobě vidíme přicházet zvláštní stvoření.

Nahlas se diví, že kam jsme zmizeli, holí zkouší tu kudlanku, jestli je mrtvá.
Po minutě se zpátky objevíme a dost vyděšeně na nás kouká. Po chvíli nedůvěry ho přesvědčíme, že jsme kamarádi, a představí se jako starosta Bob. Zve nás do jeho vesnice: Mochůrkov. Poprosí nás, ať mu pomůžeme z té obludy odříznout křídlo, prý si z toho chce udělat houpačku.
Ještě mu slíbíme, že budeme říkat, že nám v boji pomáhal. Proč ne — budeme u něj mít za to velké plus. Přilétne nějaké malé, vílí stvoření, představuje se jako Marley, a vysmívá se že Bob nám určitě nepomáhal. Usídlí se mu v klobouku. A odcházíme všichni společně s křídlem směrem do Mochomůrkova.

IRL: 1. 2. 2026 hrají - 6/6 Radegas, Křupka, Akrivis, Rufus, Sylveth, Bran
Cestou nás z ničeho nic Bob zastavuje, ať se rychle schováme. Na nic se raději neptáme a jdeme hned k zemi. V dálce slyšíme nějaký hlasitý dusot, jako by tam šlo nějaké obří zvíře. Pár minut uběhne a Bob zavelí, že dobrý, a pokračujeme.
Přicházíme do Mochomůrkova, malé vesnice, kde domy jsou tvořeny vydlabanýma obříma houbama. Bob rozhlašuje, jak porazil draka a my jsme mu s tím trochu pomáhali. Moc mu to nevěří, ale děláme, že to fakt zvládnul skoro sám. Proč by ne, nám to neublíží.

Vezme nás k němu domů a přicházejí Čmuchal a Paroháč, že pomůžou s tou kůží. Bob říká, že si z toho nechá udělat z křídla houpací síť, to se nám moc nelíbí, že to je docela škoda materiálu… Po nějakém přemlouvání se domluvíme, že z toho spíš vyrobíme nějakou zbroj pro Rufuse a Bobovi pomůžeme vyrobit houpací síť z něčeho jiného. Čmuchal nám na výrobu doporučí kováře Štefana.
Štefan vypadá jako obří sova, má zástěru a kladivo a něco zrovna kove. Během domlouvání co se zbrojí zjišťujeme, že se tu platí „Žábama“. Snažíme se přesvědčit na nějaké rozumné ceně, moc nám to ale nejde…
Sylvethovi se v hlavě ozve hlas Alesandra: „Zkouším ještě tebe, pak už ztratím veškerou naději. Kde sakra jste? Nestalo se vám nic? Nevím, jestli to má ještě smysl otvírat. Budu to zkoušet ještě zítra, ale…“ Pííííči, asi tu ubíhá čas fakt rychlejc. Nám uběhly teprve 4 h a tam bůh ví kolik… Odpovídáme mu: „Alesandro, nám uběhly teprve 4 h. Otevírej portál jednou denně.“ Alesandro šťastným hlasem: „Sylvethe, ty žiješ? Jste všichni v pořádku? Měli jsme všichni o vás strach, když jste se víc jak 2 dny neozvali. Otevírání portálu stojí hodně sil, ale pokusím se. Jen pokaždé to venku vypadá trochu…“ Doprdele, takže 2 h tady je cca 1 den na Kaloranu a ten portál se otevírá pokaždé jinde… No, pospíšíme si asi.
Hned řešíme, jestli někdo nezná Rheu. Jméno nezná, ale zná 3 ježibaby. Jedna z nich bydlí v bažině. Jedna v srdci divočiny. U té v bažině jsou muťáci. To bude ta, co nás zajímá. Rheo, ty zkurvená svině, jdu si pro tebe.
Dáváme krátkou poradu a Čmuchal s Paroháčem nám vysvětlují, jak to tu funguje. Celý svět se to pořád mění a cesty nevedou na stejná místa. Proto nelze určit, jak dlouho cesta potrvá.
- Jedna z bab je v bahništi - v Kosu.
- Druhá v Pískomrzu - taková studená, modrá.
- Třetí v Srdci divočiny - Agnes - celá porostlá mechem, listama a tak.
Prý to jsou 3 sestry.
Chtějí něco zaplatit za to, že nám pomůžou s cestou a budou nám dělat doprovod. Křupka nabídne svůj meč, který má od Alrika, s tím, že za nás ještě zaplatí výrobu té zbroje pro Rufuse.
Vyrážíme na cestu a Čmuchal s Parohačem nám dělají průvodce.
Šeptající stezka
Cestou narazíme na něco, čemu Čmuchal říká Šeptající stezka – pořád dokolečka slyšíme hlasy: „Co tu děláš, co tu hledáš?“. Podle instrukcí máme po cestě říkat, proč a kam cestujeme. Po 2× povyprávění, kam a proč jdeme, nás to vyplivne do „normálního“ houbového lesa a hlasy utichnou.
Pokračujeme a za pár minut zaslechnu zase nějaké dunění, stejné, jako když jsme šli do Mochomůrkova. Okamžitě se snažíme schovat. Tvl, i já hořící typek se schovám, že nejsem ani trochu vidět, ale ten blbec Křupka prostě zůstal stát na louce. Naštěstí Parohač ho strhnul k zemi a vypadá to, že ta obluda – Almiraj – kolem nás jen proběhla.
Svítilkov
Přicházíme do Svítilkova. Na stromě stojí ženská postava, vypadá jako oděná v liánách a listech. Nepříliš vlídně se ptá, co pohledáváme na území dryád. Vysvětluji, že jen procházíme, že hledáme čarodějnici Rheu. Dryáda chce zaplatit za průchod. Říká, že chce naše světlo. Po nějakých pokusech přijdem na to, že jim musíme dát nějakou svoji hezkou vzpomínku.

- Křupka obětuje pouzdro na svůj meč.
- Já svůj healer's kit a tím zapomenu, že jsem kdy nějaký měl a hlavně nevím, že jsem a jak jsem léčil lidi pomocí něj.
- Rufus vzpomínku na první prcání.
- Bran vzpomínku na to, jak na rodinném panství se staral o sad.
- Akrivis tvrdí, že nemá žádnou hezkou vzpomínku, ale nabízí svoji nenávist vůči lidem a utrpení, které ho popohání celý život. Mohl projít, ale je dost unavený a vzpomínka mu nezůstala.
- Sylveth nabízí inkoust, který používal jeho otec.
Obří králík
Už v dálce vidíme bažiny, když Sylveth zahlédne něco obřího. V tu chvíli vykoukne měsíc a je úplněk. Já přestanu hořet a ozve se Radegast Jr. po dlouhé době. Čmuchal jen zkoprněle: „Nikdo se ani nehněte.“ Bohužel si nás ten obří králík velký jako 4 sloni všimne. Prý touží po pozornosti, tak si s ním jdu hrát a drbat ho a hladit. Já ho zabavuji a ostatní posílám pryč. Po pár minutách hraní si s obřím králíkem ho přestávám hladit a pomalu odcházím. Smutně po mě kouká, ale naštěstí mě nepronásleduje a nakonec od nás odběhne. Ufff.

U Rhei
Jdeme do bažiny. Brodíme se vodou. V dálce vidíme chatu, před ní vidíme postavu velkou 3 m. Muťák. Rozhodujeme se, že to zkusíme plížmo. Pass without Trace. Čmuchal a Parohač se hlásí, že nám budou hlídat záda.
Totálně to tam plížíme, nic o nás neví, a když jsem na zápraží chaty, tak se mi zpod košile ozve: „Mamíííí, jsem domá.“ Z chaty vyleze Rhea.

IRL: 8. 2. 2026 hrají - 5/6 Radegas, Křupka, Akrivis, Rufus, Sylveth
Trochu s ní pokecáme, TLDR: nabízí, že když dotáhneme někoho, na koho to bude možné přenést, tak by o tom uvažovala. Po tom Sylveth hrabne do strun, aby zazpíval písničku proti trudomyslnosti — a tak ta kráva to vyhrotila a začala kolem sebe házet stromy. Přiběhnou k nám 4 Redcapové a já je téměř hned spálím na popel v Spirit Guardians.

Ten Muťák dělá problémy, mláti kolem sebe a ničí, na co narazí. Chce se objímat, tak mu to občas dopřeji, ale přeháněl to, tak jsem ho pořádně nahulil Inflict Wounds — pak už se tolik neobjímal.

Na Sylvetha sáhne zezadu jeho milovaný stromek a zároveň z vody na nás vyskočí obří žába, dost podobná té, co jsme zabili na Halconu v přístavu.
Brodíme se vodou a postupně se prosekáváme faunou a flórou. Hmm, možná jsem na nás mohl dát Water Walking předtím… nevadí, budu si to pamatovat na příště. Snad. Možná. Nevím, uvidíme.
Akrivis castí Thunder Wave a jako hezky to tam rozháže, ale z ničeho nic začnou pršet ryby… Už se staly divnější věci. Napadají mě jenom dvě: samovznícení starosty Varšavy v roce 1546 a ve 12. století incident v Burgundsku, kdy pršeli sledi.
Sylveth dělá, že umí kouzlit, ale místo toho se proměnil ve slintajícího ležáka — klasickej Sylveth…
Obří žába spolkne Křupku jako bonbónek, ale naštěstí pár vteřin potom ji Rufus rozpáře břicho a padá mrtvá na zem.
Redcapové down, Strom down, Žába down a Muťák taky down. Sotva stojíme, ale už chybí jen ta svině Rhea — jdeme na ni!
Mnoooo, trochu problém — Rufus do ní začali mlátit a ono půlka dmg jde do mě…
Rhea vypadá, že si zkusí s námi zase promluvit. Po pár zdvořilostních větách o tom, že když zabijeme její sestry a dotáhneme oběť, tak to tím vyřešíme, mektá něco o nich — Agnes hlídá srdce divočiny, Elisa bydlí na severu u nějaké tůňky.
IRL: 10. 5. 2026 hrají - 4/6 Radegas, Křupka, Akrivis, Rufus
Serem na ni, nějak to dopadne.
Během těch pár vteřin odpočinku od boje si to nechám projít hlavou a měním taktiku — všimnul jsem si, že mě nezraňuje, když ji pálím pomocí Spirit Guardians. Instruuji Křupku, ať ji zalehne a znemožní jí mluvit a hejbat rukama. Toho se chytne Rufus a hned potom ji ještě sváže a Akrivis ji pomocí Mage Hand zakryje oči, aby ani neviděla. To by mohlo fungovat a já ji budu postupně pálit.
Křupka a Rufus, kteří jsou hlavní „držící", jsou už skoro mrtví — sice ji mají zatím pod kontrolou, ale i tak je docela nebezpečná a metá po nich nábytek. Nedávno jsem dostal do Elary další dar, musím ho obětovat, a tak lamu svoji krásnou novou mace a tím healuju Křupku na full.
Zkouším, jestli by nefungovaly obecně moje útoky na ni — nooo, to úplně nevyšlo. Wild magic udělalo svoje a já jsem se na moment proměnil v modrého motýlo-draka. „Naštěstí" jsem si tím zároveň dal dmg a padám k zemi do bezvědomí. Drak už zase nejsem a Bran mě zvedá. Ok, vezmeme to safe variantou a prostě ji zvenku upálím přes Spirit Guardians.

Bran zachraňuje slintajícího Sylvetha. Jakmile je Sylveth trochu ve formě, zdrhne z fightu a jde „pomáhat" Čmuchalovi a Parohačovi v nicnedělání — hrdina k pohledání tvl.
Po pár vteřinách bondage session s Rheou konečně umírá. Umírá docela spektakulárně. Vybouchne v obrovském záblesku, celou chatu rozmetá po okolí a odhodí nás to 15 m. To mě a Brana pošle do bezvědomí. Křupka pohotově přiběhne a naleje mi do pusy lektvar a postaví mě na nohy. Já na oplátku, ještě naspeedovaný z Haste od Akrivise, sprintuju k Branovi a zvedám ho lektvarem.
Všichni žijem, Rhea a všechny její potvory jsou mrtvé a já se po cca měsíci můžu pořádně nadechnout — ta picovina z hrudníku je konečně pryč. Po chvilce přijde Čmuchal, Parohač a za nimi se pomalu blíží Sylveth.
Já v myšlenkách děkuji Elare za záchranu — bez té mace, kterou jsem vyléčil skoro mrtvého Křupku, by jsme to asi nezvládli. Mám silný pocit, že bych se měl jít podívat na místo, kde jsem ji zlomil. Leží tam, ve vodě, a zase pulzuje energií. YES!!! Maká pořád dál! Neleží tam ale jen moje zbraň — vedle ní je i nějaké hnusné zjizvené srdce. Po chvilce váhání beru dýku do ruky a probodávám ho. Rozpadne se v prach.
Vzhledem k tomu, že spěcháme, na nic moc nečekáme a jdem zpátky do Mochomurkova.
Cestou si v lese všimneme, jak z jednoho stromu vylezla postava. Agnes. Zjišťuje, jestli jsme zabili její sestru a zničili její srdce. Potvrdíme oboje a pochválí nás za to. Rhea byla prokletím tohoto lesa. Srdce Divočiny si přálo, aby tady už nebyla. Křupka ji narychlo zavolá, ať se vrátí. Vyleze zase z jiného stromu. Prosím ji, aby — když jsme jí tak hezky pomohli — ona pomohla s dopravou nás zpátky na Kaloran, nebo alespoň do Mochomurkova. Po chvilce váhání mávne a nasměruje nás do díry v kmenu stromu, vlezeme a najednou vylezeme ze stromu ve vesnici Mochomurkov.

Jdem za Štefanem — potřebuje ještě trochu času, ale kazajka pro Rufuse vypadá moc dobře. Dáváme short rest, berem kazajku, loučíme se se všemi, které potkáme, a jdeme na místo, kde jsme přistáli poprvé.

Pomocí sending stone voláme Alesandra, ať otevře portál a připraví nám pro jistotu nějaké lano.
Po chvíli se ozve zpátky Alesandro — potál je otevřený. Běžíme podle kompasu. Přibíháme k portálu, naštěstí je na zemi, takže do něj jen skočíme a objevujeme se zpátky „doma" na Kaloranu pod Bajo Montaña. Vítá nás potem zborcený Alesandro a Essil'k.
4. 11. - Zpátky na Kaloranu
Noooo, ten timeshift je docela slušný. Trvalo nám to 19 dní…
Snažíme se rychle dohnat novinky, co se událo:
- Do rady zvolili nového člena, který není od pavouka. Ve městě se vše začalo uklidňovat.
- Quillby Fizzledust opravil svůj obchůdek — magické mirakulum.
- Ryf má opravený bar.
- Všem se začalo ve městě lépe dýchat.
IRL: 17. 5. 2026 hrají - 4/6 Radegas, Křupka, Sylveth, Rufus
Akrivis a Bran zamíří hned do guild housu Štědré Hřívy.
S Křupkou jdu do chrámu Clariel. Othira má radost z mého vyléčení. Domluvím si s ní, že budu k nim chodit na brigády, abych se zase naučil léčit lidi bez magie.
Křupka zase shání něco o Maturinovi, nic extra nezjistil. Odcházíme za ostatními, kteří šli do Půlnočního akordu.
Půlnoční akord je hezky zrekonstruovaný. Je tam socha — pietní místo zavražděné barmanky Vanesy. Sylveth tam potká Zaru — zpěvačku z Rolling Bones revival. Nějak tam kolem sebe lítají a Křupka se snaží dělat Sylvethovi wingmana — no, možná lepší by to pro Sylvetha bylo bez Křupky. Nakonec si domluví s ní večeři u něj doma.
Další novinky od Ryfa:
- Do rady byl zvolen Quillby Fizzledust místo zemřelého Matthewa Onyxwella.
- Arcivikář Varn Masquess rezignoval s tím, že ho potřebují v hlavním chrámu boha Talavara, nechal jen dopis a zmizel. Místo něj byla zvolena Othira.
Já jdu brzo spát, protože musím vstávat a jít do práce. Cestou si ještě zajdu do lesa v klidu se pomodlit. Elara na mě kývne — tak je asi v pohodě se vším, co se událo, jinak bych už asi dostal vynadáno.
V noci se Křupkovi zdá sen:
Probudí se na velké pláni ze ztvrdlé zeminy bez trávy a kamení, jsou v ní pukliny.
Nad sebou hutné červené mraky. Teplo a nepříjemno, velká tenze.
Před sebou vidí kruhovou propast — je to obří rokle. Dole uprostřed rokle je velká černá věž. Dole v rokli jako by něco bublalo. Od místa, kde stojí Křupka, vedou dlouhé kamenné schody ke kamennému mostu. Na mostě jsou po stranách velké kamenné sochy.
Slyší vzdálený tlukot srdce. Možná z té věže.
Když už už vyrazí po schodech, všimne si, že na věži nahoře je postava v karminově rudém rouchu. Zvedne ruku a objeví se záblesk zelené energie.
Probouzí se, je úplně vyřízený a má pocit, jako by ho něco zasáhlo, ale reálně zraněný není.
5. 11. - 11. 11.
Ráno mi volá Alesandro, ať se stavíme u Salary, chce s námi mluvit. Já jdu do práce, ale Křupka, Rufus a Sylveth za ní jdou.
Essil'k už vypadá lépe, pěkně přibírá.
Salaře vyprávějí, co a jak se stalo na našem výletu. Quillby má pro nás prý připravené masky, co jsme si objednali.
V zapomenutém městě se velká část propadla. Zkoumali to — něco pod městem asi bylo, ale je to teď zavaleno. Možná až bude čas, to odklidí a budou zkoumat, co to tam je / bylo.
Křupka zadává Alesandrovi, ať zkusí zkoumat ten jeho sen a obecně rešerši o Pustinách.
Rufus vyhlíží z okna — prof. Gabrielle de Espadas vyučuje šerm, nejlepší šermířka, co Salara zná. Jde za ní.

Domlouvá si výcvik šermu. Trochu se pobijou, Rufus dostane přes píču, ale bude ho přesto, učit prý v něm nějaký potenciál vidí.
Jdeme k Quillby Fizzledust — moc nám děkuje za pomoc s obnovou magického mírákula. Já dostanu Adamantine Breastplate a Křupka Ring of Protection.
Zara přichází na večeři. Sylvethovi to s ní moc nejde, ale naštěstí je docela šlajska, takže mu nakonec dá. Má nějaký magický náhrdelník a prsten.
Rufus se pokusil si přivlastnit ten prsten a náhrdelník, ale nevyšlo mu to.
Alesandro na nic extra nepřišel… Jen že se tam špatně dýchá a lidi tam mají halucinace.
IRL: 31. 5. 2026
14. 11.
Rano vyjizdime z tunelu do pustin
















